دونکروورت اف22؛ خودرویی مشابه یک بمب افکن! (+عکس)

دونکروورت اف22؛ خودرویی مشابه یک بمب افکن! (+عکس)

برای مهندسی وزن دونکروورت یعنی فاکتوری که بدان شهرت دارد از سازه فضاکار و فیبرکربن استفاده شده است تا وزن خالص این اسپرت دونفره 749.7 کیلوگرم باشد.

موبنا دونکروورت نام کمپانی فعال در حوزه خودرو است که در سال 1978 توسط جوپ دونکروورت تاسیس شد و بواسطه تولید محصولات دست ساز و لوکس شهرت دارد. دفتر مرکزی دونکروورت در هلند قرار دارد.

جالب آنکه مجموعه دونکروورت کمتر از 30 نیروی فعال دارد که با همین افراد خودروهای فوق سبک لوکس و اسپرت برند تولید می شود.

دونکروورت به تازگی از خودرویی به نام اف22 رونمایی کرده که استفاده از کلمه F به نام دختر مالک کمپانی یعنی فلیپا مربوط می شود و عدد 22 نیز به تاریخ تولد او یعنی 22 می 2022 اشاره دارد. شباهت نام این خودرو با جنگنده نسل پنجمی اف-22 نیز در نوع خود جالب است.

دونکروورت اف22؛ خودرویی که نام آن را با بمب افکن اشتباه می گیرند! (+عکس)

نسبت توان به وزن این خودرو عدد 666 اسب بخار به ازای هر تن را نشان می دهد که حتی از بوگاتی ویرن نیز بهتر است. پیشرانه اف22 در واقع یک تپنده 5 سیلندر 2.5 لیتری توربوشارژ با ریشه هایی از آئودی است که 492 اسب بخار خروجی دارد.

گفتنی است؛ نسبت توان به وزن یا “توان وزنی مخصوص” ضریبی است که نشان می‌دهد هر اسب بخار قدرت موتور، چه میزان از وزن خودرو را جابجا می‌کند. به عبارت دیگر به ازای هر اسب بخار قدرت، خودرو چقدر وزن دارد.

جعبه دنده 5 سرعته دستی نیز با محور عقب دونکروورت اف22 در ارتباط قرار دارد و از دیفرانسیل TLSD استفاده می کند. براساس اطلاعات ارائه شده، این اف22 فقط به 2.5 ثانیه زمان نیاز دارد تا از حالت توقف کامل به سرعت 100 کیلومتر برساعت نزدیک شود.

بیشینه سرعت نیز برابر با 290 کیلومتر برساعت محاسبه شده اما توجه داشته باشید که این خودرو فقط برای سرعت تولید نشده و بیشتر باز آفرینی یک اثر کلاسیک است.

برای مهندسی وزن دونکروورت یعنی فاکتوری که بدان شهرت دارد از سازه فضاکار و فیبرکربن استفاده شده است تا وزن خالص این اسپرت دونفره 749.7 کیلوگرم باشد.

رینگ های آلومینیومی 18 اینچی در محور جلو و 19 اینچی عقب استفاده شده است. سیستم ترمز نیز از کالیپر 4 پیستونه استفاده می کند. البته در دونکروورت اف22 همانند یک خودروی فناورانه مدل روز شاهد حضور انواع دستیار رانندگی و ایمنی نخواهیم بود زیرا برنامه های مهندسی وزن را تحت اثر قرار می دهند.

دونکروورت اف22

داخل کابین نیز سیستم سرگرمی مبتنی بر نمایشگر آیپد به عنوان آپشن پیش روی مشتریان قرار دارد. راننده نیز یک نمایشگر کوچک دیجیتال را مقابل دید خود دارد. چند دکمه محدود برای تنظیمات و پنل های فیبرکربن سقف جلب نظر می کنند.

صندلی های اسپرت از برند حرفه ای ریکارو با کمربند 6 نقطه ای نیز حس اسپرت کابین را چند برابر کرده اند. البته از درب های پروانه ای هم نباید غافل شویم که زیبایی خاصی دارند.

قیمت پیشنهادی در اروپا 245 هزار یورو است و یک لیست چشمگیر از آپشن نیز پیش روی مشتری قرار داده می شود که می تواند 100 هزار یورو دیگر به ارزش دونکروورت اف22 اضافه کند.

در مجموع فقط 75 دستگاه از دونکروورت اف22 تولید خواهد شد.

 

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام