نوسانگر موج ارشمیدس؛ نتایج امیدوارکننده ۲۰ سال پژوهش! (+فیلم و عکس)

موبنا – شرکت اسکاتلندی ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی (AWS Ocean Energy) از نتایج امیدوارکننده دستگاه جدید تبدیل انرژی امواج خود به نام “نوسانگر موج ارشمیدس” (Archimedes Waveswing) در سایت آزمایش مرکز انرژی دریایی اروپا (The European Marine Energy Centre) واقع در اورکنی، اسکاتلند خبر داده است.

به گفته سایمون گری، مدیر عامل ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی، نتایج اخیر بر باور قوی ما تاکید می کند که دستگاه نوسانگر موج ارشمیدس یک گزینه قابل توجه برای استفاده از انرژی امواج است. در شرایطی که ما همواره درباره پتانسیل عملکرد نوسانگر موج ارشمیدس مطمئن بوده ایم، اما مشاهده اثبات آن با داده های واقعی فوق العاده است.

 

 

نوسانگر موج ارشمیدس

طی آزمایش های صورت گرفته، این مبدل انرژی ۵۰ متریک تنی میانگین نیروی بیش از ۱۰ کیلووات و بیشینه نیروی بیش از ۸۰ کیلووات را با جریان متوسط امواج ثبت کرده است که نقطه اوج قابل توجهی برای این برنامه آزمایشی علمی تاکنون محسوب می شود.

به گفته ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی، این اعداد ۲۰ درصد بیشتر از انتظارات شرکت بوده اند.

به گفته سایمون گری، شرکت اکنون برای تجاری‌سازی دستگاه نوسانگر موج ارشمیدس به طور فعال در پی مذاکره با شرکا، سایر کاربران نهایی و هر فرد علاقمند به استفاده تجاری از نیروی امواج آب است.

به گفته شرکت ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی، نوسانگر موج ارشمیدس حاصل ۲۰ سال پژوهش و توسعه است. این ادعا مطرح شده که این مبدل انرژی زیردریایی یکی از امیدوارکننده‌ترین ایده ها برای تولید صنعتی انرژی تجدیدپذیر از امواج آب اقیانوس است.

با توجه به این که نوسانگر موج ارشمیدس زیر آب غوطه‌ور می شود از پتانسیل بیشتری برای جذب نیرو نسبت به اجسام شناور با اندازه مشابه برخوردار است.

با توجه به موقعیت قرارگیری و امکان تثبیت زیر امواج توفانی سطح آب، این مبدل انرژی می تواند شرایط چالش برانگیز فراساحلی را تحمل کند. به گفته شرکت ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی این دستگاه می تواند در شرایط شدید از جمله تندباد با نیروی بیوفورت ۱۰ به فعالیت خود ادامه دهد.

انتظار می رود این مرحله آزمایشی نوسانگر موج ارشمیدس پیش از پایان سال جاری میلادی به اتمام رسیده و پیش بینی می شود آزمایش های بیشتر در سال ۲۰۲۳ آغاز شوند.

شرکت ای‌دبلیو‌اس اوشن انرژی توسعه پلتفرم هایی که میزبان تا ۲۰ واحد ۵۰۰ کیلوواتی با ظرفیت بالقوه ۱۰ مگاوات در هر پلتفرم هستند را مد نظر قرار داده است.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا