برگزاری رویداد تخصصی «فناوری‌های تحول‌آفرین و کشاورزان پیشرو» با موضوع هوشمندسازی

رویداد تخصصی یک‌روزه «فناوری‌های تحول‌آفرین و کشاورزان پیشرو» با مشارکت «آکادمی همراه و بخش کسب‌وکار سازمانی همراه اول» برگزار و در آن به چالش‌های صنعت کشاورزی و پیشنهاد هوشمندسازی روی پلتفرم اپراتور اول تلفن همراه کشور پرداخته شد.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، رویداد تخصصی «فناوری های تحول آفرین و کشاورزان پیشرو» با حضور مدیران هلدینگ های بزرگ و پیشرو صنعت کشاورزی و با مشارکت اداره کل فروش سازمانی همراه اول امروز چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در محل ساختمان ستاره ونک تهران برگزار شد.

در این رویداد یک روزه، ضمن معرفی کاربردهای فناوری های تحول آفرین در کشاورزی، ظرفیت های همراه اول در حوزه هوشمندسازی این صنعت ارائه و زمینه های همکاری با این شرکت ها تشریح شد.

 

*زیرساخت‌های اجرای پروژه‌های هوشمندسازی در همراه اول فراهم است
مصطفی درجزی مدیرکل کسب و کار سازمانی همراه اول در این رویداد با بیان اینکه از دو سه سال گذشته فعالیت های مرتبط با هوشمندسازی را به طور جدی آغاز کرده ایم و سال گذشته نیز رویداد «جایزه سال هوشمندسازی» را با هدف یافتن راهکارهایی برای حل برخی از بزرگترین چالش های اجتماعی و زیست محیطی کشور برگزار کردیم، گفت: یکی از محورهای آن رویداد مربوط به «کشاورزی» بود و به دنبال آن بودیم تا با بکارگیری ابزارهای فناورانه‌ و در کنار اتکاء به خلاقیت و نوآوری جوانان ایرانی، راهکارهایی را برای حل برخی از بزرگترین چالش های اجتماعی و زیست محیطی کشور بیابیم.

وی ادامه داد: بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری در این حوزه و تأکیدات ایشان، به طور جدی تر این مقوله در دستور کار گروه همراه اول قرار گرفت و همواره دنبال مدل اقتصادی بودیم که هیچ هزینه ای برای کشاورز نداشته باشد.

درجزی زیرساخت های اجرای پروژه های هوشمندسازی در همراه اول را فراهم دانست و تصریح کرد: در گام اول نیز به دنبال درآمدزایی از هیچ صنعتی نیستیم و نگاهمان در هوشمندسازی صرفا کمک به صنایع است؛ اما در ادامه زمانیکه صرفه جویی برای آنها حاصل و بهره وری اتفاق افتاد، در سودشان شریک می شویم.

 

*نگاه ما به هوشمندسازی، اکوسیستمی است
مدیرکل کسب و کار سازمانی همراه اول با تأکید بر اینکه پتانسیل عظیمی در کشاورزی کشور نهفته است که با هوشمندسازی می توانیم به نقطه شکوفایی برسانیم، اظهار کرد: نگاه ما به هوشمندسازی، اکوسیستم است و سعی کردیم با فراهم آوردن زیرساخت های ارتباطی ذخیره سازی و پردازشی و همچنین بازیگران دارای ایده در این حوزه، فرصتی را فراهم کنیم تا صنایع به سمت بهره برداری از این امکانات و هوشمندسازی بخش خود گام بردارند.

وی همراه اول را ارائه دهنده سلوشن های هوشمندسازانه خطاب کرد و گفت: در بخش کشاورزی و از قِبل جایزه سال هوشمندسازی، توانستیم بیش از ۳۰ شرکت را شناسایی کنیم که دارنده ابتکاراتی برای هوشمندسازی هستند.

 

*برآوردی از ارزش بازار هوش مصنوعی جهانی در بخش کشاورزی
محمدعلی اخایی، معاون راهکارهای دیجیتال و هوشمندسازی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول نیز دیگر ارائه دهنده ای بود که مطالب خود را در دو بخش «کشاورزی و هوش مصنوعی» و «زنجیره بلوکی و کاربردهای آن در کشاورزی» ارائه کرد.

وی با بیان اینکه مرکز تحقیق و توسعه همراه اول با هدف خودکفایی و استقلال فنی و تخصصی در قالب یک مرکز زیرمجموعه اپراتور اول تلفن همراه تأسیس شده است، اظهار کرد: این مرکز در پروژه های هوش مصنوعی مختلفی ورود و سرمایه گذاری کرده که برخی از آنها شامل احراز هویت مبتنی بر موبایل، راه اندازی پلتفرم هوش مصنوعی، دستیار هوشمند، محاسبات لبه و… است.

این استاد دانشگاه تهران نگاه مرکز تحقیق و توسعه همراه اول را پلتفرمی دانست و ابراز کرد: از جمله برخی نقش های مهم هوش مصنوعی در کشاورزی، بررسی محصولات معیوب و بهبود پتانسیل برای تولید محصولات سالم زراعی، تقویت مشاغل مبتنی بر کشاورزی، بهینه سازی و تنظیم خودکار دستگاه ها برای پیش بینی هوا و شناسایی آفات و بهبود شیوه های مدیریت پروسه تولید محصولات است.

اخایی ارزش بازار هوش مصنوعی جهانی در بخش کشاورزی را براساس آخرین گزارش Data Bridge market research حدود ۸۵۲ میلیون دلار برآورد و عنوان کرد: پیش بینی ها تا سال ۲۰۲۹ حدود ۳.۹۵ میلیارد دلار است.

وی حاصل هوشمندسازی صنعت کشاورزی را در برخی موضوعات نظیر شناسایی کمبودهای غذایی، شناسایی تعیین بلوغ میوه ها، تشخیص نوع خاک و تحلیل محصولات و پایش رشد محصولات کشاورزی مطرح کرد.

 

*نقش قراردادهای هوشمند در ایجاد ضمانت برای کشاورزان
معاون راهکارهای دیجیتال و هوشمندسازی مرکز تحقیق و توسعه همراه اول همچنین در بخش دوم ارائه خود با پرداختن به مقوله «زنجیره بلوکی» و تأثیری که بر صنایع دارد، اظهار کرد: این فناوری برای ذخیره سازی و توزیع اطلاعات است که بدون نیاز به یک سرور مرکزی عمل می کند. دارای یک پایگاه داده توزیع شده و امن است که با همکاری جمعی عده ای به صورت مشترک و بدون یک عنصر مرکزی نگهداری می شود.

اخایی یکی از آثار توسعه این فناوری را کنار زدن بانک جهانی عنوان کرد و گفت: از جمله ویژگی های کلیدی زنجیره بلوکی ثبت داده ها، غیرقابل تغییر بودن داده ثبت شده، غیرمتمرکز بودن (بدون نیاز به یک سرور مرکزی)، امنیت (استفاده از رمزنگاری و ذات غیرمتمرکز) و شفافیت است. شفافیت به این معنی که همه عناصر شبکه به کل زنجیره بلوکی و همه تراکنشهای موجود در آن دسترسی دارند.

وی درباره موضوع «قرارداد هوشمند» عنوان کرد: یک کد کامپیوتری است که روی زنجیره بلوکی پیاده سازی می شود تا در صورت اتفاق افتادن یکسری شرایط، دستورات خاصی را که برنامه نویس به آن داده است، اجرا کند.

این استاد دانشگاه افزود: زنجیره بلوکی می تواند برای ثبت همه گام های موجود در تولید یک محصول به کار رود؛ می توان از آن برای بیمه محصولات کشاورزی در مقابل حوادث طبیعی نیز استفاده کرد.

اخایی درباره این فرآیند گفت: روال کار هم به این شکل است که کشاورزان هر ماه حق بیمه خود را به یک حساب سپرده روی زنجیره بلوکی واریز می کنند تا در صورت رخ دادن اتفاقاتی نظیر خشکسالی، کاهش غیرمترقبه دما و… به طور خودکار خسارت به آنها پرداخت شود.

وی تصریح کرد: ثبت شفاف و عمومی همه تراکنش های صورت گرفته در زنجیره تأمین مواد غذایی روی زنجیره بلوکی نیز موجب حذف واسطه ها و رسیدن به قیمت عادلانه می شود.

 

*برخی کاربردهای اینترنت اشیاء در کشاورزی از زبان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف
علیرضا فرهادی، مدیر آزمایشگاه اینترنت اشیاء دانشگاه صنعتی شریف نیز در این رویداد ضمن ارائه نمونه های موفق هوشمندسازی در دنیا، از اهمیت پرداختن و ورود به این مقوله گفت و اظهار کرد: اینترنت اشیاء در کشاورزی فناوری نوظهوری است که با بکارگیری سنسورها نظیر سنسور نور، سنسور سنجش رطوبت هوا، سنسور سنجش رطوبت خاک،  سنسور دما و مواردی از این دست، اقدام به پایش برخط و ۲۴ ساعته زیربخش های مرتبط با صنعت کشاورزی با هدف اتوماتیک کردن این صنعت و ارتقاء چشمگیر بهره وری می کند.

این عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف از نمونه های «سیستم آبیاری هوشمند»، «سیستم هوشمند گرمایش سرمایش»، «مدیریت و ردیابی وسایل حمل و نقل کشاورزی مانند تراکتورها»، «سمپاشی به وسیله هواپیماهای بدون سرنشین» و «بررسی وضعیت هواشناسی» به عنوان برخی کاربردهای اینترنت اشیاء در کشاورزی نام برد و گفت: مانیتورینگ ۲۴ ساعته بلادرنگ در اینترنت اشیاء کشاورزی یکی از نکات مهم است که بیش از هر چیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 

*چالش های جدی حوزه کشاورزی و نسخه هوشمندسازی
گفتنی است، مدیران بخش توسعه محصولات و خدمات سازمانی همراه اول در این رویداد ضمن اشاره به «بهره وری پایین کشاورزی در کشور در مقایسه با سایر کشورها»، به برخی چالش های حوزه کشاورزی نظیر ضریب نفوذ دانش و تکنولوژی پایین در این حوزه، حاشیه زیاد بازار و تفاوت بالای قیمت مصرف کننده و تولیدکننده، اتلاف بالای منابع آب و عدم مدیریت صحیح، ضایعات و تلفات بالای محصولات در مراحل مختلف تولید – حمل و نقل – انبارداری و ذخیره سازی و همچنین وجود واسطه ها در مراحل مختلف از ابتدای کاشت تا تحویل به مصرف کنندگان پرداختند.

همچنین گزارشی از وضعیت پایلوت های هوشمندسازی کشاورزی در استان های «خوزستان» و «البرز» نیز ارائه شد.

مدیران هلدینگ های حاضر در این رویداد اعم از سرمایه گذاری کشاورزی ایران، صنایع پیشرفته رضوی، کشت و صنعت اتکا، کشت و صنعت تدبیر، کشت و صنعت روژین تاک و فردوس پارس در جریان برگزاری این رویداد، از مرکز مانیتورینگ تخصصی پلتفرم های دیجیتال همراه اول نیز بازدید کردند و در جریان دستاوردهای نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در مقولات مختلف تکنولوژی و همچنین توان مهندسان و متخصصان نخبه داخلی کشور در عرصه ارتباطات قرار گرفتند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا