اقامتگاه بوم گردی؛ شاخصی از معماری خاص ایرانی(+عکس)

موبنا گروه مهندسی هفت شهر آریا مستقر در تهران با استفاده از تکنیک های ساخت و ساز محلی و فرآیندهای مدرن معماری، اقامتگاه بومگردی قدیمخونه در گیلان(آستانه اشرفیه) ایران را با دقت کامل به جزئیات ساخته است.

این پروژه با تکیه بر زیبایی‌ شناسی روستایی سنتی، از الگوها، روش‌ ها و عناصر اجرایی خانه‌ های محلی گیلان بهره می‌ برد که تجربه‌ ای صمیمی و تعاملی نزدیک با طبیعت را خلق می‌ کنند. با پیروی از معیارهای معماری پایدار، این اقامتگاه بوم گردی یک سازه ارتجاعی با حداقل تاثیر زیست محیطی را ایجاد می کند.

این اقامتگاه نه تنها شامل رویکردی جامع به معماری محلی گیلان است، بلکه نیازهای یک اقامتگاه توریستی ویژه را هم برآورده کرده و در عین حال ارتباطی فوری با محیط اطراف و بینشی کامل از بافت فرهنگی منطقه ایجاد می‌ کند. لازم به ذکر است که اقامتگاه مذکور در واقع با استفاده از تیرهای چوبی تغییر کاربری داده شده و سیستم پی لایه‌ ای سنتی بنا شده است.

با توجه به روند ساخت و انتخاب مصالح، تیم طراحی و مهندسی تیرها و تخته‌ های چوبی را از ساختمان‌ های قدیمی جدا کرده و آنها را به عنوان ردیف سوم و چهارم سیستم فونداسیون روی هم چیده اند. قسمت سقف نیز با شاخ و‌ برگ گیاهانی که به صورت محلی در این منطقه رشد می کنند، پوشیده شده است.

خروج از نسخه موبایل