این کارخانه روزانه 600 پورشه تحویل می‌دهد! (+فیلم و عکس)

خودرو شاسی بلند جمع و جور ماکان و خودرو اسپرت چهار درب پانامرا در کارخانه لایپزیگ از خط تولید خارج می شوند.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور پورشه یکی از شرکت های شناخته شده آلمانی در زمینه تولید خودروهای رده بالای اسپرت، شاسی بلند و سدان است. ساختمان مرکزی این شرکت در شهر اشتوتگارت، آلمان قرار دارد و در حال حاضر فولکس واگن مالکیت آن را در اختیار دارد. کارخانه پورشه در شهر لایپزیگ از زمان تاسیس در سال 2000، یکی از پیشرفته‌ترین و پایدارترین کارخانه های خودروسازی جهان محسوب می شود.

 

 

خودرو شاسی بلند جمع و جور ماکان و خودرو اسپرت چهار درب پانامرا در کارخانه لایپزیگ از خط تولید خارج می شوند. روزانه حدود 600 دستگاه خودرو ماکان و پانامرا در این کارخانه تولید می شوند. همچنین، 1270 دستگاه خودرو پورشه کاررا جی‌تی به عنوان نسخه تولید محدود بین سال های 2003 تا 2006 در این کارخانه تولید شدند. افزون بر این، کارخانه لایپزیگ پورشه بین سال های 2002 تا 2017 میزبان تولید مدل کاین بود.

کارخانه لایپزیگ پورشه برای تولید نسل بعدی ماکان توسعه یافته و این پنجمین برنامه توسعه کارخانه محسوب می شود. همچنین، کارخانه با این برنامه توسعه برای تولید خودروهای الکتریکی پورشه در آینده آماده می شود.

کارخانه لایپزیگ پورشه از سه قسمت اصلی ساخت بدنه، سالن رنگ، و خط مونتاژ تشکیل شده است. در قسمت ساخت بدنه، بدنه در چهار قسمت بزرگ از پایین به بالا مونتاژ می شود. ابتدا قسمت زیربدنه به طور کامل مونتاژ می شود. این ایستگاه عملا محل تولد خودرو محسوب می شود و یک کد شناسایی خاص که شامل تمام جزئیات خودرو می شود به آن اختصاص داده می شود.

سپس، پنل های کناری و سقف روی قسمت زیربدنه نصب می شوند. در سومین ایستگاه، درب ها، درپوش پیشرانه و درب صندق عقب افزوده می شوند. یک بازرسی کامل در انتهای خط تولید بدنه صورت می گیرد و بازرسان پورشه به دقت اتصالات، کیفیت پرداخت سطح و ابعاد شکاف ها را کنترل می کنند. در صورت تایید، بدنه خودرو راهی سالن رنگ می شود.

بدنه خودروهای پورشه شش مرحله را در سالن رنگ پشت می گذارند که از پاکسازی و چربی‌زدایی در محلول فسفات روی تا رنگ آمیزی نهایی را شامل می شود. رنگ آمیزی شامل پرایمر (بتونه)، پوشش پایه و پوشش نهایی می شود.

پرایمر الاستیک از پوشش پایه در برابر آسیب محافظت کرده و همچنین ساختار و درخشندگی بعدی را بهبود می بخشد. پوشش پایه با توجه به رنگ درخواستی مشتری اعمال می شود. پس از خشک شدن آن، پوشش نهایی برای مهر و موم کردن لایه های رنگ اعمال می شود.

بازرسی نهایی رنگ خودرو در یک تونل نور ویژه مجهز به نوارهای ال‌ئی‌دی انعطاف‌پذیر و کم مصرف صورت می گیرد. نور با استفاده از آینه های قابل تنظیم به طور مداوم روی بدنه تابانده می شود. بازرسان پورشه حتی کوچک‌ترین ایرادات را مشخص می کنند تا اصلاح شوند.

در بخش خط مونتاژ درب های خودرو جدا می شوند تا در خطی جداگانه تکمیل شوند، در شرایطی که فضای داخلی کابین خودروهای پورشه تکمیل می شود. پس از مونتاژ قطعات فضای داخلی، خودرو روی بالابرهایی گردان قرار گرفته و برای نصب قطعات بیرونی مانند ترمزها، شیشه های جلو و عقب، و چراغ ها آماده می شود. در نهایت، درب های خودرو در این قسمت دوباره سر جای خود قرار می گیرند.

در مرحله بعد، پیشرانه که از قبل به جعبه دنده متصل شده است در بدنه قرار می گیرد و سیم کشی های نهایی انجام می شود. مرحله پایانی در قسمت خط مونتاژ نیز شامل پر کردن خودرو با مایعات مورد نیاز مانند سوخت، روغن ترمز، مایع خنک کننده و مایع شیشه‌شور است. همچنین، در این مرحله چرخ های خودرو نصب می شوند. پس از تکمیل مونتاژ، خودروهای پورشه از نظر عملکرد قسمت های مختلف آزمایش شده و برای شبیه سازی رانندگی با بیشینه سرعت 120 کیلومتر در ساعت روی یک داینامومتر شاسی قرار می گیرند.

پس از خروج از کارخانه، آزمایش رانندگی در دنیای واقعی و پیست تست کارخانه نیز انجام می شود و خودرو پس از تایید نهایی آماده تحویل به مشتری می شود.

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام