این تست نشان می‌دهد شما با چه سرعتی پیر می‌شوید

پیری فرآیندی کاملا طبیعی است و برای همه اتفاق می افتد. شایدبتوان آن را با محصولات مختلف یا رژیم های مراقبت بهداشتی پنهان کرد؛ اما سن ما همچنان در حال افزایش است. اکنون با آزمایشی ساده می توان مقدار پیر شدن را فهمید.

موبنا – به گزارش  سان، پزشکان دریافته‌اند که هنگام تعیین سن واقعی، حس بویایی می تواند تعیین کننده باشد. مشخص شده که از دست دادن بویایی یک علامت رایج در بیماری های عصبی است. پارکینسون و آلزایمر شرایط ناتوان کننده ای هستند که خطر آنها با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

مطالعات قبلی

مطالعات قبلی نشان داد که حس بویایی معیوب نشانه پیری یا بیماری است.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ که روی بیش از ۲هزار نفر انجام شد، نشان داد در یک دوره ده ساله افراد با حس بویایی ضعیف، ۴۶درصد بیشتر از افراد با حس بویایی معمولی در معرض خطر مرگ قرار دارند.

در سال ۲۰۱۷، مقاله دیگری نشان داد که از دست دادن توانایی بویایی نیز نشانه زوال عقل است و این علامت پنج سال قبل از تشخیص بیماری ظاهر می شود.

این در حالی است که مقاله ای در سال ۲۰۰۴ نشان داد که آزمایش بویایی می تواند به شناسایی تغییرات در سلامت استخوان کمک کند( یک عامل رایج در پیری).

یک مطالعه توسط کارشناسان سن دیگو در سال ۲۰۱۹ نشان داد که حس بویایی ضعیف در بزرگسالان بالای ۸۰ سال ۶۲.۵درصد بیشتر است. همچنین مشخص شد که ۲۴.۵درصد از افراد ۵۳ تا ۹۷ ساله در مورد حس بویایی خود دچار نقص هستند.

آزمایش ابداعی

پزشکان اکنون آزمایش جدیدی ابداع کرده اند که می تواند سن واقعی شما را نشان دهد. محققان دانشگاه جانز هاپکینز گفتند که آزمایش بویایی به پزشکان کمک می کند تا افراد مسن را از نظر علائم پیری ناسالم و ضعف بررسی کنند.

این بدان معناست که احتمالا بسته به اینکه چقدر حس بویایی شما قوی یا ضعیف است؛ پزشکان بتوانند میزان پیری و سن کلی شما را مشخص کنند. یعنی افرادی که از خود مراقبت نمی کنند، ممکن است حس بویایی بدتری داشته باشند، یعنی با سرعت بیشتری پیر شوند.

پزشکان در مجله Gerontology به بررسی حساسیت و شناسایی بویایی پرداختند. این آزمایشات به آشکار شدن توانایی افراد در تشخیص بو و تمایز آن از سایر بوها کمک کرد.

نیکلاس روآن، استادیار متخصص گوش و حلق و بینی در جانز هاپکینز، گفت: « ما دریافتیم که اختلال در شناسایی بویایی با ضعف و آسیب پذیری مرتبط است، بنابراین بینی شما می‌تواند ضعف و مرگ قریب‌الوقوع را پیش‌بینی کند». او افزود که حس بویایی ما چیزی است که با افزایش سن ضعیف می شود.

برای رسیدن به این نتیجه، کارشناسان داده های بیش از هزار و۱۶۰ بزرگسال را بررسی کردند. همه شرکت‌کنندگان برای سنجش مهارت‌های شناسایی پنج رایحه و برای سنجش حساسیت شش رایحه را بوییدند. سپس این نتایج با میزان ضعیف بودن هر فرد مطابقت داده شد. نتایج نشان داد که به ازای هر افزایش حساسیت بو، وضعیت ضعف و آسیب پذیری نیز کاهش می‌یابد. این نشان می دهد که به طور کلی توانایی بویایی خوب با سلامت بهتر ارتباط دارد.

پروفسور روآن افزود انجام تست بویایی ساده که چند دقیقه طول می کشد، به طور بالقوه می تواند به عنوان یک ابزار ارزشمند برای ارزیابی خطر ضعف یا پیری ناسالم استفاده شود. به عنوان مثال، اگر کسی تست بویایی را انجام دهد، مشخص می شود که بیمار باید تغذیه خود را بهبود بخشد یا تحت بررسی عصبی یا پزشکی دقیق تر قرار گیرد.

 منبع: فارس

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا