سنگریزه حریف مریخ‌نورد استقامت نشد

سنگریزه حریف مریخ‌نورد استقامت نشد

مریخ‌نورد استقامت علیرغم برخورد تعدادی سنگریزه به حسگر باد آن سالم مانده و به فعالیت عادی خود ادامه می دهد.

موبنا – به گزارش اسپیس، مریخ نورد استقامت در فوریه 2021 با حمل یک ایستگاه هواشناسی به نام تحلیلگر دینامیک محیطی مریخ (MEDA) بر روی سیاره سرخ فرود آمد. این ابزار شامل دو حسگر باد است که سرعت و جهت باد را اندازه‌گیری می‌کنند. چندین حسگر دیگر نیز رطوبت، تابش و دمای هوا را بررسی می‌کنند.

سنگریزه هایی که به علت وقوع تندبادهای شدید مریخ از سطح این سیاره اوج می گیرند اخیراً به یکی از حسگرهای باد مریخ نورد استقامت آسیب رساندند، اما این مریخ نورد هنوز هم می تواند ردیابی باد را در منطقه فرود خود در دهانه Jezero، هرچند با کاهش حساسیت، ادامه دهد.

رودریگز مانفردی، دانشمند مرکز اخترشناسی مادرید، در این مورد گفته است: «در حال حاضر، قابلیت های این حسگر کاهش یافته است، اما هنوز هم میزان سرعت و جهت باد را نشان می دهد. محققان اکنون در حال تنظیم مجدد این حسگر برای افزایش دقت آن در سطح قبل از آسیب دیدگی هستند.»

مریخ‌نورد استقامت که به بزرگی یک اتومبیل سواری است با هفت ابزار علمی برای مطالعهٔ سطح مریخ در حال فعالیت است. مریخ‌نورد مذکور در مجموع دارای ۲۳ دوربین و دو میکروفون است. این مریخ‌نورد همچنین دارای یک پهباد کوچک به نام نبوغ است.

 منبع: فارس 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام