موبنا رسانه ای برای طرفداران فناوری

فلاکس‌جت؛ دو رگۀ هواپیما - قطار با سرعت شگفت انگیز 1000 کیلومتر بر ساعت (+فیلم و عکس)

فلاکس‌جت؛ دو رگۀ هواپیما – قطار با سرعت شگفت انگیز 1000 کیلومتر بر ساعت (+فیلم و عکس)

فلاکس‌جت به صورت مغناطیسی حالتی شناور به خود می گیرد و لوله های خلاء به آن اجازه می دهند با سرعت بسیار زیاد حرکت کند.

موبنا – یک شرکت کانادایی از طرحی برای یک وسیله نقلیه تمام الکتریکی شبیه به قطار رونمایی کرده است که می تواند با سرعت یک هزار کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و مدعی است هزینه سفر با آن کمتر از بلیت هواپیما خواهد بود.

 

 

آشنایی با فلاکس‌جت

فلاکسجت (FluxJet) به تازگی توسط شرکت نوپای ترانسپاد (TransPod) معرفی شده و یک نسخه کوچک از آنچه که یک دورگه هواپیما-قطار نامیده می شود به نمایش گذاشته شده است.

فلاکس‌جت بر اساس اصولی مشابه با مفهوم “هایپرلوپ” که توسط ایلان ماسک، کارآفرین مطرح آمریکایی، معرفی شده، شکل گرفته است. این وسیله نقلیه با سرعت های فوق العاده بالا در یک مسیر ویژه لوله ای شکل محافظت شده و با استفاده از فناوری پیشرفته ای مبتنی بر رشته ای جدید در فیزیک به نام Veillance Flux حرکت خواهد کرد.

فلاکس‌جت به صورت مغناطیسی حالتی شناور به خود می گیرد و لوله های خلاء به آن اجازه می دهند با سرعت بسیار زیاد حرکت کند.

ایده این است که فلاکس‌جت به صورت انحصاری روی یک سامانه شبکه ای به نام “خط ترانس‌پاد” با ایستگاه هایی در شهرهای اصلی و مکان های کلیدی فعالیت داشته باشد.

فاز نخست پیشنهادی شامل پروژه ای زیرساختی با هزینه 18 میلیارد دلار می شود که شهرهای کلگری و ادمونتون کانادا که در فاصله 300 کیلومتری از یکدیگر قرار دارند را به هم متصل خواهد کرد.

فلاکس‌جت می تواند سریع‌تر از یک هواپیمای مسافربری و سه برابر سریع‌تر از قطارهای پرسرعت حرکت کند و این به معنای کوتاه شدن قابل توجه زمان سفر بین مبدا و مقصد خواهد بود.

شرکت ترانس‌پاد در اوایل سال جاری میلادی اعلام کرد که برای پیشبرد فعالیت های خود سرمایه 550 میلیون دلاری را تامین کرده است. پروژه این شرکت در حال حاضر در مرحله پژوهش و توسعه با تمرکز بر ارزیابی زیست محیطی و تملک زمین قرار دارد.

طبق چشم انداز ترانس‌پاد، شبکه حمل و نقل این شرکت حداکثر 54 مسافر و 10 تن بار را با فلاکس‌جت جابجا کرده و قطارها هر دو دقیقه یک بار حرکت خواهند کرد.

به گفته ترانس‌پاد، این سامانه جدید به کاهش ترافیک جاده ای و همچنین کاهش انتشار دی اکسید کربن به میزان حدود 636 هزار تن در سال کمک خواهد کرد. این شرکت مدعی است که هزینه سفر با فلاکس‌جت حدود 44 درصد کمتر از بلیت هواپیما خواهد بود.

تیم توسعه دهنده فلاکس‌جت امیدوار است نخستین حمل و نقل مسافر عمومی خود را تا پیش از سال 2035 انجام دهد. همچنین، مذاکراتی برای اتصال دالاس به سن آنتونیو در آمریکا، دبی به ابوظبی در امارات و سیدنی به بریزبن در استرالیا با استفاده از این محصول جدید انجام شده است.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام