راهکار لوکس و مدرن برای کنترل طوفان شن! (+فیلم و عکس)

فرایند طراحی آسمان‌خراش جاذب طوفان شن (the Absorbent Sand Storm Skyscraper)، ادغام خلاقانه سازه و امکانات به همراه رویکردی پایدار، منجر به شکل‌گیری منطقه ای می شود که افزون بر بهبود شرایط آب و هوایی دبی، نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.

موبنا – آیا تا به حال با طوفان شن مواجه شده اید؟ اگر تا به حال مدتی را در دبی یا هر شهر دیگری در کشور امارات گذرانده باشید، احتمالا شاهد آب و هوای بیابانی گرمسیری و طوفان های شن عظیم آن به ویژه در فصل های بهار و تابستان بوده اید.

و ممکن است بدانید که وقوع طوفان های شن ریتم عادی شهر را کند کرده یا در مقایس بزرگ‌تر، به طور کامل متوقف می کند. افزون بر این، این یک واقعیت ثابت شده است که طوفان های شن به تدریج موجب مشکلات تنفسی و آلودگی هوا و آب می شوند که در نهایت از بین رفتن زیستگاه طبیعی را به همراه دارد.

از سوی دیگر، همانطور که احتمالا می دانید، دبی به ایده های خلاقانه و کاربردی علاقمند است و آنها را تشویق می کند. طراحی آسمان‌خراش ها یکی از محبوب‌ترین انواع معماری در دبی است، از این رو، استودیو کالبد (Kalbod Studio) تصمیم به مطالعه این رفتار زمین های کویری و هدایت آن از طریق معماری گرفت. این شرکت چالش هایی را برای خود تعیین کرده است تا از طریق ادغام خلاقیت با فناوری راه حلی مناسب برای طوفان های شن در دبی ارائه کند.

 

 

آسمانخراشی برای مهار طوفان شن

فرایند طراحی آسمان‌خراش جاذب طوفان شن (the Absorbent Sand Storm Skyscraper)، ادغام خلاقانه سازه و امکانات به همراه رویکردی پایدار، منجر به شکل‌گیری منطقه ای می شود که افزون بر بهبود شرایط آب و هوایی دبی، نقش بسیار مهم و حیاتی در کاهش مصرف انرژی ایفا خواهد کرد. همچنین، به یک پایگاه پژوهشی برای مطالعه و شناخت بهتر این طوفان ها تبدیل خواهد شد تا بتوان در آینده راه حل های عملکردی بهتری را ارائه کرد.

با توجه به موقعیت مکانی آسمان‌خراش جاذب طوفان شن و احتمال زیاد وقوع طوفان ها، مطالعات گسترده ای درباره این پدیده پیش از آغاز طراحی انجام شد. این روند با هدف کنترل طوفان شن و استفاده مثبت از آن صورت گرفت. ساختاری شیشه ای، تاسیساتی که بخش مرکزی آسمانخراش را شکل می دهند، پوشش داده و کل فرآیند طراحی با الهام از عملکرد آسمان‌خراش شکل گرفت.

پروژه آسمان‌خراش جاذب طوفان شن شامل ۲۵ برج در مسیر اصلی دبی می شود. با ایده طراحی برای مقابله با طوفان های شن در دبی، این برج ها شکل خود را به آغوشی باز برای جذب ذرات گرد و غبار تبدیل کرده اند.

آسمان‌خراش دبی

مطالعات نشان داده اند که ذرات خاک دارای بار الکتریکی هستند. از این رو، ساختار اصلی برج ها از دو حفره عمیق تشکیل شده است تا ذرات خاک را از طریق مغناطیس جذب کرده و بار الکتریکی را از آنها حذف کند.

ذرات شن وارد حفره ها شده و به پنل های هوشمند درون آنها متصل می شوند که با توجه به شدت طوفان تا حد مشخصی باز می شوند. سپس، برای اطمینان از خنثی شدن تمام ذرات، تمام بار الکتریکی آنها در دو مرحله مختلف گرفته می شود. به دلیل قطر بیشتر ذرات خاک در ارتفاع پایین‌تر، حفره پایینی برج دارای دهانه بزرگ‌تری است.

در یک رویکرد پایدار، نصب باتری های شنی در تاسیسات برج در نظر گرفته شده است که می تواند انرژی را برای چندین ماه ذخیره کرده و حتی در دیگر ساختمان های منطقه ای نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای کنترل طوفان شن به بیش از یک آسماخراش نیاز است. از این رو، تیم استودیو کالبد حضور ۲۵ برج در پروژه خود را پیش بینی کرده است که همپوشانی داشته و عملکرد یکدیگر را بهبود خواهند بخشید.

هدف نهایی استودیو کالبد ایجاد منطقه ای چند منظوره با محوریت پژوهش های علمی است و هر برج به یک موقعیت خاص اختصاص خواهد یافت. این منطقه‌بندی شامل کاربری های مسکونی و موسسات پژوهشی برای فیزیک، هوافضا، فناوری، زیست شناسی و پزشکی خواهد بود.

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

آسمان‌خراش دبی

 

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا