موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

افیلا؛ نخستین خودرو سونی به عنوان یک فضای سرگرمی محور (+فیلم و عکس)

افیلا؛ نخستین خودرو سونی به عنوان یک فضای سرگرمی محور (+فیلم و عکس)

این سدان الکتریکی تحت سرمایه گذاری مشترک سونی هوندا موبیلیتی (Sony Honda Mobility) و با برند جدید افیلا (Afeela) معرفی شده و دو موضوع سرگرمی و تعامل در طراحی آن در اولویت قرار داشته اند.

موبنا – شرکت سونی فعال در زمینه تولید محصولات الکترونیکی مصرفی و شرکت خودروسازی هوندا تخصص خود را برای تولید یک نمونه اولیه خودرو الکتریکی ترکیب کرده و محصول نهایی را در نمایشگاه محصولات الکترونیکی مصرفی (CES) 2023 در معرض دید عموم قرار دادند.

این سدان الکترونیکی تحت سرمایه گذاری مشترک سونی هوندا موبیلیتی (Sony Honda Mobility) و با برند جدید افیلا (Afeela) معرفی شده و دو موضوع سرگرمی و تعامل در طراحی آن در اولویت قرار داشته اند.

 

 

افیلا؛ خودران و سرگرمی محور

افیلا دارای رابط های توسعه یافته توسط شرکت بازی‌سازی اپیک گیمز (Epic Games) و نمایشگرهایی برای پخش فیلم، بازی ویدئویی و اطلاعات‌سرگرمی است که هم در درون و هم بیرون خودرو تعبیه شده اند.

راننده می توانند از این امکانات حتی زمانی که پشت فرمان خودرو هستند، استفاده کنند زیرا افیلا دارای مجموعه ای از 45 حسگر و دوربین مختلف است که امکان رانندگی خودران را فراهم می کند. حسگرها همچنین به راننده این امکان را می دهند که کابین افیلا را بر اساس داده های بیومتریک خود شخصی‌سازی کند و موقعیت صندلی، فرمان و صدای فراگیر را با توجه به قد خود مطابقت دهد.

در واقع، این خودرو الکتریکی چهار چرخ محرک با توجه به فناوری های به کار گرفته شده در آن می تواند به عنوان یک فضای سرگرمی متحرک عمل کند.

این شرایط در نمای بیرونی با یک نمایشگر باریک که به نام “نوار رسانه ای” (Media Bar) شناخته می شود و بین دو چراغ جلو خودرو قرار دارد، آغاز می شود. این نمایشگر در حالت عادی به جای یک نشان فیزیکی، لوگوی خودرو را نمایش می دهد. این نمایشگر می تواند برای ارائه اطلاعات ضروری دیگر مانند وضعیت شارژ باتری خودرو نیز استفاده شود.

سونی هوندا موبیلیتی نمای بیرونی خودرو افیلا را با یک سفینه فضایی دارای سقف شیشه ای و درهای خودباز شونده مقایسه کرده است.

در مقابل، در طراحی داخلی تقریبا همه چیز به رنگ سفید است و طراحی به گونه ای صورت گرفته تا سرنشینان را در یک پیله نرم در آغوش بگیرد.

در کابین فقط از اجزا ضروری استفاده شده تا در به حداقل رساندن حواس پرتی کمک کرده و بر هدف اصلی خودرو که سرگرمی است هرچه بیشتر تاکید شود. حتی غربیلک فرمان بریده شده تا یک نیم دایره شکل بگیرد و مانعی در برابر نمایشگر پانوراما که کل قسمت داشبورد را در بر گرفته ایجاد نشود.

سرنشینان عقب خودرو افیلا نیز به دو نمایشگر بزرگ دسترسی دارند که با صدای فراگیر برای هر صندلی تکمیل می شود.

 

 

افزون بر فیلم و بازی ویدئویی، نمایشگرهای مختلف خودرو افیلا گرافیک های واقعیت افزوده کمک به رانندگی را با استفاده از آنریل انجین (Unreal Engine) – موتور بازی‌سازی که توسط شرکت آمریکایی اپیک گیمز توسعه داده شده است – را به نمایش خواهند گذاشت.

با ترکیب حسگرهای سونی و تخصص هوندا در ایمنی راننده، این دو شرکت امیدوارند که بالاترین سطح سامانه رانندگی خودران و کمکی در جهان را برای خودرو افیلا توسعه دهند.

این سامانه دارای قابلیت رانندگی خودکار “سطح سه” خواهد بود، به این معنی که خودرو تحت شرایط خاص خودران است و به راننده اجاره می دهد تا در هنگام حرکت از گوشی هوشمند خود استفاده کرده یا به تماشای فیلم مشغول شود.

تمام سامانه های افیلا از طریق نرم افزاری اختصاصی اجرا خواهند شد که به گفته سونی به طور مداوم بر اساس یک مدل اشتراکی بروزرسانی خواهد شد.

در مجموع، واحد کنترل الکترونیکی خودرو بیشینه قدرت محاسباتی 800 تریلیون عملیات در ثانیه خواهد داشت.

به منظور سازگاری تمام محاسبات مورد نیاز برای انجام این وظایف مختلف، افیلا با شرکت فناوری و مخابراتی کوالکام همکاری می کند تا شاسی دیجیتالی اسنپدراگون خود را در طراحی ادغام کند. نتیجه یک خودرو نرم افزار محور با اتصال دائمی به فضای ابری است.

سونی و هوندا در حال توسعه یک مدل تولیدی از نمونه اولیه افیلا هستند که قرار است در سال 2025 فروش آن آغاز شود. افیلا به نوعی تکامل یافته سدان مفهومی ویژن-اس (Vision-S) سونی است که در سی‌ئی‌اس 2020 معرفی شد.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام