چشم طمع اپل به درآمد تبلیغات فیس‌بوک

چشم طمع اپل به درآمد تبلیغات فیس‌بوک

اپل و فیس‌بوک رابطه خوبی با هم ندارند و وال استریت ژورنال گفته این شرکت سال‌های قبل به دنبال کسب سهم و درآمد از تبلیغات پست‌ها در این شبکه اجتماعی بوده است.

موبنا – به گزارش انگجت، فیس بوک و اپل چندین سال است که با هم اختلاف دارند.  اما ذکر این نکته جالب است که اپل سال ها قبل با این شبکه اجتماعی مذاکره کرده بود تا ببیند چگونه می تواند از عرضه فیس بوک در فروشگاه برنامه خودش یعنی اپ استور کسب درآمد بیشتری داشته باشد.

اپل در گذشته معتقد بود باید از درآمدهای تبلیغاتی فیس بوک درآمد بیشتری کسب کند. تبلیغاتی که اپل از آنها انتظار کسب درآمد داشت،‌ پست هایی بود که که به کاربران اجازه می داد در ازای پرداخت پول محتوایشان به افراد بیشتری نشان دهند.

اپل بر این باور بود که این نوع پست ها به نوعی خرید درون برنامه ای هستند و این شرکت می تواند درآمدی از آنها داشته باشد. اما متا در واکنش به این موضوع گفت که این نوع پست ها تبلیغات هستند و اپل نمی تواند سهمی در آنها داشته باشد.

البته این سهم خواهی اپل محدود به متا نیست. مت مولن وگ، مدیرعامل تامبلر می گوید این شرکت با عرضه ویژگی پست های شاخص در پلتفرم آنها  مخالف بود و تا وقتی که این قابلیت به عنوان خرید درون برنامه ای معرفی نشد، اپل اجازه نداد تامبلر آن را عرضه کند.

اپل و متا در سال 2016 تا 2018 درباره حق اشتراک در فیس بوک مذاکره کرده بودند. این توافق اجازه می داد تبلیغات از فیس بوک حذف شوند که می توانست به نفع اپل باشد. چون می توانست درآمدهایی را از خرید حق اشتراک بدست بیاورد. اما طرفین نتوانستند روی این ایده به تفاهم برسند.

اکنون این دو شرکت اختلافات بیشتری پیدا کرده اند. اپل در سال 2021 قابلیتی را در سیستم عامل iOS 14.5 به کاربران ارائه داد که تاثیر مستقیم و زیادی روی تبلیغات فیس بوک گذاشت و 10 میلیارد دلار به درآمد این شبکه اجتماعی از راه تبلیغات ضربه زد. وال استریت ژورنال نوشته مدیران فیس بود ایده توقف جمع آوری اطلاعات شخص ثالث را در سال 2018 در نظر داشتند اما زاکربرگ مخالف بود و می گفت این ساز و کار باید باقی بماند.

 منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام