فناوری 10 سال پیش اندروید در آیفون 14 چه میزان باتری مصرف می کند؟! (+فیلم و عکس)

فناوری 10 سال پیش اندروید در آیفون 14 چه میزان باتری مصرف می کند؟! (+فیلم و عکس)

اپل هیچ تخمین رسمی در مورد تاثیر استفاده از ویژگی نمایشگر همیشه روشن بر عمر باتری ارائه نکرده است، از این رو وب سایت فون آرنا آزمایش خود را در این زمینه انجام داده است.

موبنا – ویژگی جدید نمایشگر همیشه روشن (Always-on display) در سری پرو آی‌فون 14 مدت هاست که عرضه شده است. تلفن های هوشمند اندرویدی حدود یک دهه است که دارای ویژگی مشابهی هستند!

 

 

با این وجود، اپل توضیح خود در مورد این که چرا اینقدر طول کشیده است تا این ویژگی را در تلفن های همراه خود ارائه کند، دارد که با کارایی نمایشگر و به حداقل رساندن مصرف انرژی در حالت نمایشگر همیشه روشن ارتباط دارد. با فناوری جدید نمایشگر، آی‌فون 14 پرو می تواند نرخ تازه‌سازی (Refresh rate) صفحه نمایش خود را به 1 هرتز کاهش دهد که 60 برابر کمتر از یک نمایشگر سنتی است و این عنصر جادویی است که اپل برای بهینه‌سازی مصرف انرژی در انتظار آن بوده است.

اما آیا واقعا این کار را کرده است؟ و میزان مصرف باتری در حالت نمایشگر همیشه روشن آی‌فون 14 پرو چقدر است؟

آزمایش باتری در حالت نمایشگر همیشه روشن آیفون 14 پرو

آزمایش میزان مصرف شارژ باتری ویژگی نمایشگر همیشه روشن آی‌فون پرو 14

اپل هیچ تخمین رسمی در مورد تاثیر استفاده از ویژگی نمایشگر همیشه روشن بر عمر باتری ارائه نکرده است، از این رو وب سایت فون آرنا آزمایش خود را در این زمینه انجام داده است.

برای این آزمایش، شرایط به شرح زیر بوده است:

– آزمایش با استفاده از یک دستگاه آی‌فون 14 پرو انجام شد.

– میزان مصرف باتری در حالت نمایشگر همیشه روشن در یک بازه زمانی 8 ساعته (9 صبح تا 5 بعد از ظهر) اندازه گیری شد.

– تلفن همراه طی آزمایش بدون سیم کارت فعال بود.

– طی مدت آزمایش از تلفن همراه اصلا استفاده نشد.

– تلفن همراه با چند اپلیکیشن اصلی و یک اپلیکیشن رسانه اجتماعی (اینستاگرام) فعال راه اندازی شد.

 

مصرف باتری طی دو روز اندازه گیری شد. در روز نخست، ویژگی نمایشگر همیشه روشن فعال بود و در روز دوم این ویژگی غیرفعال بود. سطح باتری در آغاز آزمایش هر دو روز 100 درصد بود.

نتایج آزمایش نمایشگر همیشه روشن آی‌فون 14 پرو به شرح زیر است:

روز نخست (ویژگی نمایشگر همیشه روشن فعال در بازه زمانی 9 صبح تا 5 بعد از ظهر) – در پایان زمان آزمایش شارژ باتری از 100 درصد به 94 درصد کاهش یافت.

روز دوم (ویژگی نمایشگر همیشه روشن غیرفعال در بازه زمانی 9 صبح تا 5 بعد از ظهر) – در پایان زمان آزمایش شارژ باتری همچنان 100 درصد بود.

 

به نظر می رسد که فعال بودن ویژگی نمایشگر همیشه روشن آی‌فون 14 پرو حدود 6 درصد از شارژی باتری را در یک بازه زمانی 8 ساعته کاهش می دهد. با این وجود، باید به یک نکته توجه داشت که اپل به این که به طور مصنوعی مدت زمان 100 درصد باقی ماندن شارژ باتری را طولانی می کند، شناخته شده است. در نتیجه، اختلاف 6 درصد ممکن است دقیق نباشد. اگر 1 درصد تغییرپذیری را در نظر بگیریم، میزان کاهش شارژ واقعی باتری برای 8 ساعت استفاده از ویژگی نمایشگر همیشه روشن ممکن است حدود 5 درصد باشد.

یک ترفند برای نمایشگر همیشه روشن

یکی از مواردی که بسیاری از کاربران و منتقدان از آن گله دارند، عدم وجود گزینه های سفارشی‌سازی برای ویژگی جدید نمایشگر همیشه روشن در سری آی‌فون 14 پرو است.

در حال حاضر می توانید این ویژگی را همان گونه که اپل طراحی کرده است، استفاده کنید یا آن را به طور کامل غیرفعال کنید.

برخی به این نکته اشاره داشته اند که ویژگی نمایشگر همیشه روشن می تواند یک عامل حواس پرتی باشد و به جای مفید بودن حتی موجب افزایش اضطراب کاربر شود.

یکی از راه های رفع این مشکل دور زدن محدودیت های اپل است. یک گزینه پنهان برای کم نور کردن ویژگی نمایشگر همیشه روشن وجود دارد تا کمتر موجب حواس پرتی شما شود. برای این کار باید حالت تمرکز (Focus mode) فعال انتخاب شود.

پس یک حالت تمرکز را تنظیم کرده و روند زیر را دنبال کنید:

به آدرس Settings > Focus مراجعه کرده و گزینه Focused را فعال کنید.

از قسمت Options گزینه Lock Screen را انتخاب کنید.

گزینه Dim Lock Screen را فعال کنید.

با این کار تصویر زمینه رنگارنگ تقریبا حالتی تیره به خود می گیرد، اما همچنان زمان، تاریخ، و ویجت های انتخابی نمایش داده می شوند.

نکات و ترفندهای نمایشگر همیشه روشن

نخستین و آشکارترین مورد خاموش کردن نمایشگر در زمانی است که به ویژگی نمایشگر همیشه روشن نیاز ندارید.

شرایطی که در آنها ویژگی نمایشگر همیشه روشن به طور اتوماتیک غیرفعال می شود، شامل موارد زیر می شوند:

نمایشگر آی‌فون رو به سطح قرار گرفته باشد.

آی‌فون در جیب یا کیف کاربر قرار داشته باشد.

ویژگی تمرکز خواب (Sleep Focus) فعال باشد.

حالت نیروی کم (Low Power Mode) فعال باشد.

آی‌فون به CarPlay متصل باشد.

کاربر در حال استفاده از ویژگی Continuity Camera باشد.

کاربر برای مدتی از آی‌فون خود استفاده نکند (دستگاه می تواند الگوهای فعالیت کاربر را فرا گرفته و بر اساس آن نمایشگر را خاموش کند، از جمله اگر زنگ هشدار یا برنامه خواب تنظیم شده باشند).

آی‌فون تشخیص دهد که کاربر با یک اپل واچ جفت شده از آن دور شده است (ویژگی نمایشگر همیشه روشن زمانی که اپل واچ به آی‌فون نزدیک شود، دوباره روشن می شود).

مشخصات آیفون 14 پرو

قلب تپنده آی‌فون 14 پرو پردازنده ای16 بایونیک (4 نانومتری) است. این تلفن هوشمند دارای نمایشگر اولد 6.1 اینچی 120 هرتزی است که از فناوری های اچ‌دی‌آر 10 و دالبی ویژن پشتیبانی می کند.

آی‌فون 14 پرو از نظر حافظه داخلی و حافظه رم در انواع 128 گیگابایت/6 گیگابایت، 256 گیگابایت/6 گیگابایت، 512 گیگابایت/6 گیگابایت و 1 ترابایت/6 گیگابایت در دسترس است.

این گوشی هوشمند دارای دوربین سه گانه است که دوربین اصلی آن 48 مگاپیکسلی، دوربین تله‌فوتو 12 مگاپیکسلی و دوربین اولتراواید 12 مگاپیکسلی است. دوربین سلفی این تلفن همراه نیز 12 مگاپیکسلی است.

نیروی مورد نیاز آی‌فون 14 پرو را یک باتری لیتیوم یون 3200 میلی آمپر ساعتی تامین می کند که از فناوری شارژ سریع پشتیبانی می کند.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام