وبسایت رسمی استارلینک پس از توییت ایلان ماسک فیلتر شد

موبنا – چندی پس از گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال قطع و اختلال اینترنت در ایران بود که ایلان ماسک در پاسخ به توییت یکی از کاربران ایرانی اعلام کرد که استارلینک درخواست معافیت از تحریم‌ها را دارد.

ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای هم در زیر سایه بسیاری از تجهیزات دیگر، در لیست تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران قرار داشت. پس از این درخواست ایلان ماسک، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد به ایلان ماسک اجازه این کار را خواهد داد. جهت خواندن خبر تکمیلی به مطلب خبر لغو تحریم‌ها برای ارسال اینترنت ماهواره‌ای به ایران مراجعه کنید.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور، اعلام کرد که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، تنها در صورت اخذ مجوز می‌تواند شروع به سرویس‌دهی در ایران کند و در غیر این صورت، چنین چیزی ممکن نیست.

شب گذشته، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، آنتونی بلینکن، در توییتی اعلام کرد که اقداماتی در خصوص فراهم کردن اینترنت آزاد و ارتباطات دیجیتالی برای ایران صورت گرفته است. ایلان ماسک در پاسخ به این توییت، در پیامی کوتاه اعلام کرد که درحال فعال‌سازی استارلینک در ایران است.

حالا پس از این توییت و جدی شدن فعال‌سازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، وبسایت رسمی این شرکت که اطلاعات مختلفی درباره این سرویس، مانند نحوه فعال‌سازی آن در اختیار کاربران قرار می‌دهد، فیلتر شده است و برای دسترسی به آن، نیاز به استفاده از برنامه‌های تغییر IP دارید.

با وجود آن‌که عیسی زارع‌پور هم گفته بود که سرویس‌دهی استارلینک در ایران از نظر فنی در آینده‌ای نزدیک، به خودی خود «بعید» است و در آینده‌ای دور هم نیاز به مجوز دارد، به نظر می‌رسد این اقدام، اولین حرکت و نشان‌دهنده مخالفت دولت با اینترنت ماهواره‌ای استارلینک باشد.

وبسایت استارلینک که از دسترس خارج شده است
 منبع: آی تی رسان
خروج از نسخه موبایل