موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

دبی میزبان نخستین مسجد چاپ سه بعدی جهان (+عکس)

دبی میزبان نخستین مسجد چاپ سه بعدی جهان (+عکس)

تکمیل روند چاپ سه بعدی سازه ساختمان حدود چهار ماه طول خواهد کشید و 12 ماه دیگر نیز برای تجهیز کامل آن با امکانات مناسب زمان نیاز خواهد بود.

موبنا – نخستین مسجد چاپ سه بعدی شده در جهان توسط دپارتمان امور اسلامی و فعالیت های خیریه دبی (Islamic Affairs and Charitable Activities Department) در کشور امارات ساخته خواهد شد.

دبی در سال 2025 میزبان نخستین مسجد چاپ سه بعدی شده جهان خواهد بود

نخستین مسجد چاپ سه بعدی شده جهان

بنابر بیانیه مطبوعاتی دپارتمان امور اسلامی و فعالیت های خیریه دبی، این مسجد با مساحت 2000 متر مربع قرار است در یکی از قدیمی‌ترین محله های امارات به نام بر دبی (Bur Dubai) ساخته شود و پیش بینی می شود در سال 2025 میزبان 600 نمازگزار باشد.

به گفته دپارتمان امور اسلامی و فعالیت های خیریه دبی، تکمیل روند چاپ سه بعدی سازه ساختمان حدود چهار ماه طول خواهد کشید و 12 ماه دیگر نیز برای تجهیز کامل آن با امکانات مناسب زمان نیاز خواهد بود.

سه کارگر کار با چاپگر سه بعدی را بر عهده خواهند داشت که می تواند با سرعت چاپ دو متر مربع در هر ساعت کار کند.

ترکیبی از مواد خام و بتن با دقت آماده شده برای ساخت این مسجد استفاده خواهد شد.

به گفته الشیبانی، مدیر بخش مهندسی دپارتمان امور اسلامی و فعالیت های خیریه دبی، فناوری ساختمان سه بعدی پایداری بیشتری به این مسجد می بخشد. استفاده از چاپ سه بعدی ضایعات مصالح ساختمانی را کاهش خواهد داد و گزینه ای دوستدار محیط زیست است.

الشیبانی اشاره داشته است که هزینه ساخت این مسجد با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی 30 درصد بیشتر از روش عادی است زیرا نخستین نمونه در جهان محسوب می شود.

دبی در سال 2025 میزبان نخستین مسجد چاپ سه بعدی شده جهان خواهد بود

راهبرد چاپ سه بعدی دبی

انتخاب ساخت مسجد با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی هم راستا با برنامه های بلندپروازانه دبی برای تبدیل شدن به یک مرکز پیشرو در فناوری تا سال 2030 است.

“راهبرد چاپ سه بعدی دبی” ابتکاری بود که در سال 2016 توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی آغاز شد تا این شهر را به یک هاب اصلی فناوری تبدیل کند.

امیر دبی در پشتیبانی از هدف خود و برای حصول اطمینان از اینکه 25 درصد از کل ساختمان های آینده در این شهر چاپ سه بعدی شده اند، حکمی را برای استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در صنعت ساخت و ساز صادر کرد.

این اقدام موجب شد تا بسیاری از تولیدکنندگان فناوری پیشرفته ساختمان‌سازی از سراسر جهان محصولات خود را به دبی ارسال کرده و از آنها برای ساخت سازه های آزمایشی استفاده کنند.

دبی در سال 2025 میزبان نخستین مسجد چاپ سه بعدی شده جهان خواهد بود

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام