هوش مصنوعی می‌تواند به ابداع واکسن کمک کند

«بیل گیتس» باور دارد که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند سرعت ابداع و توسعه واکسن‌ها را افزایش دهند.

موبنا – به گزارش دیلی میل، «بیل گیتس»(Bill Gates) بنیان‌گذار شرکت «مایکروسافت»(Microsoft)، در یک پست وبلاگ، حمایت خود را از پیشرفت هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت و اعلام کرد که فناوری «ChatGPT» مانند تلفن‌های همراه و اینترنت، دگرگون‌کننده است. گیتس ۶۷ ساله باور دارد که ظهور هوش مصنوعی برای بهبود بشریت، افزایش بهره‌وری و کاهش نابرابری‌ها در سراسر جهان سودمند است و می‌تواند به روند ساخت واکسن‌های جدید سرعت بدهد. به گفته گیتس، این فناوری قادر است مسیرهای جدیدی را برای طراحی داروها کشف کند و خطاهایی را که از چشم انسان پنهان می‌مانند، تشخیص بدهد.

گیتس، میلیاردها دلار برای ارائه درمان به کشورهای در حال توسعه هزینه کرده است و باور دارد که فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، بزرگترین سلاح ما در برابر بیماری‌ها و ویروس‌های کشنده هستند.

گیتس در پست جدید وبلاگ خود نوشت: یکی از اولویت‌های بنیاد گیتس در زمینه هوش مصنوعی این است که مطمئن شود چنین فناوری‌هایی برای مقابله با بیماری‌هایی مانند ایدز، سل و مالاریا استفاده می‌شوند و فقیرترین افراد جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

گیتس، یک شخص پیشگام در دنیای فناوری به شمار می‌رود. او اکنون هوش مصنوعی را زیر نظر گرفته است و بر این موضوع تمرکز دارد که این فناوری چگونه برای مراقبت‌های بهداشتی سودمند خواهد بود.

گیتس نوشت: هوش مصنوعی، سرعت پیشرفت‌های پزشکی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. مقدار داده‌ها در زیست‌شناسی بسیار زیاد است و برای انسان‌ها سخت است که همه روش‌های کارکرد سیستم‌های پیچیده بیولوژیکی را پیگیری کنند.

«بنیاد بیل و ملیندا گیتس»(BMGF) در ساخت بسیاری از واکسن‌ها نقش دارد و به نظر می‌رسد بنیان‌گذار مایکروسافت معتقد است که هوش مصنوعی، توسعه و سرعت انتشار واکسن‌ها را بهبود می‌بخشد.

استفاده از هوش مصنوعی، امکان آزمایش کردن واکسن را به روش‌های متعددی فراهم می‌کند که انسان‌ها نمی‌توانند آنها را روی افراد مورد بررسی انجام دهند.

مایکروسافت، هوش مصنوعی را در موتور جستجوی خود موسوم به «بینگ»(Bing) نیز پیاده‌سازی کرده است که پاسخ‌های واضحی را به زبان ساده ارائه می‌دهد. مایکروسافت در ماه ژانویه، از سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در شرکت «OpenAI» سازنده ChatGPT خبر داد تا با فراهم کردن منابع لازم، به پیش‌برد این چت‌بات کمک کند.

اگرچه گیتس نسبت به آینده هوش مصنوعی امیدوار است اما از کاستی‌های آن چشم‌پوشی نمی‌کند.

او در ادامه نوشت: ما باید در نظر داشته باشیم که هنوز در ابتدای راهی هستیم که هوش مصنوعی در پیش دارد. هر محدودیتی که هوش مصنوعی امروز داشته باشد، پیش از این که بدانیم از بین خواهد رفت.

 منبع: ایسنا 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا