مغز متفکر فیلیپینی و پروژه پنل‌های خورشیدی که چندان هم خورشیدی نیست! (+فیلم و عکس)

این ایده مبتکرانه نه تنها به تولید نیرو کمک می کند بلکه می تواند در کاهش ضایعات غذایی در سراسر جهان نقش داشته باشد.

موبنا – ایده پنل های خورشیدی که به نور خورشید نیاز ندارند ممکن است عجیب به نظر برسد، اما کاملا غیرممکن نیست. به عنوان سنگ بنای انقلابی برای توزیع انرژی پاک بیشتر در زندگی مردم، پنل های خورشیدی به یکی از بهترین گزینه ها در این زمینه تبدیل شده اند.

 

 

با این وجود، این رساناهای انرژی دارای یک نقطه ضعف بزرگ هستند. آنها به نور مستقیم خورشید برای تولید انرژی نیاز دارند. اما چه می شود اگر این نقطه ضعف را برطرف کرد؟ این ایده ای است که در پس پروژه AuREUS، یک پنل خورشیدی جدید که به نور مستقیم خورشید برای تولید انرژی وابسته نیست، قرار دارد.

نوشته های مشابه

اما چگونه می توان یک پنل خورشیدی ساخت که به نور خورشید وابسته نباشد؟ در واقع، می توان پنل های خورشیدی که با پرتوهای فرابنفش تغذیه می شوند و ابرها نیز مانع رسیدن آنها به زمین نمی شوند را بکار گرفت.

کاروی ارن مایگه، دانشجوی دانشگاه ماپوا فیلپین و مغز متفکر پروژه AuREUS است. برای ساخت این پنل های خورشیدی جدید، مایگه از ذرات درخشانی که از ضایعات میوه و سبزیجات استخراج می شوند، استفاده کرده است. اینها همان ذراتی هستند که پرتوهای فرابنفش خورشید را جذب کرده و آنها را به نور مرئی تبدیل می کنند. با استفاده از ذراتی مانند این، مایگه یک فیلم خورشیدی ساخته است که توانایی جذب پرتوهای فرابنفش را دارد. این فیلم سپس پرتوها را به نور مرئی تبدیل می کند که برای تولید انرژی استفاده می شود.

این ایده مبتکرانه نه تنها به تولید نیرو کمک می کند بلکه می تواند در کاهش ضایعات غذایی در سراسر جهان نقش داشته باشد. از آنجایی که به نور مستقیم خورشید وابسته نیست، این پنل خورشیدی جدید می تواند به تولید نیرو حتی در روزهای ابری ادامه دهد.

پنل خورشیدی انقلابی که برای تولید انرژی به نور خورشید نیاز ندارد

نمونه اولیه فعلی یک پنل ۳ در ۲ فوت (۹۱ در ۶۱ سانتیمتر) است که مایگه در یکی از پنجره های آپارتمان خود نصب کرده است. این پنل توانایی تولید برق کافی برای شارژ دو تلفن همراه در روز را دارد. به گفته مایگه، این فناوری در مقیاس بزرگ‌تر می تواند ساختمان ها را قادر سازد تا برق مورد نیاز خود را به طور کامل تامین کنند.

گسترش انرژی های تجدیدپذیر

بخشی از آنچه درباره پنل های خورشیدی بی نیاز از نور مستقیم خورشید هیجان انگیز است، مقیاس‌پذیری محسوب می شود. پنل خورشیدی معرفی شده توسط مایگه انعطاف‌پذیر است. این پنل از رزین ساخته شده و حتی می توان آن را روی تکه های لباس بکار گرفت. این ایده به اندازه ای خوب و چشمگیر بود که جایزه پایداری از بنیاد جیمز دایسون را برای مایگه به ارمغان آورد.

به واسطه انعطاف‌پذیری، این پنل خورشیدی فضای زیادی برای ارائه نوآوری های بیشتر و یافتن کاربردهای جدید فراهم می کند. حتی طراحی پایه که مایگه استفاده کرده است، کارایی و مفید بودن خود را نشان داده زیرا تنها به اتصال به پنجره برای تولید نیرو نیاز دارد.

این به معنای نگرانی کمتر درباره پنل های خورشیدی گران قیمت است که روی پشت بام یا به روش های دیگر نصب می شوند. حتی می توان استفاده از این پنل خورشیدی جدید در خودروها را مد نظر قرار داد که گزینه جدیدی به منظور تولید نیرو برای وسایل نقلیه الکتریکی فراهم می کند.

 منبع: عصرایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا