جابجایی ساختمان ایندیانا بل ۱۱۰۰۰ تنی در سال ۱۹۳۰ (+فیلم و عکس)

چرخش ۹۰ درجه ای ساختمان ۱۱۰۰۰ تنی ایندیانا بل بدون این که اختلالی در فعالیت کارمندان شرکت ایجاد شود، یک شاهکار مهندسی در سال ۱۹۳۰ بود.

موبنا – در فاصله زمانی بین ۱۲ اکتبر تا ۱۴ نوامبر ۱۹۳۰، یکی از شاهکارهای بزرگ مهندسی مدرن در ایندیانا، آمریکا رخ داد و تیمی از معماران و مهندسان، یک مرکز تلفن هشت طبقه ۱۱۰۰۰ تنی را به میزان ۹۰ درجه جابجا کردند. این در شرایطی بود که اختلالی در فعالیت های این مرکز ایجاد نشد و ۶۰۰ کارمند آن داخل ساختمان مشغول کار خود بودند.

 

 

داستان ساختمان ایندیانا بل

برنارد ونگات اول (Bernard Vonnegut I) و معماران آلمانی-آمریکایی دیگر، ساختمان ایندیانا بل را طراحی کردند و ساخت آن برای شرکت تلفن اتحادیه مرکزی (Central Union Telephone Company) در سال ۱۹۰۷ انجام شد. در سال ۱۹۲۹، شرکت تلفن اتحادیه مرکزی توسط شرکت تلفن ایندیانا بل (Indiana Bell Telephone Company) خریداری شد. این شرکت ۶۰۰ کارمند داشت که بیشتر آنها مرکز تماس دستی را اداره می کردند.

در ابتدا، ایده تخریب ساختمان و ساخت ساختمانی بزرگ‌تر با ظرفیت بیشتر مطرح شد. اما کرت ونگات سنیور، پسر برنارد ونگات که خود یک معمار بود، ایده مبتکرانه جابجایی ساختمان بدون اختلال در زیرساخت های کاربردی و خدمات تلفنی را مطرح کرد.

این ایده تایید شد و برنامه‌ریزی برای جابجایی ساختمان آغاز شد. تیم پیمانکارانی که این شاهکار را انجام دادند توسط جان پی. آیکلی جونیور (John P. Eichleay Junior)، یک بازرس ساختمان که شرکت معروف آیکلی انجینیرز (Eichleay Engineers) را بنیان نهاده بود، رهبری شد. آیکلی انجینیرز در زمینه جابجایی سازه فعالیت می کرد.

ساختمان ایندیانا بل

چرا ساختمان ایندیانا بل جابجا شد؟

در سال ۱۹۲۹، شرکت تلفن ایندیانا بل که از زیرمجموعه های شرکت ای‌تی اند تی (AT&T) بود به ساختمانی بزرگ‌تر برای میزبانی از دفتر مرکزی خود نیاز داشت. تنها یک مشکل بزرگ وجود داشت و آن این بود که ارائه خدمات تلفنی آنها نمی توانست دچار اختلال یا قطع شود.

خدمات تلفنی شرکت ایندیانا بل در آن ساختمان برای فعالیت های شهر ضروری بود و باید ادامه پیدا می کرد. بر همین اساس، فعالیت های شرکت نمی توانست برای انتقال به ساختمان جدید متوقف شود. کرت ونگات و تیمی از معماران و مهندسان باتجربه جابجایی ساختمان برای ساخت ساختمان دوم در آن موقعیت مکانی را دنبال کردند.

ساختمان ایندیانا بل چگونه جابجا شد؟

ساختمان ایندیانا بل دارای اسکلت فولادی و با آجر ساخته شده بود. اندازه آن حدود ۱۰۰ در ۱۳۵ فوت (۳۰ در ۴۱ متر) بود. برای اطمینان از تداوم خدمات تلفنی، هزاران کابل و لوله های مختلف از جمله لوله های آب و گاز ساختمان انعطاف‌پذیر و طولانی شدند.

سپس، ساختمان ایندیانا بل با کمک چندین جک هیدرولیک به اندازه یک چهارم اینچ (حدود یک سانتیمتر) بلند شد و روی غلتک های هیدرولیک قرار گرفت. ساختمان با سرعت ۴۰ سانتیمتر در ساعت جابجا می شد.

نکته قابل توجه این بود که نیروی مورد نیاز برای جابجایی ساختمان توسط جک های هیدرولیک دستی که با یک پیشرانه بخار پشتیبانی می شدند، تامین می شد.

ساختمان ایندیانا بل

این در شرایطی بود که کارمندان ایندیانا بل طبق روال عادی برای انجام کارهای روزانه خود وارد ساختمان می شدند و در پایان روز کاری با استفاده از یک مسیر متحرک چوبی که با چرخش ساختمان به طور مداوم جابجا می شد، از آن خارج می شدند. طی یک ماه، ساختمان ایندیانا بل ۱۶ متر به سمت جنوب جابجا شد و چرخشی ۹۰ درجه را تجربه کرد و دوباره ۳۰ متر به سمت غرب جابجا شد تا این که رو به خیابان مریدین قرار گرفت.

در تمام این عملیات، شرکت ایندیانا بل یک روز کاری را از دست نداد و اختلالی نیز در خدمات آن به مشتریان ایجاد نشد.

پس از جابجایی، فعالیت های ساختمان ایندیانا بل تا سال ۱۹۵۷ ادامه داشت، پیش از آن که در سال ۱۹۶۳ تخریب و یک ساختمان جدید بزرگ‌تر ساخته شود.

ساختمان ایندیانا بل

ساختمان ایندیانا بل

ساختمان ایندیانا بل

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا