آمفی تئاتر الدانه بحرین؛ هنر با چاشنی بازیافت! (+عکس)

موبنا آمفی تئاتر الدانه (Al Dana Amphitheater) یک محیط نمایش در فضای باز است. این آمفی تئاتر در صحرای صخیر واقع در کشور بحرین ساخته شده است. آمفی تئاتر الدانه به واسطه موقعیت مکانی و ویژگی روباز بودن خود می تواند میزبان رویدادهای زنده زیر آسمان شب پر ستاره باشد.

این پروژه که توسط اس/ال آرکیتکتس طراحی شده است، ارتباط با طبیعت از طریق طراحی مفهومی خاص خود و ردپای زیست محیطی حداقلی را هدف قرار داده است.

طراحی پروژه اس/ال آرکیتکتس ویژگی های طبیعی و زیست محیطی آمفی تئاتر الدانه را به حداکثر می رساند تا تجربه ای فراموش نشدنی برای بازدیدکنندگان شکل بگیرد. این شامل در نظر گرفتن شرایط طبیعی زمین، مسیر خورشید و جریان بادهای غالب برای ایجاد فضای مورد نظر معماران بوده است.

شکل بادبزنی آمفی تئاتر الدانه در یک معدن سنگ آهک ایجاد شده و کوه دخان در مجاورت این مجموعه به عنوان پس زمینه در نظر گرفته شده است. خورشید از فراز این کوه در شرق طلوع می کند و پشت سر مخاطبان در غرب غروب می کند. افزون بر این، جریان بادهای غالب از سمت شمال غربی صداها از سمت نوازندگان روی صحنه را به مخاطب منتقل می کنند. این ویژگی، سطح کیفیت آکوستیک و خنک کنندگی طبیعی را به حداکثر می رساند.

افزون بر این، معماران چگونگی حرکت صدا در فضای آمفی تئاتر را برای آکوستیک و نماهای بهینه صحنه مورد مطالعه قرار دادند. برای کسب بهترین تجربه دیداری و شنیداری، مخاطبان روی نیمکت هایی بلند و منحنی شکل قرار می گیرند که به سه قسمت تقسیم شده تا دو مسیر دسترسی ایجاد شود.

برای ادای احترام به مکان و زمین مورد استفاده، این نیمکت های بتنی بزرگ نیز به گونه ای طراحی شده تا این گونه به نظر برسد که از سنگ معدن آهک تراشیده شده اند. با طراحی فضا به این صورت، آمفی تئاتر الدانه از انعطاف‌پذیری خوبی برای برگزاری رویدادهای مختلف به ویژه کنسرت ها و جشنواره های موسیقی برخوردار است، در شرایطی که هویت خود را حفظ می کند.

افزون بر آمفی تئاتر اصلی فضای باز، این پروژه دارای فضاهای داخلی برای مدیریت و اوقات فراغت نیز است. همچنین، یک ساختمان اداری به شکل برگ به انجام امور اداری مجموعه اختصاص داده شده است. تراس روی پشت بام این ساختمان به آمفی تئاتر و پیست بین‌المللی بحرین دید دارد.

برای اجراکنندگان، سالنی در زیرزمین به عنوان یک فضای خلوت خصوصی در نظر گرفته شده است. امضای سنگ آهکی مجموعه در اینجا نیز دیده می شود و شامل اتاق های رختکن، یک اتاق بازی، یک رستوران و سوئیت های وی‌آی‌پی است.

در کنار استفاده از عوامل محیطی برای بهبود فضا، آمفی تئاتر الدانه دارای انبوهی از مواد تغییر کاربری داده شده و بازیافتی است که از آن جمله می توان به سنگ استخراج شده از محل برای دیوارهای گابیون و کانتینرهای باربری دریایی اشاره کرد.

در داخل نیز مواد بازیافتی بیشتری برای مطابقت با زبان طراحی بیرونی بکار گرفته شده اند. سنگ آهک استخراج شده، کفپوش های لاستیکی بازیافتی، بتن خام با روکش اپوکسی و چوب بازیافتی در کنار هم حسی صنعتی به فضای داخلی بخشیده اند. از این مواد به جای کاشی کاری و رنگ آمیزی استفاده شده تا طول عمر مجموعه در شرایط آب و هوایی سخت کویری به حداکثر برسد.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا