زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت

زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت

تعویض و خرید یک دستگاه کوچک به‌جای کامپیوترهای شخصی بزرگ و جاگیر، یکی از بهترین گزینه‌ها برای برخورداری از سیستم مناسب است. دو نمونه برتر از این دستگاه‌های کوچک زیروکلاینت و تین کلاینت هستند.

هر دوی این محصولات دارای تشابهات، تفاوت‌ها و ویژگی‌های خاصی می‌باشند. بسیاری از افراد بی‌اطلاع از این موارد، نمی‌توانند نمونه متناسب با مصرف و کاربری خود را انتخاب کنند. در نتیجه زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت یکی از مهمترین سؤالاتی می‌باشد که همیشه مطرح می‌شود. به همین دلیل برای یافتن و پی بردن به پاسخ این مسئله، در ادامه مطلب جوانب مختلف و خصوصیات هر دستگاه را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زیروکلاینت

در دنیای کامپیوترها زیروکلاینت (Zero Client) یک درگاه است که برای اتصال به سرور مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این دستگاه به یک سرور اصلی متصل است و تمام پردازش، محاسبات و امور سیستم را در آن به انجام می‌رساند.

به عبارتی می‌توان گفت زیروکلاینت‌ها دستگاه‌هایی وابسته هستند که از خود عملکرد مستقلی ارائه نمی‌کنند. اتصالات انواع زیروکلاینت توسط پروتکل‌های خاص RDP، PCoIP و ICA/HDX است که هر یک امکان پردازش و انجام امور مشخصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. البته اگرچه زیرو کلاینت از لحاظ پردازشی وابسته به سرور مرکزی است، اما از داشتن برخی قطعات سخت‌افزاری بهره‌مند می‌باشد. پس این عوامل کافی هستند تا این سیستم مانند سایر محصولات با ویژگی‌های منحصر به فرد توجه بسیاری از کاربران را به دست آورند.

مزایا و معایب زیروکلاینت

زیرکلاینت

خصوصیات زیروکلاینت موارد قابل‌توجهی هستند که اطلاع از آن‌ها به پاسخ سؤال زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت، کمک خواهد کرد.

مزایای زیروکلاینت

 • مصرف برق زیروکلاینت‌ها بسیار پایین است و به طور کلی چیزی حدود ۵ وات می‌باشد که در مقایسه با کامپیوترهای شخصی به میزان چشمگیری کاهش یافته است.
 • از آنجایی که در ساخت این دستگاه‌ها از قطعات مکانیکی استفاده نشده، احتمال خراب شدن و به وجود آوردن هزینه‌های تعمیرات بسیار پایین است.
 • زیروکلاینت از سرعت بوت بسیار بالایی برخوردار است.
 • به دلیل نداشتن حافظه ذخیره‌سازی داخلی و ذخیره تمام اطلاعات در سرور مرکزی، امنیت این دستگاه‌ها به میزان قابل‌توجهی بالا است.
 • فاقد سیستم عامل بودن این دستگاه به مزیت ویروسی نشدن آن منجر می‌شود.
 • قیمت زیروکلاینت بسیار به صرفه و مناسب می‌باشد.
 • ابعاد کوچک و وزن سبک آن‌ها امکان جابه‌جایی و حمل آسان را به وجود آورده است.

معایب زیروکلاینت

 • نصب سیستم عامل بر روی زیروکلاینت امکان‌پذیر نیست و به عبارتی فاقد هرگونه سیستم عامل می‌باشد.
 • زیروکلاینت‌ها به صورت کامل به سرور مرکزی وابسته هستند و از خود عملکرد جداگانه یا مستقلی ارائه نخواهند کرد. در نتیجه قطع شدن اتصال با سرور به معنای کار نکردن این دستگاه خواهد بود.
 • اگرچه نداشتن فضای ذخیره‌سازی داخلی مزیت مهم ویروسی نشدن را حادث شده است اما در مقابل امکان ذخیره اطلاعات بر روی آن‌ها وجود ندارد.
 • بعضی از مدل‌ها تنها از یک نوع پروتکل پشتیبانی می‌کنند، در نتیجه باید دقت لازم را در انتخاب به خرج دهید.

بررسی کلی این موارد نشان می‌دهد که زیروکلاینت‌ها همواره برای بسیاری از کاربران مفید واقع می‌شوند. اما از جانبی دیگر عده‌ای از کاربران برای دریافت عملکرد و کارایی دلخواه به دستگاهی دیگر نظیر تین کلاینت نیاز خواهند داشت.

تین کلاینت

تین کلاینت یک نوع کامپیوتر کوچک پرکاربرد به حساب می‌آید که از لحاظ ظاهری و گاهی حتی از لحاظ زمینه مصرف مشابه زیروکلاینت است. عملکرد این دستگاه به صورت مستقل و بدون نیاز به اتصال سرور مرکزی می‌باشد. در نتیجه از سیستم عامل برخوردار شده و امکان نصب سیستم دلخواه بر روی آن وجود دارد. اکثر تین کلاینت‌ها دارای تمامی قطعات لازم نظیر پردازنده، رم و فضای ذخیره‌سازی داخلی هستند. از این رو در برخی جوانب مشابه کامپیوترهای معمولی می‌باشند اما ابعاد آن‌ها به میزان قابل‌توجهی کوچکتر است.

مزایا و معایب تین کلاینت

تین کلاینت

مانند هر دستگاه و سیستم دیگر، تین کلاینت دارای مزایا و معایبی است که اطلاع از آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. به اصلی‌ترین مزایا در این بخش خواهیم پرداخت.

مزایای تین کلاینت

 • استفاده از تین کلاینت به‌جای کامپیوترهای شخصی و بزرگ، هزینه‌ها را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.
 • در تولید آن‌ها قطعاتی مثل فن حذف شده‌اند که علاوه بر عدم نیاز به تعمیر، موجب از بین رفتن آلودگی صوتی شده است.
 • مصرف برق تین کلاینت‌ها در مقایسه با لپ‌تاپ و کامپیوترهای سنتی بسیار پایین‌تر است و چیزی حدود ۶۵ وات می‌باشد.
 • ابعاد کوچک و کاربردی باعث شده که حتی در بعضی مدل‌ها امکان نصب بر پشت مانیتور وجود داشته باشد و به این ترتیب فضای بسیار ناچیزی را اشغال کنند.
 • با به‌کارگیری آن‌ها امکان نصب سیستم عامل مورد نیاز وجود دارد. بسیاری از نمونه‌های آن از سیستم ویندوز و لینوکس پشتیبانی می‌کنند.
 • تعرفه‌ها و قیمت تین کلاینت مناسب است و حتی به دلیل خرابی کمتر، در هزینه‌های کاربر صرفه‌جویی می‌شود.

معایب تین کلاینت

 • توان پردازشی تین کلاینت در بعضی از مدل‌ها پایین است و به‌طبع برای اجرای نرم‌افزار‌های سنگین و گرافیکی مناسب نخواهد بود.
 • بعضی از آن‌ها دارای فضای ذخیره‌سازی پایینی هستند.

اگرچه معایب تین کلاینت در نوع مصرف بسیاری از کاربران تأثیری نخواهند گذاشت، اما در نظر گرفتن آن‌ها شرط عقل است.

زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت

در مجموع نمی‌توان به سؤال زیروکلاینت بهتر است یا تین کلاینت یک پاسخ کلی داد. به عبارتی دیگر برای عده‌ای از افراد زیروکلاینت عملکرد بهتری خواهد داشت و برای عده‌ای دیگر تین کلاینت مناسب‌تر خواهد بود.

در نتیجه به صورت خلاصه تفاوت تین کلاینت و زیروکلاینت را مرور خواهیم کرد تا تصمیم‌گیری برای شما آسان‌تر شود:

 • زیروکلاینت‌ها کاملاً به سرور مرکزی وابسته هستند در حالی که تین کلاینت‌ها دارای قابلیت عملکرد مستقل هم می‌باشند.
 • زیروکلاینت فاقد سیستم عامل است اما تین کلاینت از سیستم‌ها پشتیبانی می‌کند.
 • وابسته به مدل دستگاه، توان پردازشی تین کلاینت برای امور و نرم‌افزار‌های سنگین پایین‌تر است.
 • امکان ذخیره‌سازی اطلاعات بر روی برخی از تین کلاینت‌ها وجود دارد اما زیروکلاینت‌ها فاقد هرگونه فضای ذخیره‌سازی داخلی هستند.

در نهایت شایان ذکر است که بعضی از ویژگی‌ها و تفاوت‌های هر دو محصول به برند سازنده و مدل دستگاه وابسته است. در نتیجه تعدادی از این موارد به صورت قطعی نیستند و هنگام خرید باید به مشخصات سیستم مورد نظر دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام