بمباردیه از سریع‌ترین و دوربردترین جت تجاری جهان رونمایی کرد

بمباردیه از سریع‌ترین و دوربردترین جت تجاری جهان رونمایی کرد(+فیلم و عکس)

بمباردیه به تازگی جزئیات بیشتری از این هواپیما ارائه کرده که نشان می دهد حین آزمایش های سال گذشته موفق شده است سرعت فراصوت را تجربه کند.

موبنا – شرکت بمباردیه از جدیدترین محصول خود که می گوید سریع‌ترین جت مسافربری از زمان هواپیمای کنکورد خواهد بود، رونمایی کرده است. هواپیمای گلوبال 8000 همچنین دوربردترین جت تجاری جهان خواهد بود و شرکت سازنده برد پروازی آن را 8000 مایل (12875 کیلومتر) عنوان کرده است که امکان ارائه خدمت در مسیرهایی مانند سنگاپور به لس آنجلس و لندن به پرث، شهری در استرالیا، را فراهم می کند.

 

 

شرکت بمباردیه به تازگی جزئیات بیشتری از این هواپیما ارائه کرده که نشان می دهد حین آزمایش های سال گذشته و طی همراهی با یک فروند هواپیمای اف‌ای-18 ناسا موفق شده است سرعت فراصوت را تجربه کند. این آزمایش گاهی اوقات برای بررسی شرایط هواپیماهای تجاری و همچنین برای جمع آوری داده ها برای ماموریت های فضایی استفاده می شود.

به گفته بمباردیه، هواپیمای گلوبال 8000 موفق به کسب سرعت 1.015 ماخ شده است که گامی کلیدی برای تحقق بیشینه سرعت 0.94 ماخ این هواپیما خواهد بود و آن را به سریع‌ترین جت تجاری در جهان و سریع‌ترین هواپیمای غیرنظامی از زمان هواپیمای کنکورد تبدیل می کند.

بمباردیه از سریع‌ترین و دوربردترین جت تجاری جهان رونمایی کرد(+فیلم و عکس)

بمباردیه همچنین به این نکته اشاره داشته است که گلوبال 8000 طی آن پرواز آزمایشی به نخستین هواپیمای مسافربری تبدیل شد که پرواز فراصوت با سوخت هواپیمای پایدار را انجام داده است.

انتشار زیاد گازهای گلخانه ای و الزامات سوخت یکی از بزرگ‌ترین موانع برای سفرهای فراصوت و نزدیک به فراصوت از زمان بازنشسته شدن هواپیمای کنکورد در سال 2003 بوده است زیرا صنعت هوانوردی باید به تعهدات آب و هوایی خود عمل کند.

انتظار می رود هواپیمای گلوبال 8000 در سال 2025 وارد خدمت شود و توسعه آن در حال حاضر بر اساس برنامه‌ریزی پیش می رود.

گلوبال 8000 نه تنها عملکردی فوق العاده ای را تضمین می کند، بلکه با چهار سوئیت بزرگ و شخصی سازی شده که به صورت ارگونومیک طراحی شده تا بیشترین استفاده از فضا و آزادی حرکت ارائه شود، پروازی راحت و روان را نوید می دهد.

سامانه روشنایی ویژه برای کمک به مقابله با جت لگ و صندلی هایی با وضعیت گرانش صفر از دیگر ویژگی های آن هستند. یک سوئیت اصلی با تخت اندازه کامل و دوش در این هواپیما در نظر گرفته شده است. سامانه های سرگرمی مختلف نیز در اختیار مسافران قرار خواهند داشت.

البته پرواز با گلوبال 8000 که گنجایش 19 مسافر را دارد، ارزان نخواهد بود و مشتریان احتمالا باید هزینه قابل توجهی را بپردازند.

بازگشت سفرهای هوایی فراصوت

از زمان بازنشسته شدن هواپیماهای کنکورد، هیچ گزینه سفر هوایی فراصوت برای مسافران وجود نداشته است.

در شرایطی که گلوبال 8000 خارج از پروازهای آزمایشی سریع‌تر از سرعت صوت پرواز نخواهد کرد، یونایتد ایرلاینز یکی از شرکت هایی است که امیدوار است در این دهه سفر هوایی فراصوت را برای مشتریان خود امکان‌پذیر کند.

این شرکت سال گذشته برنامه خود برای خرید 15 فروند هواپیماهای فراصوت دوستدار محیط زیست از شرکت بوم سوپرسونیک را اعلام کرد. بوم سوپرسونیک یک شرکت نوپا در زمینه تولید هواپیما است.

آغاز پروازهای مسافری هواپیمای فراصوت بوم در سال 2029 برنامه ریزی شده است.

بنابر اعلام شرکت سازنده، این هواپیمای فراصوت هیچ گونه انتشار گازهای گلخانه ای نخواهد داشت و توانایی پرواز با سوخت هواپیمای 100 درصد پایدار را دارد که از منابعی مانند مواد زائد تولید می شود.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام