کشف روش جدید دستکاری دی ان ای برای ذخیره طولانی داده

کشف روش جدید دستکاری دی ان ای برای ذخیره طولانی داده

محققان چینی روش جدیدی را برای دستکاری دی ان ای و بازتنظیم آن ابداع کرده‌اند که ذخیره‌سازی اطلاعات را برای ده‌ها هزار سال ممکن می‌کند.

موبنا – به گزارش سی جی تی ان، بر مبنای مقاله ای که در نشریه نیچر درتاریخ 12 سپتامبر منتشر شده است، تسهیل ذخیره سازی داده ها بر روی دی ان ای به علت چگالی زیاد و پایداری بالای آن یک مزیت مهم محسوب می شود.

اما دی ان ای ممکن است بسیار ناپایدار باشد، زیرا رشته‌های آن گاهی شکسته می‌شوند و بازآرایی‌ و بازتنظیم آن در طول سنتز، تقویت، توالی‌یابی و حفظ DNA به طور دائم رخ می‌دهد و ذخیره داده‌ها را دشوار می‌کند.

بر اساس این مقاله، محققان مرکز علوم مرزی زیست‌شناسی مصنوعی و آزمایشگاه کلیدی مهندسی زیستی سیستم‌ها در دانشگاه تیانجین در شمال چین با استفاده از نمودار de Bruijn و از طریق جستجوی مسیری برای مقابله با چنین چالش‌هایی، الگوریتم بازتنظیم رشته ای جدیدی را ابداع کردند.

این الگوریتم یک سیستم رمزگشایی است که از نقص ذاتی دی ان ای ها یعنی ناپایداری بهره می گیرد و از شکستگی ها و بازآرایی های دی ان ای ها و روند کپی داده های مبتنی بر واکنش زنجیره ای آنزیم های پلیمراز به عنوان ابزاری برای تشخیص و تصحیح خطا استفاده می کند.

دانشمندان موفق شده اند بدین شیوه 10 قطعه از نقاشی های دیواری کشف شده در شهر دونهانگ، در استان گانسو در شمال غربی چین را با اطلاعاتی معادل 6.8 مگابایت ذخیره کنند. استحکام الگوریتم ذخیره‌سازی دی ان ای بدین شیوه، با بازیابی موفقیت‌آمیز اطلاعات کدگذاری شده در دی ان ای در دمای 70 درجه سانتی‌گراد به مدت 70 روز بدون نیاز به استفاده از هیچ روش حفاظتی، اثبات شد.

 منبع: فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام