اسکای‌نکس؛ فرمول آلمانی برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در اوکراین (+فیلم و عکس)

سامانه پدافند هوایی اسکای‌نکس توسط شرکت آلمانی راین‌متال برای محافظت از دارایی ها و زیرساخت های ارزشمند و حیاتی در برابر طیف گسترده ای از تهدیدات هوایی طراحی شده است.

موبنا – بنابر اطلاعات منتشر شده در اکانت شبکه اجتماعی دنیس شمیهال، نخست وزیر اوکراین، سامانه پدافند هوایی متحرک اسکاینکس (Skynex) برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در حال حاضر در این کشور مشغول به انجام وظیفه است. همچنین، اوکراین در حال بررسی امکان تولید مشترک اجزا این سامانه ها با شرکت راین‌متال (Rheinmetall) است.

 

 

آشنایی با سامانه پدافند هوایی اسکاینکس

سامانه پدافند هوایی اسکای‌نکس توسط شرکت آلمانی راین‌متال برای محافظت از دارایی ها و زیرساخت های ارزشمند و حیاتی در برابر طیف گسترده ای از تهدیدات هوایی از جمله پهپاد، هلیکوپتر، و هواپیماهای بال ثابت طراحی شده است.

این سامانه از چند جزء کلیدی مانند سلاح اورلیکن اسکای‌رنجر، سلاح اورلیکن توئین، رادار چند ماموریتی، سامانه سی۴آی (C4I)، سامانه جنگ الکترونیک و موشک های سطح به زمین تشکیل شده است.

اسکای‌نکس؛ هدیه آلمانی برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در اوکراین

برد و ارتفاع درگیری سامانه اسکاینکس به اجزا خاصی که در آن استفاده شده است، بستگی دارد. سلاح اورلیکن اسکای‌رنجر، یک توپ ۳۵ میلیمتری با نواخت تیر ۱۰۰۰ گلوله در دقیقه، و سلاح اورلیکن توئین، یک ایستگاه تسلیحاتی کنترل از راه دور دو لول ۳۵ میلیمتری، هر دو دارای برد موثر تا ۴۰۰۰ متر هستند و می توانند با اهدافی در ارتفاع ۳۰۰۰ متری درگیر شوند.

موشک های سطح به هوا که در سامانه اسکای‌نکس به کار گرفته می شوند نیز دارای برد و ارتفاع درگیری متفاوتی هستند. به عنوان نمونه، موشک سطح به هوای راین‌متال اورلیکن (ROSAM) دارای برد موثر ۶۰۰۰ متر است و می تواند با اهدافی در ارتفاع ۵۰۰۰ متری درگیر شود.

موشک های دیگر مانند ایم-۹اکس سایدوایندر می توانند برد موثر تا ۳۵۰۰۰ متر را ارائه کرده و با اهدافی در ارتفاعات بالاتر درگیر شوند.

اسکای‌نکس؛ هدیه آلمانی برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در اوکراین

رادار چند ماموریتی که وظیفه شناسایی، ردیابی و طبقه بندی اهداف هوایی را بر عهده دارد به طور معمول دارای برد شناسایی حدود ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ متر است. اما این برد به پیکربندی خاص رادار و اندازه هدف بستگی دارد.

سامانه پدافند هوایی اسکای‌نکس می تواند به طور مستقل عمل کرده یا در یک شبکه دفاع هوایی گسترده‌تر ادغام شود. طراحی ماژولار این سامانه امکان بروزرسانی و سازگاری با سناریوهای مختلف تهدید را فراهم می کند.

اسکاینکس می تواند به عنوان یک سامانه ضد راکت، توپخانه و خمپاره (Counter rocket, artillery, and mortar) یا به اختصار سی-رم (C-RAM) به کار گرفته شود و بر همین اساس علیه پهپادها، موشک ها و پرتابه ها وارد عمل شود.

اسکای‌نکس؛ هدیه آلمانی برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در اوکراین

اسکای‌نکس؛ هدیه آلمانی برای مقابله با تهدیدات هوایی روسیه در اوکراین

 منبع: مجله تصویری سلاح
دکمه بازگشت به بالا