موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

فناوری جالب و مفید ژاپنی برای رانندگی با خیال راحت! (+عکس)
مزدا ام اکس-30 اسکای اکتیو آر-ئی وی؛

فناوری جالب و مفید ژاپنی برای رانندگی با خیال راحت! (+عکس)

مزدا با افتخار به مصرف سوخت "ام اکس-30 اسکای اکتیو آر-ئی وی" در چرخه ترکیبی اشاره می کند که تنها 1 لیتر برای 100 کیلومتر رانندگی...

موبنا – ژاپن علاوه بر خودروهای استاندارد و باکیفیتی که دارد، منزلگاه برترین تیونرهای جهان و ارائه دهنده پروژه های بسیار حرفه ای در زمینه تیونینگ است که همین ویژگی جذابیت رویدادهای خودرویی این کشور را به شدت بالا برده است.

از مهمترین رویدادهای خودرویی سرزمین آفتاب تابان باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 نمایشگاه خودروی توکیو یکی از مهمترین رویدادهای تقویم بین المللی صنعت خودرو است که از سال 1954 تا 1973 و از 2000 تا 2005 بصورت سالانه و از سال 1975 تا 1999 و از 2007 تا کنون به شکل هر دو سال یک بار برگزار می شود.

یکی دیگر از رویدادهای بسیار مهم خودرویی در ژاپن، توکیو اتو سالن نام دارد. این نمایشگاه سالانه در ماه ژانویه برگزار می شود و به طور تخصصی به خودروهای پرفورمنس، تجهیزات جانبی و فناوری های مرتبط اختصاص دارد.

ام اکس-30 اسکای اکتیو آر-ئی وی

یکی از محصولاتی که در توکیو اتو سالن 2023 به نمایش در می آید، کراس اوور جدید مزدا با نام ام اکس-30 اسکای اکتیو آر-ئی وی است. البته این کراس کوچک خیلی از یک خودروی پرفورمنس فاصله دارد اما موتورهای روتاری مزدا همیشه یک فناوری جالب برای مخاطبان رویدادهای خودرویی بوده است.

در رابطه با پیشرانه ام اکس-30 ابتدا باید به حضور تپنده 830 سی سی بنزینی با 75 اسب بخار خروجی و گشتاور 116 نیوتن متر اشاره کنیم. اما این پیشرانه اثری بر حرکت چرخ ها ندارد! بلکه وظیفه اصلی برعهده یک موتور الکتریکی با 167 اسب بخار خروجی و گشتاور 260 نیوتن متر است.

مزدا روتاری

اما موتور روتاری مزدا در واقع یک ژنراتور است که برای افزایش برد حرکتی ام اکس-30 به بیش از 600 کیلومتر عمل می کند. باک بنزین 50 لیتری که نزدیک محور عقب قرار دارد انرژی لازم برای موتور روتاری را فراهم می کند و انرژی مورد نیاز موتور الکتریکی نیز از بسته باتری 17.8 کیلوولت ساعت لیتیم-یون تامین می شود که کف خودرو جانمایی شده است.

البته مزدا معتقد است که مالکان این کراس اوور صرفا آن را به عنوان یک الکتریکی خالص مورد استفاده قرار خواهند داد زیرا برد بخش تمام الکتریکی پیشرانه برای یک روز تا 85 کیلومتر کفایت می کند که این عدد حتی بیشتر از نرمال استفاده یک خودروی شهری خواهد بود.

باتری مزدا طی یک ساعت و 40 دقیقه توسط شارژ دیواری 11 کیلوواتی تکمیل ظرفیت می شود. با استفاده از پورت دی سی(36 کیلووات) می توان طی 25 دقیقه ظرفیت باتری را از 20 به 80 رساند.

مزدا ام اکس-30 اسکای اکتیو آر-ئی وی طی 9.1 ثانیه از حالت توقف به سرعت 100 کیلومتر برساعت می رسد. بیشینه سرعت نیز به طور الکتریکی روی 140 کیلومتر محدود شده است.

این پلاگین هیبرید جذاب با موتور روتاری حدود 1700 کیلوگرم وزن دارد که در نوع خود با توجه به ابعاد، یک سنگین وزن محسوب می شود. بازشدن درب های عقب در حالت خودکشی مهمترین جذابیت طراحی بدنه را شامل می شود.

مزدا با افتخار به مصرف سوخت ام اکس-30 جدید در چرخه ترکیبی اشاره می کند که تنها 1 لیتر برای 100 کیلومتر رانندگی و میزان انتشار CO2 نیز تنها 21 گرم بر کیلومتر اندازه گیری شده است.

مهم‌ترین تفاوت موتور روتاری با پیستونی، عدم استفاده از پیستون و جایگزینی آن با یک روتور مثلثی، داخل سیلندر است. پیشرانه‌ روتاری از منظر وزن کمتر و اندازه‌ی کوچک‌تر بر موتور پیستونی برتری دارد که در نتیجه‌، طی مقایسه با نمونه‌ پیستونی با اندازه‌ مشابه، قدرتمندتر خواهد بود. بدین ترتیب استفاده فناوری روتاری موجب می شود در قدرت و دور موتور استاندارد، مصرف سوخت کاهش یافته و راندمان بالاتری حاصل می‌شود.

قیمت پایه کراس اوور جذاب مزدا در آلمان از 35990 یورو آغاز می شود و در گرانترین تریم پلاگین هیبرید به 45 هزار یورو می رسد. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مزدا ام اکس-30 در برخی بازارها مانند استرالیا و ژاپن با پیشرانه هیبرید ملایم 2 لیتری عرضه شده که این تپنده برابر با 153 اسب بخار خروجی و 200 نیوتن متر گشتاور دارد.

 

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام