لرزش عصبی قفسه سینه یا تپش قلب؛ علل، شباهت و تفاوت ها

تصور کنید که دچار تپش قلب و لرزش در ناحیه قفسه سینه شده اید. آیا شما در حال تجربه یک حمله لرزشی اضطرابی هستید و یا یک مشکل قلبی در پس این تپش نهفته است؟

موبنا – احتمالا حداقل برای یک بار؛ احساس لرزش به دنبال اضطراب را تجربه کرده باشید. لرزش های ناشی از اضطراب خطرناک نیستند، اما می توانند بسیار آزاردهنده باشند. در واقع اضطراب و نگرانی احساساتی هستند که هر فردی در مقطعی از زندگی خود احساس می کند. تقریبا ۴۰ میلیون بزرگسال آمریکایی به اختلالات اضطرابی مبتلا هستند.

اضطراب می تواند علائم دیگری را نیز ایجاد کند، مانند:

– تنش عضلانی

– اختلال در تمرکز

– افزایش ضربان قلب

– لرزش غیرقابل کنترل

گاهی اوقات از دست دادن کنترل بدن هنگام تجربه استرس شدید می تواند به سرعت با علائم دیگر همراه شود. در این میان لرزش اضطرابی قفسه سینه یکی از رایج ترین انواع لرزش های ناشی از اضطراب و استرس است که گاها با تپش قلب اشتباه گرفته می شود.

زمانی که بدن تحت استرس قرار می گیرد، وارد حالت جنگ یا گریز می شود. هورمون های استرس به بدن سرازیر می شوند و ضربان قلب، فشار خون و تنفس را تسریع می کنند. در ادامه بدن برای مقابله با عامل استرس زا آماده می شود و اضطراب را به عنوان سیگنالی تعبیر می کند که باید در موضع خود بایستید یا از خطر فرار کنید.

لرزش عصبی قفسه سینه یا تپش قلب؛ علل، شباهت و تفاوت ها

در این شرایط، ماهیچه ها نیز آماده عمل می شوند که می تواند منجر به احساس لرزش یا انقباض شود. گفتنی است تمامی نکاتی که در مورد لرزش اضطرابی قفسه سینه و تپش قلب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند، با استناد به مطالعات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا جمع آوری شده اند.

لرزش اضطرابی قفسه سینه

لرزش اضطرابی قفسه سینه وضعیتی است که با احساس لرزش روی قفسه سینه یا ناحیه فوقانی قلب مشخص می شود و مدت زمان آن بسته به شدت استرس وارده به فرد می تواند متفاوت باشد. همچنین ممکن است چندین بار طی شبانه روز تکرار شود. اما چگونه می توان با این حالت ناخوشایند مقابله کرد؟

موثرترین استراتژی به منظور متوقف کردن لرزش قفسه سینه ناشی از اضطراب این است که بدن خود را به حالت آرامش برگردانید. تکنیک های خاصی می توانند به شما در این راستا کمک کنند:

– آرامش پیشرونده عضلانی: این تکنیک بر انقباض و سپس رهاسازی گروه های مختلف عضلانی تمرکز دارد و می توان آن را همزمان با تنفس عمیق نیز انجام داد. هدف از تمرین تکنیک مورد نظر این است که تدریجا بدن خود را آرام کنید. این روش می تواند بیمار را از لرزیدن باز دارد.

– یوگا: وضعیت کودک و سلام خورشید می تواند به شما کمک کند تا تنفس خود را تنظیم کنید و آرامش را به بدنتان بازگردانید. با توجه به یافته های علمی مشخص شده که تمرینات یوگا برای کاهش علائم اضطراب بسیار مفید هستند.

– تمرینات ذهن آگاهی: ورزش هایی که بر اساس مدیتیشن و ذهن آگاهی هستند نیز می توانند از لرزش اضطرابی قفسه سینه جلوگیری کنند. برای مثال مراقبه های ذهن آگاهی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز با آگاهی و آرامش بیشتر همراه خواهند بود. این تمرینات را می توان در اپلیکیشن های مخصوص و یا به صورت آنلاین جست و جو کرد.

در بسیاری از موارد حتی برای پزشکان نیز افتراق لرزش اضطرابی قفسه سینه توام با تپش قلب از مشکل زمینه ای جدی که منجر به تپش شده دشوار خواهد بود.

تپش قلب

اما تپش قلب چیست؟ تپش قلب احساسی است که به صورت ضربان تند تعریف می شود، گویی قلب در حال دویدن در یک مسابقه ماراتون است و راه فراری از آن وجود ندارد. افراد دچار این حالت ممکن است تپش قلب را در قفسه سینه، گلو یا گردن خود احساس کنند.

تپش قلب می تواند در هر زمانی رخ دهد، حتی اگر فرد در حال استراحت یا انجام فعالیت های عادی باشد. هرچند کمی عجیب به نظر می رسد، اما تپش قلب معمولا با عوارض جدی همراه نیست. با این حال، گاهی اوقات می تواند به ریتم غیر طبیعی قلب مرتبط باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

چه عواملی باعث تپش قلب می شوند؟

موارد مختلفی می توانند باعث تپش قلب شوند، از جمله:

– احساساتی مانند اضطراب، استرس، ترس و وحشت

– ورزش

– بارداری

– مصرف کافئین

– تیروئید پرکار

– سطوح پایین قند، پتاسیم یا اکسیژن در خون

– کم خونی

– کم آبی بدن

– از دست دادن خون

– مصرف داروهایی مانند داروهای استنشاقی آسم، مسدود کننده های بتا که برای فشار خون بالا یا بیماری های قلبی عروقی استفاده می شوند، داروهای تیروئید و داروهای ضد آریتمی

– برخی از داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی از جمله داروهای ضد احتقان

– برخی از مکمل های گیاهی و تغذیه ای

– مصرف مواد مخدر مانند کوکائین و آمفتامین ها

– نیکوتین

– الکل

حال تصور کنید که دچار تپش قلب و لرزش در ناحیه قفسه سینه شده اید. آیا شما در حال تجربه یک حمله لرزشی اضطرابی هستید و یا یک مشکل قلبی در پس این تپش نهفته است؟

تفاوت دو وضعیت مشابه!

دکتر جان دی مدیر خدمات ریتم قلب در مرکز پزشکی اینترمونتین در سالت لیک سیتی، توضیح می دهد: ضربان نامنظم قلب که تحت عنوان فیبریلاسیون دهلیزی (افیب) شناخته می شود، نوعی اختلال فیزیکی است و علائم آن با حمله پانیک همچون لرزش اضطرابی قفسه سینه همپوشانی دارد. احساس تپش و لرزش در ناحیه قفسه سینه، مشکل در تنفس، درد یا ناراحتی قفسه سینه و احساس سرگیجه یا سبکی سر از جمله این علائم مشترک به شمار می روند. شروع ناگهانی نیز یکی دیگر از موارد است.

با این حال همه نشانه ها یکسان نیستند و این نقاط تمایز می‌ توانند به پزشکان کمک کنند تا علت تپش قلب را توضیح دهند.

همانطور که گفته شد لرزش اضطرابی قفسه سینه می تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه و حتی یک ساعت طول بکشد. در این میان نوعی آریتمی به نام تاکی کاردی فوق بطنی (SVT) نیز وجود دارد که می تواند قلب را بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ بار در دقیقه به تپش وادار کند. دی می گوید: یک قسمت SVT می تواند ۵ ثانیه یا تا زمانی که پزشک کاری برای متوقف کردن آن انجام دهد، طول بکشد. “بنابراین بازه زمانی مشاهده علائم به راستی نمی تواند میان این دو تفاوتی ایجاد کند

با این حال، یک تفاوت با فیبریلاسیون دهلیزی این است که علائم تپش قلب نامنظم به طور ناگهانی شروع شده و ناگهانی هم متوقف می شود. اما در حملات لرزشی اضطرابی، ضربان قلب به آرامی به حالت عادی باز می گردد.

تفاوت دیگر این است که ضربان قلب در فیبریلاسیون دهلیزی کاملا نامنظم است. دی می افزاید: بیمار ممکن است دو یا سه ضربان فوق‌ العاده سریع، دو یا سه ضربان آهسته‌ تر و دو یا سه ضربان سریع داشته باشد. در مقابل هرچند طی لرزش اضطرابی قفسه سینه قلب سریع تر می زند، اما ضربان کاملا منظم است.

 منبع: عصرایران
دکمه بازگشت به بالا