زیبارویان متفاوت؛ از ارکیده خشن تا گوهر خالدار! (+عکس)

زیبارویان متفاوت؛ از ارکیده خشن تا گوهر خالدار! (+عکس)

مانتیس ارکیده یک شکارچی خشن و تهاجمی است اما ظاهر بسیار زیبایی دارد. گوهر خالدار قرمز نیز در نوع خود یک گونه خاص محسوب می شود.

موبنا – تخمین زده می شود که 10 کوئینتیلیون حشره روی سیاره زمین وجود دارند. در شرایطی که بسیاری از ما میانه خوبی با حشرات نداریم زیرا آنها را چندش‌آور می دانیم، اما بین این جانداران نیز نمونه های زیبا و جذاب بسیاری دیده می شوند.

از مانتیس های صورتی تا سوسک های طلایی، جهان پر از حشره هایی با رنگ ها و الگوهای مختلف است که شبیه یک اثر هنری به نظر می رسند.

به گفته آکیتو کاواهارا استادیار و متصدی موزه تاریخ طبیعی فلوریدا در دانشگاه فلوریدا، حشرات به چند دلیل کلیدی با ظاهری منحصر به فرد تکامل یافته اند که شامل استتار، جفت گیری و محافظت می شود.

حشرات با ترکیب شدن در محیط اطراف خود می توانند از چشم شکارچیان پنهان باقی بمانند. نمایش رنگ های جذاب می تواند به آنها در جلب نظر جفت کمک کند. همچنین، رنگ های درخشان و براق می تواند هشداری برای شکارچیان باشد که با موجودی سمی مواجه هستند.

زیباترین حشرات جهان کدامند؟

با وجود گونه های بسیار زیادی که می توان از بین آنها انتخاب کرد، انتخاب زیباترین حشرات دشوار است، اما در ادامه برخی از جالب توجه‌ترین نمونه ها در این زمینه ارائه شده اند.

مانتیس ارکیده

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Hymenopus coronatus

ساکن کجا است: جنوب شرقی آسیا

مانتیس ارکیده به رغم زیبایی ظاهری خود یک شکارچی خشن و تهاجمی محسوب می شود که از قدرت استتار خود برای شکار موجودات دیگر استفاده می کند.

حشره پیکاسو

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Sphaerocoris annulus

ساکن کجا است: آفریقای استوایی

حشره پیکاسو شبیه به یک حشره سن بدبو به نظر می رسد. این حشره از الگوها و رنگ های متمایز و درخشان روی بدن خود که شبیه یک تابلوی نقاشی به نظر می رسد برای هشدار دادن به شکارچیان استفاده می کند.

بید مرغ مگسخوار

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Hemaris spp.

ساکن کجا است: آمریکا شمالی، آفریقا، اروپا، و آسیا

این نوع بید از حشرات روز پرواز است و همانند مرغ های مگس‌خوار از شهد گل ها تغذیه می کند.

زنبور فاخته

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Chrysis spp

ساکن کجا است: در سراسر جهان (به جز قطب جنوب)

زنبورهای فاخته همانگونه که از نام آنها مشخص است یک زندگی انگلی دارند. ظاهر درخشان آنها نتیجه انکسار نور و اسکلت بیرونی بدنشان است.

ملخ علف شیر سبز

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Phymateus viridipes

ساکن کجا است: آفریقای جنوبی

این ملخ با بال های رنگارنگ خود به شکارچیان هشدار می دهد و در مواجهه با خطر مایعی که گیاه علف شیر  حاصل شده است را ترشح می کنند.

حشره خار

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Umbonia crassicornis

ساکن کجا است: آمریکای جنوبی و مرکزی، مکزیک

حشره خار از نظر ظاهری بسیار شبیه به خار گیاهان به نظر می رسد. این حشرات که نوعی آفت هستند در دسته های بزرگ به ساقه ها و تنه درختان می چسبند و در نگاه نخست تشخیص آنها حتی برای انسان ها نیز دشوار است.

بید افرای گلگون

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Dryocampa rubicunda

سکان کجا است: آمریکای شمالی

بید افرای گلگون با بیشینه طول بال دو اینچ (پنج سانتیمتر) یکی از انواع کوچک بید محسوب می شود و رنگ های صورتی، زرد و بنفش به تشخیص آن کمک می کنند.

حشره برگی  

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Phyllium bioculatum

ساکن کجا است: جنوب شرقی آسیا

این حشره های گرمسیری بسیار شبیه به برگ گیاهان به نظر می رسند، از این تشخیص آنها در نگاه نخست می تواند دشوار باشد. این حشرات در رنگ های مختلف سبز، زرد، نارنجی و قرمز وجود دارند.

عنکبوت طاووسی ساحلی

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Maratus speciosus

ساکن کجا است: جنوب استرالیا

عنکبوت طاووسی ساحلی به واسطه نوع رقص حشرات نر برای جلب توجه حشرات ماده و همچنین رنگ های درخشان بدن خود مشهور است.

سوسک لاکپشتی طلایی

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Charidotella s e xpunctata

ساکن کجا است: آمریکای شمالی و جنوبی

سوسک لاک‌پشتی طلایی شبیه به یک سکه طلایی کوچک با لبه هایی شفاف به نظر می رسد. رنگ متالیک درخشان آنها پس از مرگ حشره از بین می رود و به رنگ زرد-قرمز مات تبدیل می شود.

کرم صدپای بید آیو

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Automeris io

ساکن کجا است: آمریکای شمالی

کرم صدپای بید آیو ممکن است بی خطر به نظر برسد، اما در حقیقت از نیش دردناکی برخوردار است. تماس با خارهای این حشره می تواند موجب قرمزی، خارش و جوش شود.

پروانه مورفو آبی

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Morpho Menelaus

ساکن کجا است: آمریکای جنوبی و مرکزی

پروانه مورفو آبی یکی از خوش رنگ‌ترین حشرات سیاره زمین است. روی بال های این پروانه به رنگ آبی جواهر مانند و قسمت زیرین به رنگ قهوه ای است.

مانتیس گل خاردار

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Pseudocreobotra wahlbergii

ساکن کجا است: جنوب و شرق آفریقا

مانتیس گل خاردار با تنوع رنگی سبز، صورتی، زرد، و قرمز، یک شکارچی خطرناک و بی رحم است که بیشتر از حشرات دیگر تغذیه می کند.

رتیل یاقوت کبود گوتی

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Poecilotheria metallica

ساکن کجا است: هند و سریلانکا

عنکبوت ها و رتیل ها ممکن است حشرات ترسناکی به نظر برسند، اما این رتیل با رنگ آبی خاص خود بیشتر حشره ای جذاب و زیبا است. متاسفانه رتیل یاقوت کبود گوتی به دلیل شکار بی رویه و نابودی زیستگاه در فهرست گونه های در معرض خطر انقراض قرار دارد.

گوهر سوسک خالدار قرمز

زیبارویان دنیای حشرات

نام علمی: Chrysochroa buqueti

ساکن کجا است: تایلند

گوهر سوسک ها در هر گوشه ای از جهان ساکن هستند، اما برخی از جذاب‌ترین نمونه ها از جمله این گونه خالدار قرمز ساکن تایلند هستند. مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که این سوسک ها از رنگ های درخشان خود برای استتار و نه به عنوان یک نشانه هشدار دهنده استفاده می کنند.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دنبال کنید @ اینستاگرام