توپولوف تو-114؛ درباره هواپیمایی که روس ها به آن افتخار می کنند! (+عکس)

بیشینه سرعت 870 کیلومتر بر ساعت تو-114 با برخی هواپیماهای مسافربری مجهز به پیشرانه جت قابل مقایسه بود و برد پروازی قابل توجه 8950 کیلومتر را ارائه می کرد.

موبنا هواپیماهای مسافربری توربوپراپ به طور معمول برای پروازهای منطقه ای یا کوتاه برد بکار گرفته می شوند، و ارائه خدمات در مسیرهای میان و دور برد به طور معمول بر عهده هواپیماهای دارای پیشرانه جت قرار می گیرد. این به دلیل آن است که هواپیماهای جت عملکرد بهتری از نظر سرعت و برد پروازی دارند. با این وجود، هواپیمای توپولف تو-114 یکی از موارد برجسته خلاف این روند بود.

شکل گیری توپولوف تو-114 بر اساس یک بمب افکن

توپولف تو-114 محصول دهه 1950 بود، یعنی زمانی که دنیای هوانوردی به واسطه نوآوری های پس از جنگ جهانی متحول شد. طراحی این هواپیما حاصل درخواست شورای وزیران و وزارت تولید هواپیمای اتحاد جماهیر شوروی برای تولید یک هواپیمای مسافربری بر اساس مدل توپولف تو-95 در سال 1955 بود.

توپولوف تو-114؛ سریع ترین هواپیمای مسافربری توربوپراپ جهان

توپولف تو-95 یک بمب افکن راهبردی دوربرد است که نخستین پرواز خود را در نوامبر 1952 انجام داد. بال های رو به عقب و پیشرانه های توربوپراپ قدرتمند، امکان پرواز با سرعت بالا و برد طولانی برای این هواپیما که همچنان در نیروی هوایی روسیه خدمت می کند را فراهم می کردند. بر همین اساس، از شرکت توپولف خواسته شد تا از این مزایا برای ساخت یک هواپیمای مسافربری با برد پروازی 8000 کیلومتر استفاده کند. در نهایت، توپولوف به راحتی از این هدف فراتر رفت.

در شرایطی که توپولف به طور مستقیم برخی عناصر طراحی تو-95 را بکار گرفت، اما پهنای بدنه تو-114 را به طور قابل توجهی افزایش داد. این امر موجب افزایش وزن هواپیما شد و در نتیجه مساحت سطحی فلپ های فرود افزایش یافت. در نهایت، هواپیمای تو-114 نخستین پرواز خود را در نوامبر 1957 انجام داد و از آوریل 1961 به طور رسمی خدمت خود را آغاز کرد.

توپولوف تو-114؛ هواپیمایی توانمند

زمانی که تو-114 وارد خدمت شد، در ابتدا پروازهای داخلی را توسط شرکت آئروفلوت انجام می داد. با این وجود، مقاصد بین المللی نیز خیلی زود به برنامه کاری این هواپیما اضافه شد که امکان نمایش قابلیت های دوربرد و سرعت بالای این هواپیما را فراهم می کرد. این شامل همکاری آئروفلوت با شرکت ژاپن ایرلاینز در مسیر مسکو-توکیو می شد.

تو-114 با طول 54.1 متر و عرض 51.1 متر، هواپیمای مسافربری بزرگی بود. با ارتفاع 15.44 متر، این هواپیمای مسافربری توربوپراپ می توانست تا 220 مسافر و همچنین یک خدمه پرواز 5 تا 6 نفره و 10 مهماندار را حمل کند. بیشینه سرعت 870 کیلومتر بر ساعت تو-114 با برخی هواپیماهای مسافربری مجهز به پیشرانه جت قابل مقایسه بود و برد پروازی قابل توجه 8950 کیلومتر را ارائه می کرد.

اما با ظهور دوران جت، شرکت توپولوف تنها 32 فروند از هواپیمای تو-114 را تولید کرد و هواپیماهایی مانند ایلیوشین ایل-62 به جای تو-114 بکار گرفته شدند. اما تو-114 به واسطه قابلیت اطمینان و ایمنی خود مورد احترام بود و تنها یک حادثه مرگبار در تاریخ پروازی این هواپیما ثبت شده است. همچنین، از نظر بهره وری سوخت نیز از رتبه خوبی برخوردار بود. توپولوف تو-114 در سال 1991 برای همیشه بازنشسته شد.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام