کامپوزیت گیاهی به سختی استخوان و مقاوم مانند آلومینیوم! (+عکس)

نانو کریستال های سلولز یا CNC ها زنجیره‌ ای از پلیمرهای آلی هستند که در الگوهای بلوری کاملی چیده شده‌اند و می توان آنها را با هیدرولیز اسیدی از الیاف سلولز استخراج کرد.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور – تیمی در MIT (موسسه فناوری ماساچوست) موفق به تولید یک ماده کامپوزیت جدید از نانوبلورهای سلولز شده اند که می تواند راه را برای توسعه پلاستیک های پایدار هموار کند.

سلولز که به عنوان «فراوان ‌ترین پلیمر طبیعت» شناخته می‌ شود، یکی از اجزای ساختاری مهم گیاهان، جلبک‌ ها، قارچ‌ ها، باکتری‌ ها و حتی برخی از حیوانات دریایی به شمار می رود. نانو کریستال های سلولز یا CNC ها زنجیره‌ ای از پلیمرهای آلی هستند که در الگوهای بلوری کاملی چیده شده‌اند و می توان آنها را با هیدرولیز اسیدی از الیاف سلولز استخراج کرد.

در این تحقیق محققان MIT از استحکام استثنایی این نانوبلورها برای ایجاد کامپوزیت گیاهی متمایزی استفاده کرده اند که قویتر و سخت‌ تر از برخی انواع استخوان و همچنین مقاوم تر از آلیاژهای معمولی آلومینیوم است.

کریستال های آلی حدود 60 تا 90 درصد از ساختار مواد تشکیل دهنده را به خود اختصاص می دهند. یعنی بالاترین بخشی از CNC ها که تا به امروز در یک کامپوزیت به دست آمده است. مابقی کامپوزیت نیز از یک پلیمر مصنوعی ساخته شده است.

دنبال کنید @ اینستاگرام