«همراه اول» با نسل چهارم می‌تازد

موبنا – با انقلاب در عرصه‌ اطلاعات و ارتباطات، اینترنت در عصر کنونی بیشترین تغییر و تحولات را در سبک زندگی مردم ایجاد کرده؛ به طوری که نبود آن اختلالات فراوانی را در زندگی روزمره ایجاد می‌کند.

با توجه به اهمیت این موضوع، اپراتورهای ارتباطی بیش از هر زمانی در تلاش برای توسعه و بسط ظرفیت‌های اینترنت هستند تا ضمن پاسخگویی به نیاز مشترکان، بر دامنه سود کسب‌وکار خود بیفزایند.

شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) جزو پیشگامان صنعت ارتباطات و مخابرات محسوب می‌شود و آمارها نشان می‌دهد که تا پایان خرداد ماه ۱۴۰۱ بیش از ۳۱ میلیون سیمکارت دائمی‌واگذار شده که از این میزان، ۲۷ میلیون سیمکارت فعال بوده و سهم همراه اول ۲۱ میلیون سیمکارت است. به عبارتی، همراه اول بالغ بر ۷۸ درصد از بازار سیمکارت دائمی‌را در اختیار خود گرفته است.

نکته جالب توجه دیگر این است که تنها ۳.۸ درصد از سیمکارت‌های دائمی‌واگذار شده از سوی همراه اول، غیر فعال است و به نوعی این شرکت پرچمدار میزان فعالسازی خطوط در بین اپراتورها است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ایرانسل حدود ۳ میلیون سیمکارت دائمی‌غیرفعال دارد که ۳۰.۵ درصد از کل سیمکارت‌های دائمی‌واگذار شده، است.

در میان ۳ اپراتور مطرح کشور، همراه اول با عملکرد قابل قبول ۹۶.۲ درصدی در واگذاری خطوط دائمی‌خود، بهترین آمار را از خود برجای گذاشته و پس از این شرکت، ایرانسل با عملکرد ۶۹.۵ درصد و رایتل با ۶۶.۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

نسبت فعالسازی سیمکارت‌های اعتباری در همراه اول، ایرانسل و رایتل به ترتیب ۶۴.۴ درصد، ۶۴.۷ درصد و ۶۱.۷ درصد، بوده است.

با وجود اینکه هزینه خرید سیمکارت‌های دائمی‌بیشتر از خطوط اعتباری است؛ اما اعداد و ارقام حاکی از محبوبیت بیشتر خطوط دائمی‌به ویژه همراه اول به دلایلی همچون ارزان‌تر بودن تعرفه ارتباطی سیمکارت‌های دائمی، شهرت دائمی‌ها، ماهیت پس‌پرداخت و پیش‌پرداخت بودن است. اپراتورها با ارائه مزایایی مانند اینترنت رایگان، بسته‌های تشویقی، مکالمات و پیامک‌های رایگان، ارسال رایگان سیمکارت بازار سیمکارت‌های دائمی ‌را داغ نگه داشته‌اند.

با توجه به نرخ سرمایه‌گذاری اپراتورها و گزارش‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد کل مشترکان اینترنت پهن‌باند سیار در کشور به بیش از ۹۷ میلیون رسیده است که بیشترین ضریب نفوذ به ترتیب متعلق به استان‌‌های البرز، تهران، خراسان شمالی، قم و قزوین است.

بر اساس این گزارش، همراه اول تا پایان خرداد سال ۱۴۰۱، با زیر بار بردن بیش از ۱۸ هزار سایت G4 توانسته ۸۱ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات خود قرار دهد و همچنین با بهره‌برداری بیش از ۲۰ هزار سایت G3، بالغ بر ۸۵ درصد جمعیت کشور را نیز با این نسل از فناوری تحت پوشش خدمات ارتباطی درآورده است.

 منبع: عصراقتصاد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا