ژیان بهتر و نرم تر از کراس اوورهای جدید! (+فیلم و عکس)

توانایی های آفرود سیتروئن ۲سی‌وی یا همان ژیان خودمان فراتر از آن چیزی است که از یک خودرو مقرون به صرفه قدیمی انتظار دارید.

موبنا سیتروئن ۲سی‌وی (Citroen 2CV) یک خودرو اقتصادی مقرون به صرفه است که از دهه ۱۹۵۰ به مدت چهار دهه در فرانسه فروخته شد. به رغم طراحی ظاهری غیرمعمول، سیتروئن ۲سی‌وی خودروی سرسختی است. اما آیا این خودرو به اندازه کافی سرسخت است تا در یک رانندگی خارج جاده از آن استفاده کرد؟

این خودرو برای بازار ایران با نام ژیان نیز کاملا آشنا و شناخته شده، محسوب می شود.

به نظر می رسد که پاسخ مثبت است. ویدئویی که به تازگی توسط حساب کاربری TFLclassics منتشر شده است، این مساله را ثابت می کند. در این ویدئو از یک دستگاه سیتروئن ۲سی‌وی به رنگ سیاه و زرد برای عبور از مسیری آفرود استفاده می شود.

 

 

سیتروئن ۲سیوی موفق در عبور از مسیرهای ناهموار

سیتروئن ۲سی‌وی به سامانه تعلیق پیچیده ای مجهز و برای عبور از زمین های ناهموار طراحی شده بود. این خودرو در اواخر دهه ۱۹۴۰ و در دوران پس از جنگ جهانی دوم معرفی شد. سیتروئن ۲سی‌وی برای عبور از جاده های ناهموار آن زمان به ویژه در مناطق روستایی فرانسه طراحی شد.

به طور خلاصه، این خودرو سیتروئن برای بسیج فرانسه پس از خرابی های جنگ طراحی شده بود.

سیتروئن 2سی‌وی

در ویدیو، سیتروئن ۲سی‌وی به واسطه تنظیمات سامانه تعلیق و فاصله قابل توجه از سطح زمین، عملکرد بسیار خوبی از خود در عبور از مسیر آفرود نشان می دهد.

در قسمتی از ویدیو، راننده با سیتروئن ۲سی‌وی از مسیری با ناهمواری هایی در اندازه مختلف عبور می کند که به گفته وی برخی از کراس اوورهای جدید در آن گرفتار می شوند. اما سیتروئن ۲سی‌وی به خوبی از این مسیر عبور کرده و به واسطه فاصله قابل توجهی که از سطح زمین دارد می تواند تقریبا تمامی چرخ های خود را روی زمین نگه دارد.

سیتروئن 2سی‌وی

در بخش دیگری از ویدیو، سیتروئن ۲سی‌وی از مسیری شیب‌دار پوشیده از کنده های چوب عبور می کند که به طور معمول برای عبور خودروهای کراس اوور که از سطح زمین فاصله زیادی دارند در نظر گرفته می شود. اما سیتروئن ۲سی‌وی از این مسیر نیز به راحتی عبور می کند، اگرچه راننده برای جلوگیری از گیر افتادن باید کمی شتاب حرکت خود را حفظ کند.

پیشرانه خودرو مورد آزمایش حدود ۳۰ اسب بخار نیرو تولید می کند و از این رو، گاهی اوقات در مسیرهای سربالایی به مقداری کمک از طرف همکار راننده برای هل دادن و حرکت رو به جلو نیاز است. اما در مجموع می توان گفت که توانایی های آفرود سیتروئن ۲سی‌وی فراتر از آن چیزی است که از یک خودرو مقرون به صرفه قدیمی انتظار دارید.

سیتروئن 2سی‌وی

 منبع: عصرایران

دکمه بازگشت به بالا