هیوندای، پرواز ۱۰۰۰ کیلومتر با یک بار سوخت‌گیری را به شکلی متفاوت تجربه می‌کند! (+عکس)

هیوندای اخیرا قصد خود برای استفاده از یک فناوری جدید مبتنی بر هیدروژن در دنیای هوانوردی را آشکار کرده است.

موبنا – دنیای وسایل نقلیه در حال تغییر است تا نیازهای آینده را برآورده کند. در این میان، هیوندای یکی از شرکت هایی است که قصد دارد در موج جدید هوانوردی الکتریکی حضور پر رنگی داشته و با تاسیس شرکت تابعه سوپرنال برای معرفی عمودپروازهای الکتریکی (eVTOL) در اواخر سال ۲۰۲۱ نشان داده در این زمینه جدی است.

سوپرنال فعالیت در بازار تاکسی های هوایی آینده را هدف قرار داده است.

هواگرد الکتریکی باند کوتاه هیوندای می تواند تا 1000 کیلومتر سفر کند

هیوندای اخیرا و طی کارگاه اچ۲ اِرو انجمن پرواز عمودی (Vertical Flight Society) قصد خود برای استفاده از یک فناوری جدید مبتنی بر هیدروژن در دنیای هوانوردی را آشکار کرده است.

در شرایطی که عرضه عمودپرواز الکتریکی سوپرنال در سال ۲۰۲۸ برنامه ریزی شده، هیوندای عرضه هواگرد الکتریکی باند کوتاه (eSTOL) خود در سال ۲۰۳۰ را هدف قرار داده است.

در حال حاضر هیوندای/کیا و تویوتا دو شرکت اصلی فعال در زمینه خودروهای سلول سوخت هیدروژنی هستند. در شرایطی که بیشتر جهان به دنبال باتری ها برای استفاده در خودروهای سواری هستند، کره جنوبی و ژاپن تمایل خود به توسعه اقتصاد هیدروژنی که فراتر از حوزه حمل و نقل شخصی است را نشان داده اند.

هواگرد الکتریکی باند کوتاه هیوندای می تواند تا 1000 کیلومتر سفر کند

طرح های هوانوردی هیوندای می تواند روشی جدید و پاک برای حمل و نقل شهری ارائه کند

به گفته یش پرمکومار مدیر ارشد هیوندای برای پروژه سوپرنال: ما قصد داریم بازیگری برجسته در بازار هوانوردی آینده باشیم. در حال حاضر، فکر نمی کنم زمانی که در مورد هوانوردی صحبت شود، هیوندای نخستین نامی باشد که در ذهن افراد نقش ببندد. از این رو، مشارکت با دیگران یکی از مواردی است که بر آن متمرکز هستیم. ما می دانیم که موارد بسیاری در مورد هوانوردی وجود دارند که به یادگیری و درک آنها نیاز داریم.

هواگرد الکتریکی باند کوتاه هیوندای که می تواند بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر سفر کند

به گفته پرمکومار، عمودپروازهای الکتریکی به طور معمول بردی بیش از ۱۲۰ کیلومتر ندارند. البته این مسافتی نسبتا طولانی و مناسب برای حمل و نقل در شهر است. بر همین اساس، باتری ها به عنوان بهترین راه حل برای پروازهای کوتاه برد مد نظر ما قرار گرفتند.

هواگرد الکتریکی باند کوتاه هیوندای می تواند تا 1000 کیلومتر سفر کند

اما برای مسافت های طولانی‌تر، هیوندای از کار روی هواگرد الکتریکی باند کوتاه هیدروژنی که توانایی طی مسیر بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر را دارد، خبر داده است. این هواگردها را می توان به عنوان جایگزین هایی پاک برای هواپیماهای منطقه ای در نظر گرفت که به جای برخاستن و فرود روی پشت بام ساختمان ها مانند آنچه عمودپروازهای الکتریکی انجام می دهند، از فرودگاه ها برای این کار استفاده می کنند.

به گفته پرمکومار، برای بسترهای حمل و نقل منطقه ای، وسایل نقلیه هیبریدی یک گزینه در دسترس بودند، اما هیوندای به عنوان شرکتی متعهد به پایداری و آلایندگی صفر قصدی برای عقب گرد نداشت. مسیر پیش روی ما استفاده از سلول های سوختی بود.

هیوندای شرکتی ناآشنا با فناوری سلول سوختی هیدروژنی نیست و در خودروهایی مانند نکسو از آن استفاده می کند، اما باید نحوه استفاده از این فناوری و اعمال آن در هوانوردی را بیابد.

بنابر جدول زمانی فعلی سوپرنال، عمودپروازهای الکتریکی هیوندای از سال ۲۰۲۸ روانه بازار می شوند و هواگرد الکتریکی باند کوتاه منطقه ای شرکت در سال ۲۰۳۰ در دسترس خواهد بود.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا