پیشرفت شبکه 4G و اتفاق عجیب در شبکه 2G کشور

پیشرفت شبکه 4G و اتفاق عجیب در شبکه 2G کشور

مقایسه گزارش جدید وزارت ارتباطات (سازمان رگولاتوری) از آخرین پیشرفت‌ها و ضریب نفوذ زیرساخت‌های ارتباطات کشور در بازه زمانی سه ماهه دوم سال جاری با سال قبل و به طور مشخص در شاخص ایجاد آنتن‌های BTS از سوی اپراتورهای موبایل کشور به ویژه آنتن‌های پیشرفته نسل 4، که نقش اساسی در ارتقای سرعت اینترنت، ایجاد عدالت ارتباطی و افزایش بهره‌وری در اقتصاد دیجیتال کشور دارد حاوی نکات جالبی است.

موبنا – این آمار نشان می‌دهد که همراه اول همچنان و با اختلاف بیشترین تلاش، اقدام و سرمایه‌گذاری را در توسعه شبکه نسل 4 کشور داشته است.
بر این اساس تعداد آنتن‌های نسل 4 و پیشرفته همراه اول از 16 هزار و 919 آنتن در سه ماهه دوم سال قبل، به عدد 18 هزار 325 سایت 4G رسیده است و این اپراتور همچون سال‌های قبل پیشران ارتباطات کشور است.
بررسی این وضعیت در خصوص اپراتور دوم یعنی ایرانسل نیز نشان می‌دهد که تعداد سایت‌های نسل 4 این اپراتور در سال قبل از عدد 14 هزار و 827 آنتن در سه ماهه دوم سال جاری به 15هزار و 936 سایت رسیده است.
به عبارت دیگر همراه اول در سال گذشته موفق به ایجاد 1406 سایت جدید 4G شده است و ایرانسل نیز 1109 سایت نسل 4 ایجاد کرده است. به این ترتیب در این شاخص همراه اول 8درصد رشد و ایرانسل 7درصد رشد داشته است.
رایتل نیز از سال قبل تا کنون از تعداد 1632 سایت نسل 4 به بیش از 2 هزار سایت جدید رسیده که از نظر درصدی بیشترین رشد را داشته اما همانطور که ملاحظه می‌شود میزان ایجاد سایت‌های جدید از سوی همراه اول آن هم تنها در یک سال گذشته معادل تمام آنتن‌های ایجاد شده رایتل از ابتدای فعالیت این شرکت تا کنون بوده است.
اما بررسی تطبیقی آمارهای یکسال اخیر از میزان رشد آنتن‌های نسل 2 از سوی اپراتورهای کشور خبر از اتفاقی عجیب می‌دهد.
بر این اساس تعداد سایت‌های نسل 2 همراه اول از 28 هزار 653 سایت امسال به 29 هزار 228 سایت رسیده است و همراه اول در این شاخص 2 درصد رشد داشته است.
این آمار اما در خصوص اپراتور دوم یعنی ایرانسل بسیار متفاوت است. بر این اساس تعداد سایت‌های نسل 2 ایرانسل در سال قبل 14 هزار 731 بوده که امسال با یک جهش 11.45 درصدی به 16 هزار و 418 سایت 2G رسیده است.
نکته قابل تامل و عجیب در خصوص میزان رشد بالای ایجاد سایت‌های نسل 2 این است که به طور مرسوم اپراتورها در حال حرکت به سمت توسعه نسل‌های پیشرفته 4G و 5G هستند.
لذا در بخش‌هایی از دنیا این نسل تقریبا از رده خارج شده است و در سایر نقاط دنیا از جمله کشور ما نیز شاهد شیب رشد اندک ایجاد سایت‌های 2G هستیم. در حالیکه همانطور که آمار نشان می‌دهد همراه اول تنها 2درصد رشد در ایجاد سایت‌های 2G داشته در حالیکه این رقم در خصوص ایرانسل با یک جهش 11.45 درصدی مواجه شده است.

 منبع: آی‌تی آنالیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام