ترکیه و ابزارکی ساده برای صرفه جویی سالانه 35 تن آب توسط هر خانواده! (+فیلم و عکس)

ترکیه و ابزارکی ساده برای صرفه جویی سالانه 35 تن آب توسط هر خانواده! (+فیلم و عکس)

جرقه ساخت این فشارشکن شیر آب پس از آن شکل گرفت که چکه کردن یک شیر آب نگذاشت وی به خواب برود!

موبنا – بنابر مطالعه ای که توسط سازمان ملل انجام شده است، انتظار می رود ترکیه تا سال 2030 با فقر آب مواجه شود. همچنین، مشخص شده است که خانوارهای ترکیه آب را برای موارد بی موردی هدر می دهند.

 

 

آبکشی ظروف پیش از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی یکی از این موارد است که در مجموع موجب 57 لیتر هدررفت آب در هر چرخه و بالغ بر میلیون ها تن در سال می شود. با توجه به این مساله، شرکت هاواس استانبول (Havas Istanbul) یک فشارشکن شیر آب ساده را معرفی کرده است.

این ابزارک ساده چاپ سه بعدی شده جریان آب را تنظیم کرده و می تواند به ترکیه برای صرفه جویی سالانه تا 35 تن آب در هر خانواده کمک کند.

تبدیل درپوش بطری محصول شوینده به فشارشکن شیر آب

چهار سال قبل، برند فینیش (Finish) که در زمینه تولید محصولات شوینده فعالیت می کند، کمپینی را برای افزایش آگاهی درباره مساله هدررفت آب هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی راه اندازی کرد. به واسطه تلاش های صورت گرفته در مقاطع مختلف، حدود 6 میلیون خانواده ترکیه آبکشی ظروف پیش از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی را متوقف کردند.

این در شرایطی است که حدود 46 درصد از جمعیت جهان می گویند که عادات روزانه خود را برای نجات محیط زیست تغییر نمی دهند. به گفته هاواس استانبول، در کنار ارتباطاتی که تغییر نظرات مردم را هدف قرار داده اند، ایده هایی برای صرفه جویی در مصرف آب نیز به همان اندازه ضروری هستند.

به گفته سلیم بورونکایا، از مغزهای خلاق هاواس استانبول، جرقه ساخت این فشارشکن شیر آب پس از آن شکل گرفت که چکه کردن یک شیر آب نگذاشت وی به خواب برود. پس از تعمیر سرپوش شیر آب، وی متوجه شباهت آن با درپوش بطری یکی از محصولات برند فینیش (Finish Rinse Aid) شد. بر همین اساس ایده ترکیب این دو در ذهن بورونکایا شکل گرفت.

تیم هاواس استانبول تصمیم به طراحی مجدد درب بطری Finish Rinse Aid گرفت تا عملکردی دوگانه به آن ببخشد. زمانی که بطری محصول فینیش خالی می شود، کاربران می توانند به راحتی درپوش را بازیافت کرده و از آن به عنوان یک تنظیم کننده جریان آب استفاده کنند.

استفاده از این ابزارک در نهایت هدررفت آب را بین 60 تا 70 درصد کاهش می دهد. به بیان دیگر، این فشارشکن شیر آب می تواند به صرفه جویی تا نه لیتر آب در هر دقیقه کمک کند.

هاواس استانبول این فشارشکن را بر اساس رایج‌ترین استاندارد شیر آب یعنی ام22 (M22) طراحی کرده است که تخمین زده می شود این نوع شیر آب در 90 درصد از خانه های ترکیه استفاده شده است. به نظر می رسد، تولید انبوه این فشارشکن شیر آب در سال 2023 آغاز خواهد شد.

 

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام