یک بالن تلسکوپ ناسا را به آسمان قطب جنوب می برد

یک بالن تلسکوپ ناسا را به آسمان قطب جنوب می برد

ناسا قصد دارد یک تلسکوپ با آینه هایی عظیم را همراه بالنی به ارتفاع ۴۰هزارمتری به قطب جنوب بفرستد.

موبنا – به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، ناسا به عنوان بخشی از برنامه بالن علمی خود تصمیم دارد سالانه ۱۰ تا ۱۵ بالن به اتمسفر زمین بفرستد. برای این منظور سازمان فضایی آمریکا از بالن هایی به اندازه یک زمین فوتبال استفاده می کند و تلسکوپ آن آینه های بزرگی دارد که از نیکل و طلا ساخته شده اند.

بیشتر اوقات کشفیات تلسکوپ های فضایی ناسا خبر ساز هستند، اما این سازمان فضایی برای نشان دادن فناوری جدید و همچنین انجام تحقیقات درباره اتمسفر زمین، خورشید و حتی جهان از بالن ها نیز استفاده می کند.

ماموریت های بالنی ناسا هزینه کمتری دارند و ارسال آنها به فضا سریع تر از برنامه ریزی ها انجام می شود.

در همین راستا قرار است تلسکوپASTHROS در دسامبر ۲۰۲۳ میلادی به فضا پرتاب شود.

این تلسکوپ پس از ارسال به مدار زمین در ارتفاع ۴۰ هزار متری قطب جنوب باقی می ماند تا طول موج هایی از طیف نور مادون سرخ را رصد کند که به دلیل اتمسفر زمین مسدود شده اند.

محققان با مشاهده این طول موج ها تلاش خواهند کرد تا دریابند چگونه ابرهای گاز و غباری که در کهکشان ها پراکنده شده اند نیز می توانند شکل گیری یک ستاره را متوقف کنند. این مأموریت فضایی کهکشان‌های دوردست که حاوی میلیون‌ها ستاره هستند را رصد می کند تا دریابد چگونه غبار ستاره‌ای و گاز با سایر فرآیندها مانند فوران‌های ستارگان زنده یا مرگ ستاره‌های پرجرم واکنش نشان می دهند. ASTHROS طی ماموریتی ۴ هفته ای نقشه هایی سه بعدی با وضوح بالا از توزیع و حرکت گازها در کهکشان ما ایجاد می کند.

 منبع: مهر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام