۱۰ نقطه دیدنی جهان وقتی آلوده باشند! (+عکس)

موبنا  مرکز هاوس‌فرش (Housefresh) مطالعه ای را انجام داده است که در آن تاثیر دیداری افزایش آلودگی هوا بر ۱۰ مکان برجسته جهان بررسی شده است. بنابر هشدار این مجموعه، عدم کاهش آلودگی هوا ممکن است به قیمت از دست رفتن برخی از زیباترین مکان های روی سیاره زمین تمام شود.

شرایط آلودگی هوا در شهر قاضی‌آباد هند، به عنوان معیار در نظر گرفته شد. در زمان جمع آوری داده ها برای این مطالعه، سطح آلودگی ذرات معلق با قطر ۲.۵ میکرومتر و کمتر (PM 2.5) در این شهر ۱۸.۲ برابر بیشتر از مقدار دستورالعمل کیفیت هوای سالانه سازمان بهداشت جهانی بود و شاخص کیفیت هوا (AQI) برای آن ۱۶۹ بود. رتبه خوب در این شاخص بین ۰ تا ۵۰ در نظر گرفته می شود. داده ها در فوریه ۲۰۲۲ جمع آوری شدند.

هاوس‌فرش تصاویر برخی از مکان های شناخته شده جهان با میزان مه‌دود تجربه شده در شهر قاضی‌آباد را ارائه کرده است.

به گفته نویسندگان مطالعه، آثار آلودگی هوا بر مناظر دیدنی جهان ممکن است هدیه ای پنهان باشد. کیفیت پایین هوا بر مبنای روزانه مورد توجه قرار نمی گیرد و بروز رویدادهایی مانند تغییر غیر معمول رنگ آسمان به نارنجی در شهر پکن یا آسمان آبی شهرها طی دوران قرنطینه ناشی از همه‌گیری بیماری کرونا هستند که توجهات را هرچه بیشتر به سمت هوایی که تنفس می کنیم، جلب می کنند.

با قابل مشاهده کردن این مشکل، هاوس‌فرش امیدوار است به بحث و گفتگوی جدی درباره این که کیفیت هوا چگونه می تواند به طور مستقیم بر سلامت و کیفیت زندگی ما تاثیر گذار باشد، کمک کند.

هر ساله حدود هفت میلیون نفر جان خود را به واسطه دلایل مرتبط با آلودگی هوا در جهان از دست می دهند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی اعلام کرده است که آلودگی هوا مساله ای بسیار خطرناک‌تر از آن چیزی است که تا پیش از این تصور می شد و بیشینه سطوح ایمن خود را کاهش داده است. به گفته این سازمان، اگر کاهش میزان آلودگی هوا به سطح بروزرسانی شده در دستورالعمل فعلی انجام می شد، تقریبا ۸۰ درصد موارد مرگ و میر مرتبط با ذرات معلق PM 2.5 قابل اجتناب بودند.

این جاذبه های گردشگری گرفتار آلودگی هوا:

نیویورک، آمریکا


لندن، انگلیس


ریو دو ژانیرو، برزیل


هنگ کنک


تورنتو، کانادا


سیدنی، استرالیا


پاریس، فرانسه


واتیکان سیتی، ایتالیا


سیاتل، آمریکا


توکیو، ژاپن

 منبع: عصرایران
خروج از نسخه موبایل