کمک به درمان سرفه و علائم سرماخوردگی با ۱۰ اسانس روغنی

اغلب به عنوان ادویه در آشپزی و پخت و پز استفاده می شود، سابقه تسکین برونشیت را نیز در کارنامه خود دارد. طی یک مطالعه معتبر محققان به این نتیجه رسیدند که استنشاق اسانس روغنی دارچین به مدت کوتاه می تواند جهت متوقف ساختن رشد پاتوژن های دستگاه تنفسی مفید باشد.

موبنا – استفاده از اسانس های روغنی یا روغن های فرار می تواند به واسطه کیفیت طبیعی آنها برای بسیاری از افراد جذاب باشد. این ترکیبات از گیاهانی که در گوشه و کنار جهان رشد می کنند، استخراج می شوند. هنگامی که از روغن های فرار برای تسکین علائم مربوط به یک اختلال سلامتی استفاده شود، این روش به عنوان درمان جایگزین مکمل شناخته و خارج از درمان های پزشکی معمول در نظر گرفته می شود.

اما کدامیک از روغن های فرار برای این منظور مناسب هستند؟

تمامی مواردی که در ادامه ذکر می شوند، از طریق مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی هستند. همچنین گفتنی است که امکان تهیه این دسته از اسانس ها از عطاری ها و داروخانه های سراسر کشور وجود دارد.

اسانس اکالیپتوس

بر اساس یافته های مطالعات معتبر، اسانس روغنی اکالیپتوس به دلیل توانایی خود در درمان سرفه و بیماری های تنفسی مرتبط مانند فارنژیت، برونشیت و سینوزیت شناخته شده است. تجزیه و تحلیل Eucalyptus grandis اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی را به اثبات رسانده است. این گیاه به عنوان یک مهارکننده پمپ افلاکس عمل می کند و بر توانایی بدن در مقابله با باکتری ها تاثیر می گذارد.

اسانس روغنی اکالیپتوس به عنوان یک داروی ضد سل نیز در حال بررسی است. امروزه بسیاری از محصولات موجود در داروخونه حاوی روغن اکالیپتوس برای از بین بردن احتقان هستند، از جمله برخی قطره ها، قلم های بینی و اسانس ها برای استفاده در دستگاه رطوبت ساز. یک مطالعه روی کودکان خردسال نشان داد که بخار حاصل از قرار گیری اسانس در دستگاه رطوبت ساز و همچنین مالش اسانس روی پوست، سرفه و احتقان شبانه کودکان را کاهش می دهد و به آنها کمک می کند تا خواب شبانه بهتری را تجربه کنند.

برای استفاده از مزایای این ترکیب فوق العاده تنها کافیست ۱۲ قطره از اسانس را در ۳/۴ فنجان آب جوش ریخته و سه بار در روز استنشاق کنید.

اسانس دارچین

دارچین که اغلب به عنوان ادویه در آشپزی و پخت و پز استفاده می شود، سابقه تسکین برونشیت را نیز در کارنامه خود دارد. طی یک مطالعه معتبر محققان به این نتیجه رسیدند که استنشاق اسانس روغنی دارچین به مدت کوتاه می تواند جهت متوقف ساختن رشد پاتوژن های دستگاه تنفسی مفید باشد.

درمان سرفه و علائم سرماخوردگی با تکیه بر مزایای شگفت انگیز روغن های فرار

اسانس رزماری

رزماری گیاهی است که به راحتی در سراسر جهان یافت می شود. این گیاه ماهیچه های نای را آرام می کند و به فرد احساس تسکین تنفسی می دهد. بر اساس مطالعات مختلف، این گیاه با درمان آسم نیز مرتبط است. رزماری معمولا با روغن حامل مخلوط شده و روی پوست استفاده می شود.

مانند روغن دارچین، روغن رزماری رقیق شده را هم می توان برای تسکین سرفه استنشاق کرد.

اسانس جوز هندی

شاید تاکنون متوجه شده باشید که استنشاق اسانس روغنی جوز هندی سبب بهبود برخی از اختلالات تنفسی می شود. یک مطالعه معتبر نشان داده که استنشاق روغن فرار جوز هندی باعث کاهش مایعات دستگاه تنفسی در خرگوش ها می شود.

برای این منظور باید اسانس مورد نظر را به دستگاه رطوبت ساز خود اضافه کنید تا ببینید که آیا به سرفه شما کمک می کند یا خیر. مقدار استفاده از روغن جوز هندی را بر اساس نتایج رفع احتقان به دست آمده تنظیم کنید. جوز هندی به شل شدن ترشحات (خلط) و خروج راحت تر آن کمک می کند.

اسانس ترنج

روغن فرار ترنج احتقان را برطرف می کند و حاوی مولکولی به نام کامفن است. بر اساس مطالعات، استنشاق کامفن به تسکین دستگاه تنفسی یاری می رساند. در این راستا اسانس روغنی ترنج را به دستگاه رطوبت ساز افزوده و بخار حاصل را تنفس کنید.

اسانس سرو

روغن فرار سرو نیز مانند جوز هندی و ترنج حاوی کامفن است. این اسانس ممکن است در صورت استنشاق به کاهش احتقان تنفسی کمک کند.

یک کاسه را با آب گرم پر کنید و چند قطره روغن سرو به آن اضافه کنید. بخار حاصل را برای مدت کم به داخل ریه های خود وارد کنید.

درمان سرفه و علائم سرماخوردگی با تکیه بر مزایای شگفت انگیز روغن های فرار

اسانس آویشن

یافته های یک مطالعه معتبر نشان می دهند که آویشن می تواند به عنوان یک عامل ضد میکروبی برای بیماری های تنفسی استفاده شود.

محققان آویشن و سایر روغن‌ های فرار را مورد مطالعه قرار دادند تا بهترین روش استفاده از آنها را برای مبارزه با پاتوژن‌ های دستگاه تنفسی مشخص کنند. طی این مطالعه روشن شد که اسانس روغنی آویشن باید به سرعت و در غلظت بالا برای مدت زمان کوتاهی در هوا پخش شود.

اسانس شمعدانی

روغن فرار شمعدانی به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله برونشیت کمک می کند. محققان چندین مطالعه را بررسی کرده اند که تاثیر اسانس روغنی شمعدانی را بر سرفه اندازه گیری کنند. همه به جز یک مطالعه ارتباط میان استفاده از شمعدانی و تسکین علائم سرفه را تایید کردند.

مطالعه دیگری نشان داد که تجویز اسانس روغنی شمعدانی علائم سرماخوردگی معمولی را تسکین می دهد و طول مدت بیماری را کوتاه می کند. برای دست یابی به این هدف چند قطره روغن فرار شمعدانی را به دستگاه رطوبت ساز خود اضافه کرده و یا مقداری روغن رقیق شده را در وان حمام امتحان کنید.

اسانس نعناع فلفلی

این گیاه حاوی منتول است و بسیاری از مردم از روغن فرار آن برای تسکین احتقان استفاده می کنند، هرچند شواهد قطعی و مشخصی برای این عملکرد در دست نیست. بر اساس یک مطالعه معتبر با وجود آن که استنشاق منتول علائم را تسکین نمی دهد، اما افرادی که آن را مصرف می کنند به هر حال احساس بهتری دارند.

برای تسکین سرفه می توان اسانس روغنی نعناع فلفلی را به دستگاه رطوبت ساز یا صرفا یک کاسه آب جوشیده اضافه کرد.

اسانس اسطوخودوس

سرفه ممکن است از علائم ابتلا به آسم باشد. جالب است بدانیم که اسانس روغنی اسطوخودوس به علائم آسم کمک می کند. پژوهشی نشان داده که استنشاق روغن اسطوخودوس مقاومت راه های هوایی ناشی از آسم را مهار می کند.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا