مسابقه دیدنی پینگ‌پنگ بین ربات گوگل و انسان (+فیلم)

مسابقه دیدنی پینگ‌پنگ بین ربات گوگل و انسان (+فیلم)

یک ویدئوی چهار دقیقه‌ای از ربات گوگل، مسابقه پینگ‌پنگ آن را با یک انسان نشان می‌دهد.

موبنا به گزارش دیلی میل، یک فیلم جدید که از ربات پینگ‌پنگ‌باز گوگل منتشر شده است، این ربات را در حالی نشان می‌دهد که در یک مسابقه حماسی با انسان، توپ را مهار می‌کند.

این بازوی رباتیک پیشرفته در حالی که توپ‌های پرتاب‌شده توسط انسان را برمی‌گرداند، بدون زحمت در کنار میز پینگ پنگ حرکت می‌کند.

این مسابقه بزرگ زمانی پایان می‌یابد که ربات بیش از چهار دقیقه پس از آغاز بازی، یک ضربه ضعیف می‌زند و توپ را به سوی تور پرتاب می‌کند.

گوگل از سناریوهای آموزشی واقعی و مبتنی بر شبیه‌سازی استفاده کرده است تا ربات را به یک بازیکن توانای پینگ‌پنگ تبدیل کند. این ربات در حال حاضر برای به راه انداختن یک مسابقه خوب با انسان همکاری می‌کند اما به گفته گوگل، مهارت‌های آن می‌توانند با سطح مهارت هر انسانی مطابقت داشته باشند.

این ربات از یک پلتفرم آموزشی به نام “i-Sim2Real” استفاده می‌کند.

 

 

پژوهشگران می‌خواستند ربات را با یک شبیه‌سازی آموزش دهند تا بتواند در دنیای واقعی با انسان‌ها بازی کند اما آنها مشکلاتی داشتند. “لورا گرایسر” (Laura Graesser)، مهندس گوگل گفت: چگونه می‌توان نمونه‌هایی از تعامل انسان با یک ربات فیزیکی را جمع‌آوری کرد تا رفتار انسان را در فضای شبیه‌سازی‌شده مدل‌سازی کنیم؛ بدون این که از قبل رباتی داشته باشیم که بتواند با انسان تعامل داشته باشد؟

مهندسان به طور متناوب بین آموزش شبیه‌سازی و استقرار آن در دنیای واقعی تغییراتی دادند تا زمانی که ربات به اندازه کافی خوب عمل کرد. گرایسر ادامه داد: در هر بار تکرار، مدل رفتار انسانی و خط مشی اصلاح می‌شود. وقتی بالاخره بتوانیم از بازی با ربات لذت ببریم، دیگر تمرین را تکرار نمی‌کنیم.

گوگل خاطرنشان کرد که در پژوهش‌های آینده، یک ربات مربی خواهد ساخت که می‌تواند سبک بازی خود را با توجه به سطح مهارت انسان‌ها تطبیق دهد تا شرایط را چالش‌برانگیز و هیجان‌انگیز نگه دارد.

با وجود این، مهندسان گوگل اعتراف می‌کنند که تنیس روی میز، یک کار پرسرعت و پویا است که به دو بازیکن نیاز دارد تا واکنش سریعی را به حرکات یکدیگر نشان دهند و بازی را به یک آزمایش چالش‌برانگیز برای تحقیق در مورد تعامل انسان و ربات تبدیل کنند.

در این ویدئو، مهندس انسان به طور کلی در حال ارسال توپ‌ها به مرکز میز است؛ اگرچه گوگل می‌گوید که ربات می‌تواند با دقت انسان‌های آماتور نیز سازگاری داشته باشد. به گفته گوگل، پلتفرم i-Sim2Real می‌تواند تنیس روی میز را هم مقابل یک انسان و هم مقابل یک ربات دیگر هدایت کند.

گوگل این فناوری را به عنوان یک پلتفرم تحقیقاتی برای ربات‌های چابک توصیف می‌کند که می‌تواند به پرسش‌های مربوط به تعامل و همکاری انسان و ربات پاسخ دهد.

پژوهشگران گوگل در یک پست وبلاگ نوشتند: توانایی ربات برای یادگیری طیف گسترده‌ای از وظایف چالش‌برانگیز دنیای واقعی، از جمله حرکت کردن با پاها و گرفتن اشیا به کار گرفته شده است. کمتر رایج است که ببینیم توانایی ربات برای یادگیری کارهای پویا و با شتاب بالا مانند تنیس روی میز که نیاز به تعامل انسان و ربات دارند، اعمال شود. هدف ربات در این پروژه، رسیدن به ماهیت همکاری و برگزاری مسابقه با یک انسان تا حد امکان است.

 منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام