خانه ای متفاوت در هلند! (+عکس)

موبنا؛ رکسانا دانیالی گروه معماری HOYT یک خانه متمایز ساخته شده از چوب بازیافتی را در دهکده تاریخی بروک این واترلند هلند طراحی کرده است.

این دهکده به خاطر خانه های چوبی بزرگ و متفاوت خود که در قرن هفدهم ساخته شده اند، بسیار مشهور است. پس از افول اقتصادی در آن زمان، خانه های رنگارنگ اصلی با رنگ خنثی خاکستری جایگزین شدند. این خانه‌ های تقریبا مشابه بخش مهمی از میراث فرهنگی هلند را در خود جای داده‌ اند. به همین دلیل منطقه مذکور از قوانین ساختمانی مشخصی پیروی می کند که هدف اساسی آن نگهداری از بافت تاریخی دهکده است.

پروژه مورد نظر به طور مستقیم به میراث معماری بروک اشاره دارد و طراحی معاصر چشم نوازی را به نمایش می گذارد. این ساختمان از نظر مقیاس و رنگ شباهت زیادی به ساختارهای روستایی گوشه و کنار خود دارد و برای توسعه آن از مصالح چوبی بازیافتی به دست آمده از ساختمان های تخریب شده استفاده شده است.

تخته های چوبی با حفظ عرض و طول اصلی خود تعمیر شده و مجددا برس زده شدند تا به عنوان یک چارچوب جدید مورد استفاده قرار گیرند. لازم به ذکر است که ساخت و ساز به کمک مصالح بازیافتی، نه تنها در راستای ترویج اصول پایداری اهمیت فراوانی دارد، بلکه تکیه بر روش های طراحی سازگار با محیط زیست را نیز ترغیب می کند.

خروج از نسخه موبایل