فناوری تلفن همراه در ایران ۲۸ ساله شد

امروز چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱، فناوری تلفن همراه در کشور ۲۸ ساله شد.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران نوزدهم مردادماه با «برقراری ارتباطات سیار» گره خورده است؛ از این جهت که عرضه نخستین سیمکارت در ایران، با واگذاری ۴ سیمکارت به نهاد ریاست جمهوری انجام شد.

نخستین مرحله از راه اندازی فناوری تلفن همراه در سال ۱۳۷۳ با ۲۴ سایت BTS و با ظرفیت سازی برای ۹۲۰۰ شماره در شهر تهران با مسوولیت امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران آغاز شد.

در ۱۹ مرداد همان سال با واگذاری ۴ سیمکارت به نهاد ریاست جمهوری، برای نخستین بار عرضه رسمی سیمکارت در ایران آغاز شد که به دنبال استقبال مردم، شركت مخابرات ايران درصدد گسترش پوشش آن از تهران به كل كشور برآمد.

زمانی نگذشت که توسعه شبکه تلفن همراه در زمره اهداف عالى مجموعه مخابرات کشور قرار گرفت؛ زیرا تغيير پارادايم هاى ارتباطى در دنيا رونق داشت و این احساس نياز در جامعه ما نیز وجود داشت.

بنا بر همین ضرورت، در ادامه راه و به پيشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، هیأت دولت اساسنامه شركت ارتباطات سيار را با سرمايه ۲۰۰۰ ميليارد ريال تصويب كرد و تمامی وظايف امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران به «شرکت ارتباطات سيار ایران» واگذار شد.

با جدی شدن خصوصى سازى صنعت مخابرات كشور، اين شركت با درك اقتضائات جديد بازار رقابت، از سال ۱۳۸۶ فعاليت خود را با نام تجارى «همراه اول» ادامه داد.

همچنین عرضه پنج درصد سهام همراه اول در ۲۸ آذر سال ۱۳۸۹ در فرابورس، اقدام دیگری بود که در تاریخچه ارتباطی کشور ثبت شده است.

نماد «همراه» نیز در ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ رسما به بازار بورس کشور راه یافت و بر روی تابلوی معاملات بازار سرمایه قرار گرفت.

با وجود طی شدن مسیر پر پیچ و خم طی این سال ها و حرکت روی مدار توسعه ارتباطات سیار همگام با کشورهای پیشرفته دنیا، اکنون اپراتور اول تلفن همراه ایران را با واگذاری بیش از ۱۰۰ میلیون سیمکارت دائمی و اعتباری، در جایگاه نخست اپراتورهای خاورمیانه نیز قرار داده است.

همراه اول به زعم جدیدترین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و سیاست گذار عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور که مربوط به سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ است، حدود ۶۸ هزار سایت فعال ارتباطی مبتنی بر تکنولوژی های ۴G، ۳G و ۲G در کشور دارد.

تملک بیش از ۵۶ درصد تمامی سایت های ارتباطی کشور، منجر به پوشش ۹۶.۵ درصدی جمعیت کشور، پوشش یک هزار و ۳۹۵ شهر و پوشش حدود ۴۵ هزار روستای کشور به ویژه در فناوری های ۴G و ۳G شده که آمار چشم گیری در صنعت ارتباطات است.

بیش از ۸۲ هزار و ۱۴۶ کیلومتر از جاده های کشور نیز هم اکنون زیر چتر امواج رادیویی این اپراتور قرار دارد.

همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور، همچنین علاوه بر پرچمداری توسعه جدیدترین تکنولوژی های ارتباطی و در اختیار داشتن بالاترین رکورد سرعت ۵G در کشور، حدود ۵۲ میلیون مشترک ۴G و ۳G دارد که حدود ۴۵ میلیون اشتراک به مشترکان ۴G مربوط است.

این اپراتور توانست در سال ۱۴۰۰ در زمینه «مصرف دیتا» به رکورد ۵۵۷۴ پتابایت برسد که نسبت به سال قبل آن، رشد ۴۴ درصدی را نشان می دهد؛ همچنین رکورد ترافیک دیتای روزانه همراه اول نیز به ۱۹.۲ پتابایت رسید که با احتساب ترافیک مبین نت به بیش از ۲۰ پتابایت برای نخستین بار در کشور رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا