تولید آب آشامیدنی با چراغ؛ خیلی ساده خیلی خلاقانه! (+فیلم و عکس)

مهمترین نکته در رابطه با این فناوری به سادگی آن مربوط می شود. یعنی بدون آنکه مردم محلی را درگیر پیچیدگی های مربوط به استفاده از یک محصول فناورانه کند، کارایی فناورانه خود را به شکلی ساده و قابل درک در اختیار آنها قرار می دهد.

موبنا – هنری گلگو، معمار، با ارائه طرحی جالب توجه از یک دستگاه آب شیرین‌کن که به عنوان یک چراغ نیز عمل می کند، رسیدگی به چالش کمبود منابع در آینده را مد نظر قرار داده است. این محصول که به نام نورگیر نمک‌زدایی خورشیدی (Solar Desalination Skylight) شناخته می شود، امکان روشن کردن محیط اطراف، تولید آب آشامیدنی، و استفاده از نمک باقیمانده برای تولید انرژی را فراهم می کند.

در فیلم زیر عملکرد دستگاه کاملا مشخص است. آب دریا بصورت دستی به سیستم اضافه می شود و سپس چرخه تامین آب آشامیدنی آغاز خواهد شد.

 

 

هنری گلگو که برای واحد نوآوری شرکت معماری 3اکس‌ان (3XN) در شهر کپنهاگ کار می کند، این محصول را با همکاری سازمان غیردولتی شیلیایی تچو (TECHO) و برای یک جامعه ساحلی در مخی‌یونس (Mejillones)، شیلی به نام نوئوا اسپرانزا (Nueva Esperanza) ساخته است.

چگونه کار می کند

مهمترین نکته در رابطه با این فناوری به سادگی آن مربوط می شود. یعنی بدون آنکه مردم محلی را درگیر پیچیدگی های مربوط به استفاده از یک محصول فناورانه کند، کارایی فناورانه خود را به شکلی ساده و قابل درک در اختیار آنها قرار می دهد. هنری گلگو رویکردی کل نگر را مد نظر قرار داد که با محیط طبیعی کار کند، به جای این که علیه آن وارد عمل شود.

چراغ نصب شده روی سقف ترکیبی از باتری های نمکی و نیروی خورشیدی را بکار می گیرد. طی روز، چراغ ال‌ئی‌دی با یک پنل خورشیدی کوچک شارژ می شود. همچنین، انرژی مورد نیاز آن از ضایعات نمکی آب شور باقیمانده از فرآیند تبخیر که برای ایجاد یک سری باتری های نمکی کاربرد دارد، تامین می شود. تعداد 12 باتری آب شور نیروی مورد نیاز چراغ طی شب از طریق واکنش شیمیایی که در لوله هایی حاوی مس و روی رخ می دهد را تامین می کنند.

یک حباب گنبدی، شکل نهایی محصول را کامل می کند. آب دریا از طریق لوله ای کوچک به صورت دستی به چراغ پمپ می شود و آب آشامیدنی تمیز از انتهای حباب خارج می شود.

کار با جامعه محلی

به گفته هنری گلگو، به واسطه این پروژه گفتگویی با جامعه نوئوا اسپرانزا پیرامون کمبود منابع شکل گرفت. تیم طراحی کارگاه هایی را با حضور ساکنان محلی برای کار روی نسخه هایی با فناوری پایین از محصول با استفاده از مواد در دسترس مانند بطری های پلاستیکی، قوطی ها، و نوار سازماندهی کردند.

این محصول نوآورانه مقام نخست را در بخش “طراحی پاسخگو” در Design Educate Awards از آن خود کرد.

 منبع: عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام