زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین (+فیلم و عکس)

زها حدید و یک جایزه معماری دیگر در چین (+فیلم و عکس)

تیم طراحی در شرکت معماری زها حدید طرح مرکز فرهنگی و هنری جینگه را به عنوان شبکه ای از حجم های جاری سازماندهی کرده اند.

موبنا – بنابر اعلام زها حدید آرکیتکتس، این شرکت معماری برنده رقابت طراحی مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه در استان شانشی چین شده است. این پروژه در منطقه نوآوری علم و فناوری خلیج جینگه اجرایی می شود.

 

 

با احداث موسسات جدید برای پژوهش های علمی و توجه به محیط زیست، شهر جدید جینگه به عنوان یک هاب علم و فناوری در حال رشد است. این شهر در حال تبدیل شدن به یک مرکز برای صنایعی است که در زمینه منابع انرژی و مواد جدید، هوافضا و هوش مصنوعی پژوهش انجام می دهند. با در نظر گرفتن این شرایط، پروژه جدید مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه به عنوان یک سازه پسیو طراحی شده و از ادغام فناوری ها برای تولید برق در محل استفاده می کند.

این مرکز جدید بالاترین استاندارهای ساخت و ساز در سراسر شهر را ترویج خواهد کرد. هونگ‌وی ژانگ، عضو کمیته منطقه جدید شیشیان و شهر جدید جینگه یادآور شده است که پروژه مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه با ایجاد انواع فضاهای عمومی جدید برای ارائه خدمات به جامعه، عزم شهر جدید جینگه برای ارائه معماری و شهرسازی با بالاترین کیفیت ممکن را نشان می دهد.

سبک خاص معماری زها حدید در جینگه

طراحی مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه شامل مجموعه ای از حجم های خمیده، حیاط ها و فضاهای درونی و بیرونی است که برای انجام فعالیت های مختلف فرهنگی و تفریحی طراحی شده اند. فرم های منحنی در واقع با الهام از رودخانه جینگه و دره های کوهستانی منطقه شکل گرفته اند.

طراحی این مرکز فرهنگی با طرح جامع شهری جینگه در هم آمیخته است تا کتابخانه چند رسانه ای جدید با سالن های جدید اجراهای هنری، سالن های چند منظوره، استودیوها و گالری ها در ارتباط باشد. همه این پیوندها از طریق حیاط های مرتفع، باغ ها، و مسیرهای پیاده‌روی که بر فراز بزرگراهی با هشت باند قرار دارند، امکان پذیر می شود.

مسیرهایی با شیب ملایم امکان دسترسی به مسیرهای پیاده‌روی مرتفع را فراهم می کنند. این دسترسی پیوندهایی را بین مناطق تجاری و مسکونی ناحیه با پارک ها و رودخانه در جنوب فراهم می کند، در شرایطی که ساکنان شهر را به قلب ساختمان دعوت کرده و امکان دسترسی مستقیم به ایستگاه مترو برنامه ریزی شده را فراهم می کند.

مکانی برای پژوهش، اجرا و سرگرمی

تیم طراحی در شرکت معماری زها حدید طرح مرکز فرهنگی و هنری جینگه را به عنوان شبکه ای از حجم های جاری سازماندهی کرده اند. این لایه ها و سطوح جاری که به حیاط ها و باغ ها باز می شوند یک سری از فضاهای فرهنگی و تفریحی درونی و بیرونی را شکل می دهند که همگی در دسترس جامعه اطراف قرار دارند.

تراسی که میزبان یک کتابخانه چند رسانه ای است به آتریومی تمام قد مشرف است. در اینجا، نورگیرهایی در نظر گرفته شده اند که مجموعه ای از مناطق مطالعه را هم برای مطالعه فردی و هم جمعی ایجاد می کنند. کتابخانه دارای انتشارات چاپی در ترکیب با فناوری های واقعیت مجازی فراگیر است که مرزهای یادگیری را گسترش داده و تبادل دانش را غنی می سازد.

یک سالن هنرهای نمایشی با گنجایش 450 نفر در این طرح قرار دارد که می تواند با بسیاری از کاربردها و رویدادها سازگار شود. سالن چند منظوره، استودیوها و گالری هایی اطراف سالن هنرهای نمایشی قرار دارند که با به اشتراک گذاشتن فضاهای عمومی دسترسی و همکاری بین رشته ای را تسهیل می کند.

سازه ای با کارایی بالا

هدف معماران زها حدید آرکیتکتس بهینه‌سازی تهویه طبیعی و استفاده از نور طبیعی تا حد ممکن بوده است که با تجزیه و تحلیل تابش خورشیدی و برنامه ریزی درست امکان‌پذیر شده است. تیم طراحی از پنل های خورشیدی برای تامین نیروی مورد نیاز در محل استفاده خواهند کرد و سامانه جمع آوری آب باران نیز به کار گرفته خواهد شد. ساخت و ساز مرکز فرهنگی و هنری شهر جدید جینگه استفاده از مواد تولید شده محلی با محتوای بازیافتی بالا را در اولویت قرار خواهد داد و دستیابی به گواهینامه 3 ستاره در برنامه ساختمان سبز چین را هدف قرار داده است.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام