موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

استیل؛ دستگاه تصفیه آب کاملا پایدار خورشیدی! (+فیلم و عکس)

استیل؛ دستگاه تصفیه آب کاملا پایدار خورشیدی! (+فیلم و عکس)

دستگاه تصفیه کننده آب استیل (Stil) از انرژی خورشید نه برای تامین نیروی مورد نیاز دستگاه های الکترونیکی، بلکه برای پاکسازی تقریبا مستقیم آب استفاده می کند.

موبنا – در شرایطی که حدود سه چهارم سطح سیاره زمین با آب پوشیده شده است، اما بخش اعظم آن آشامیدنی نیست. افرادی که در شهرها و برخی مناطق روستایی زندگی می کنند، به آب آشامیدنی تصفیه شده دسترسی دارند، اما افراد بسیاری نیز کیلومترها دورتر از نزدیک‌ترین منبع آب طبیعی ساکن هستند.

انسان برای ادامه حیات خود به آب وابسته است، با این وجود، افراد بسیاری در مناطق دورافتاده جهان مجبور به مصرف آب آلوده و مملو از باکتری هستند تا بتوانند زندگی خود را ادامه دهند. این می تواند ابتلا به بیماری های مختلف را در پی داشته باشد. استقرار دستگاه های تصفیه آب در این مناطق ممکن است ساده‌ترین راه حل به نظر برسد، اما بیشتر آنها نیاز به برق دارند که حتی با استفاده از ژنراتورهای خورشیدی نیز به سختی می توان نیروی مورد نیاز را تامین کرد.

اما یک طرح مفهومی جدید برای دستگاه تصفیه آب، نیروی خورشید را به روشی متفاوت به کار می گیرد و راه حلی پایدار برای دسترسی به آب آشامیدنی پاک ارائه می کند.

 

 

استیل؛ دستگاه تصفیه آب دوستدار محیط زیست

دستگاه های تصفیه آب معمولی، حداقل آنهایی که اندازه ای کوچک داشته و در خانه ها استفاده می شوند، آب را با عبور از چند فیلتر مختلف تصفیه می کنند. برخی از فشاری که شیر آب ایجاد می کند برای عبور آب استفاده می کنند، در شرایطی که نمونه های دیگر از برق استفاده می کنند.

هیچ کدام از این روش ها در مناطق دورافتاده که دسترسی به برق وجود ندارد، امکان‌پذیر نیستند. در شرایطی که می توان این قبیل تصفیه کننده های آب را به یک ژنراتور خورشیدی متصل کرد، اما استفاده از باتری و وسایل الکترونیکی همچنان پایداری دستگاه تصفیه کننده را محدود می کنند.

در مقابل، دستگاه تصفیه کننده آب استیل (Stil) از انرژی خورشیدی نه برای تامین نیروی مورد نیاز دستگاه های الکترونیکی، بلکه برای پاکسازی تقریبا مستقیم آب استفاده می کند. این دستگاه از روش قدیمی گرم کردن آب تا نقطه جوش و سپس جمع آوری آب پاک از بخار ایجاده شده استفاده می کند. از آنجایی که هیچ برق یا دستگاه الکترونیکی در کار نیست، این نوع تصفیه کننده آب می تواند در هر جایی با دسترسی به نور خورشید به کار گرفته شود.

استیل؛ دستگاه تصفیه آب کاملا پایدار که از خورشید نیرو می گیرد

به همان اندازه که این فرایند ممکن است ساده به نظر برسد، طراحی دستگاه تصفیه آب استیل جالب توجه است. عدسی فرنل که نور خورشید را جمع آوری می کند، گنبدی شکل است، از این رو، نور خورشید می تواند از همه جهات به آن برخورد کند. هسته فلزی دستگاه یک میله ضخیم است که با گرم شدن موجب جوشیدن یکنواخت آب می شود. یک سوراخ سرریز سرپوشیده وجود دارد که از مخلوط شدن آب کثیف با آب تمیز جلوگیری می کند. قطعات دستگاه نیز به گونه ای ساخته شده اند که برای پاکسازی به راحتی جدا می شوند.

نمای ظاهری دستگاه استیل از یک کامپوزیت مات بامبو شکل گرفته که از ابتدا تا انتها آن را به گزینه ای دوستدار محیط زیست تبدیل می کند. نشانگر سطح آب کثیف یک نوار شفاف است، اما مخزن آب تمیز به طور کامل در معرض دید و شفاف است. جلوه بصری ایجاد شده بر تضاد بین آب کثیف و تمیز تاکید دارد.

دستگاه تصفیه آب استیل می تواند روی هر سطح صافی جای بگیرد یا روی پایه های فلزی محکم در وسط فضای باز قرار بگیرد تا بیشترین اثر را داشته باشد. بدون سیم کشی یا موتورهای سنگین، دستگاه استیل می تواند به طور کامل روی تصفیه آب متمرکز شود و تا 12 لیتر آب آشامیدنی پاک ارائه کند که برای ادامه حیات انسان عنصری کلیدی محسوب می شود.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام