ترکیه میزبان بزرگترین نیروگاه موجی جهان(+فیلم و عکس)

ترکیه میزبان بزرگترین نیروگاه موجی جهان(+فیلم و عکس)

با توجه به شرایط، از جمله دریافت نتایج مطلوب از مطالعات امکان‌سنجی و دریافت مجوزها، قرار است این نیروگاه 77 مگاواتی در چندین مرحله احداث شود.

موبنا – ترکیه در آینده نزدیک می تواند میزبان بزرگ‌ترین نیروگاه مبتنی بر حرکت امواج آب در جهان باشد. این سامانه 77 مگاواتی از ماشین آلات شبیه موج شکن شکل گرفته که از ریتم بی پایان دریا انرژی پاک تولید می کند.

 

 

تبدیل نیروی امواج دریا به برق

شرکت سوئدی اکو ویو پاور (Eco Wave Power) با آغاز یک پروژه آزمایشی کوچک، وارد قراردادی برای ساخت و ساز احتمالی این نیروگاه در شهر اردو، ترکیه شده است.

به گفته اکو ویو پاور، در صورت اثبات کارایی، نیروگاهی با هزینه تخمینی 150 میلیون دلار در ترکیه ساخته خواهد شد که نخستین نیروگاه مبتنی بر حرکت امواج آب متصل به شبکه برق سراسری این کشور خواهد بود و پس از تکمیل به بزرگ‌ترین نمونه در جهان نیز تبدیل خواهد شد.

با اتصال سامانه به سازه هایی مانند اسکله ها یا دیوارهای دریایی، امواج دریا پیستون های هیدرولیکی درون بدنه های فلزی که به نام “شناور” شناخته می شوند را به حرکت درآورده و این روند نیروی یک توربین در خشکی را تامین کرده و سپس انرژی از طریق یک اینورتر به شبکه سراسری برق ارسال می شود.

با توجه به شرایط، از جمله دریافت نتایج مطلوب از مطالعات امکان‌سنجی و دریافت مجوزها، قرار است این نیروگاه 77 مگاواتی در چندین مرحله احداث شود که با یک نیروگاه آزمایشی 4 مگاواتی آغاز می شود و با ساخت، بهره‌برداری و نگهداری از ظرفیت باقیمانده نیروگاه تا 73 مگاوات ادامه می یابد.

به گفته مصطفی کمال ماجیت، مدیرعامل شرکت اردو انرژی که در این پروژه با اکو ویو پاور همکاری دارد، با هدف ایجاد شبکه برق خودکفا، همکاری با اکو ویو پاور برای بهره‌برداری از پتانسیل موجود و تحقق هدف انرژی 100 درصد پاک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شهرداری شهر اردو برای بررسی پتانسیل موجود در دریا و استفاده از منبع انرژی نامحدود آن برای تامین برق شبکه سراسری هیجان‌زده است. این پروژه نشان می دهد که شرکت اردو انرژی متعهد به سرمایه گذاری در فناوری های نوآورانه در زمینه انرژی پاک است.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام