قدیمی ترین جنگل های جهان(+عکس)

قدیمی ترین جنگل های جهان(+عکس)

برخی جنگل های جهان ممکن است حدود چند هزار سال عمر داشته باشند، اما تعداد کمی نیز وجود دارند که بیش از میلیون ها سال قدمت دارند.

موبنا جنگل ها همواره از گزینه های جذاب، اسرارآمیز و زیبا برای گردشگران کنجکاو محسوب می شوند. در شرایطی که بسیاری از جنگل ها در سراسر جهان نسبتا جوان هستند، تعداد انگشت شماری نیز نمونه هایی باستانی در نظر گرفته می شوند.

برخی جنگل های جهان ممکن است حدود چند هزار سال عمر داشته باشند، اما تعداد کمی نیز وجود دارند که بیش از میلیون ها سال قدمت دارند. در ادامه با هشت جنگل که به عنوان قدیمی‌ترین جنگل های تاریخ سیاره زمین شناخته می شوند، بیشتر آشنا می شویم.

جنگل بیالوویزا (Białowieża Forest) – بلاروس و لهستان

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل بیالوویزا در خاک دو کشور لهستان و بلاروس قرار دارد و از موارد ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این جنگل کهنسال میزبان بزرگ‌ترین جمعیت گاومیش های کوهان‌دار (بایسن) اروپایی است. افزون بر میزبانی از هزاران گونه مختلف، از جمله 12 هزار گونه از بی مهرگان، جنگل بیالوویزا حاوی مجموعه ای از درختان بلوط عظیم است که تخمین زده می شود بیش از 450 تا 550 سال سن داشته باشند.

جنگل یاکوشیما (Yakushima Forest) – جزیره یاکو، ژاپن

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل یاکوشیما در قلب جزیره یاکو قرار دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این جنگل باستانی میزبان حدود 1900 گونه مختلف است. جنگل یاکوشیما به عنوان یک جنگل بارانی معتدل باستانی تعریف می شود و میزبان “یاکوسوگی” است. این شبکه ای از درختان هزاران ساله است که قدیمی‌ترین آنها بیش از 7000 هزار سال سن دارد. به رغم بارندگی فراوان، یاکوشیما جنگلی زیبا و پرطرفدار بین گردشگران ژاپنی است.

جنگل کاکامگا (Kakamega Forest) – کنیا، آفریقا

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل های کاکامگا تصویری از آنچه که جنگل های بارانی گینه-کنگولی هزاران سال قبل در آفریقای مرکزی به نظر می رسد را ارائه می کند. جنگل کاکامگا از تنوع زیستی بالایی برخوردار است و به عنوان نمونه، میزبان بیش از 400 گونه پروانه است. این جنگل یکی از بهترین مکان ها برای تجربه زندگی در حیات وحش جالب توجه کنیا است.

جنگل اپینگ (Epping Forest) – لندن/اسکس، انگلیس

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل اپینگ با مساحتی حدود 5900 هکتار در لندن و اسکس گسترده شده و میزبان حدود 55 هزار درخت است. اپینگ به عنوان یک جنگل باستانی در نظر گرفته می شود و برخی درختان موجود در آن از زمان آنگلو-ساکسون وجود داشته اند. هنری دوم در قرن دوازدهم این جنگل خاص را به عنوان یک جنگل پادشاهی معرفی کرد.

اگرچه در مقایسه با دیگر جنگل های وسیع در سراسر جهان نسبتا کوچک است، اما جنگل باستانی اپینگ گردشی آرام در اطراف لندن و اسکس را ممکن می کند.

پاندو (Pando) – یوتا، آمریکا

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

پاندو که در جنگل ملی فیش‌لیک یوتا قرار دارد، نام مستعاری برای شبکه گسترده ای از درختان صنوبر لرزان است که در مجموع به دلیل شبکه گسترده و مشترک ریشه ها در خاک به عنوان یک ارگانیسم شناخته می شود.

پاندو با مساحت حدود 43 هکتار به عنوان قدیمی‌ترین ارگانیسم زنده در نظر گرفته می شود و تخمین زده می شود بین چند هزار تا 14 هزار سال سن داشته باشد. این ارگانیسم باورنکردنی با رنگ های طلایی، قهوه ای و زرد خود از ظاهر بسیار زیبا و جذابی نیز برخوردار است.

جنگل کاج باستانی بریستلکون (Ancient Bristlecone Pine Forest) – کالیفرنیا، آمریکا

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

جنگل کاج باستانی بریستلکون برای افرادی که به دنبال مشاهده درختان بسیار سبز هستند، مکان ایده آلی نیست. اما همان گونه که از نام آن مشخص است، این جنگل باستانی میزبان برخی از قدیمی‌ترین درختان جهان است که برخی بیش از 4000 سال سن دارند. همچنین، جنگل بریستکلون میزبان بزرگ‌ترین درخت کاج بریستلکون یعنی “درخت پدرسالار” (Patriarch Tree) است.

جنگل بارانی دینتری (Daintree Rainforest) – استرالیا

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

با وقوع تغییرات آب و هوایی و فعالیت های انسانی، این یک معجزه است که جنگل بارانی باستانی دین‌تری همچنان پابرجا باقی مانده است. این جنگل گرمسیری زیبا در کوئینزلند، استرالیا قرار دارد و میزبان گونه های گیاهی و جانوری مختلف است. تخمین زده می شود جنگل دین‌تری میلیون ها سال قدمت داشته باشد.

کایرو – نیویورک، آمریکا

آشنایی با قدیمی ترین جنگل های جهان

از بسیاری جهات، جنگل بارانی دین‌تری فسیلی زنده و در حال تنفس محسوب می شود که یادآور جنگل های باستانی پیش از دوران مدرن است. اما مطالعات اخیر فسیل های جنگلی حتی قدیمی‌تر را در کایرو، نیویورک را کشف کرده اند.

در سال 2019، پژوهشگران دانشگاه بینگهمتون ریشه های فسیل شده درختان باستانی با نام علمی Archaeopteris را کشف کردند. پژوهشگران قدمت این فسیل ها را تقریبا 385 میلیون سال عنوان کردند. اگرچه تجسم ظاهر این جنگل پالئوزوئیک دشوار است، اما این درختان باستانی دارای برگ های صاف، شبکه ای گسترده از ریشه های عظیم و تنه هایی بزرگ بودند.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام