حضور قدرتمند شرکت مخابرات ایران در تلکام زمینه مشارکت حداکثری در دوره‌های بعد را فراهم آورد

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران در حالی که برگزاری نمایشگاه تلکام امسال را به صورت کامل در شان صنعت و خانواده بزرگ ارتباطات کشور نمی‌داند، عنوان کرد: حضور قدرتمند شرکت مخابرات ایران در تلکام امسال ، موجب زنده نگه داشتن نمایشگاه شده و زمینه مشارکت حداکثری در دوره های بعد را فراهم می آورد.

موبنا – به گزارش موبنا به نقل از اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، دکتر داوود ادیب، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با بیان اینکه دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و توسعه همه‌جانبه در صنایع مختلف کشور، نیازمند پیروی از الگوهای مناسب و موفق توسعه اقتصادی است. در شرایط کنونی کشور که ارزش ریال در مقابل سایر ارزها به‌شدت پایین آمده است نیاز به تعامل و تجارت خارجی بیش از هر زمان دیگری موردتوجه قرار گرفته است و در این زمینه استراتژی‌هایی که بتواند به توسعه صادرات غیرنفتی کمک نماید باید مدنظر و حمایت حاکمیت، دولتمردان، سیاست‌گذاران و فعالان اقتصادی قرار گیرد.

وی افزود: بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و راه‌حل‌های نو‌آورانه (ایران تلکام ۱۴۰۰)، امسال برخلاف دوره‌های گذشته بدون مراسم افتتاحیه رسمی و سخنرانی مقامات مسئول آغاز به کارکرد و تشکل‌های اصلی برگزارکننده نمایشگاه تلکام همچون سندیکا و اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران و اکثر شرکت‌های عضو این تشکل‌ها در این نمایشگاه حضور نداشتند. در این نمایشگاه حضور قدرتمند شرکت مخابرات ایران و برخی از اپراتورهای بزرگ توانست بخش بزرگی از ضعف‌های نمایشگاه را پنهان سازد. ما برای توسعه پایدار و برای بهتر بودن، نیازمند تغییرات اساسی در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار و از جمله صنعت بزرگ نمایشگاهی هستیم.

در همین راستا و با محوریت نمایشگاه تلکام در گفت‌وگوی ویژه شماره ۷۶ (دی‌ماه ۱۴۰۰) ماهنامه نسل چهارم با دکتر داوود ادیب، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران به گفت‌وگو نشستیم که مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

 

نظرتان در خصوص نحوه برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و علی‌الخصوص نمایشگاه تلکام این دوره چیست؟

متأسفانه نمایشگاه امسال ضعیف برگزار شد و درشان صنعت و خانواده بزرگ مخابرات کشور نبود. همان‌طور که پیش از برگزاری نمایشگاه هم تأکید بر این موضوع داشتیم که نمایشگاه در دنیای امروز یکی از ابزارهای مهم برای رونق بخشیدن به صادرات کالاها و خدمات هستند که در کشورهای توسعه‌یافته با تغییر نگاه از سبک نمایشگاه‌های سنتی به سبک‌های جدید و مبتنی بر فناوری‌های نوین، روزبه‌روز بر کیفیت و محتواهای نمایشگاه‌های بین‌المللی افزوده گردیده و شاهد نوآوری‌های قابل‌توجهی در این‌گونه نمایشگاه‌ها هستیم. متأسفانه صنعت نمایشگاه در کشور ما پیشرفت چندانی نداشته و در طول سالیان اخیر، شاهد سنتی‌ترین سبک اجرای نمایشگاه‌ها که غالباً بدون حضور شرکت‌های خارجی و یا حتی مهمان خارجی است، بوده‌ایم.

 

برای رسیدن به یک نمایشگاه مطلوب چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

امروزه صنعت نمایشگاهی طیف وسیعی از مخاطبان و ذینفعان را در برمی‌گیرد که هر یک دارای اهداف و انگیزه‌های خاص خود هستند و تحقق اهداف حضور و مشارکت هر یک از این ذینفعان معمولاً از مهمترین چالش‌های برگزارکنندگان و از آن بالاتر، متولیان نمایشگاه‌ها است که جهت حصول این امر در شرایطی که صنعت نمایشگاهی متحول شده و نسل جدیدی از نمایشگاه‌ها را تجربه می‌کند، درصورتی‌که نتوانیم از نمونه‌های موفق در دنیا الگوبرداری کنیم و نتوانیم از روش‌های علمی و تجربه‌های جهانی استفاده کنیم و در نهایت نتوانیم از هم‌اندیشی و هم‌فکری تشکل‌های مرتبط بهره‌گیری کنیم، موفقیتی را در برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها نخواهیم داشت، همان‌طور که در این دوره از نمایشگاه تلکام شاهد این موضوع بودیم.

برای برگزاری یک نمایشگاه که با مدل‌های روز دنیا همراه باشد نیازمند تحولی بزرگ و مستمر در عرصه تمامی فعالیت‌های نمایشگاهی هستیم که بتوانیم انتظارات ذینفعان، مشتمل بر گروه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی، ارتقاء دانش تخصصی و آگاهی دهی به مدیران و تصمیم گیران، جلب حمایت سازمان‌ها و افراد مرتبط، ایجاد جذابیت و اثربخشی برای دست‌اندرکاران و مجریان و بازدیدکنندگان و شرکت‌های تولیدی و یا خدماتی را فراهم‌سازیم.

در عصر حاضر می‌بینیم که صنعت نمایشگاهی مدل‌های جدیدی را تجربه می‌کند و با سرعت درحال‌توسعه و تحول است. کشورهای بسیاری وارد مدل‌های جدید در برگزاری رویدادها و نمایشگاه‌های بین‌المللی شده‌اند و اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های متفاوت کرده‌اند. امروزه، نمایشگاه‌ها از مدل درآمدزایی برای برخی از مجریان نمایشگاهی و یا کسب‌وکارهای محیطی آن‌که هیچ دغدغه‌ای جز دغدغه بنگاه‌های خود ندارند خارج‌شده و با یک سری نظام‌های پیچیده حاکمیتی و سیاسی که منافع ملی کشورها را دنبال می‌کند همراه بوده است که نمونه‌های متفاوت آن را در سراسر جهان و اخیراً نمونه آن را در کشور امارات با نام اکسپو مشاهده می‌نماییم.

آیا برای استانداردسازی نمایشگاه‌های بین‌المللی، نظارت ملموسی از سوی نهادهای بین‌المللی صورت می‌گیرد؟

بله، طبیعتاً نظارتی وجود دارد، ولیکن اینکه این نظارت به‌صورت فیزیکی است یا گرفتن یک سری اطلاعات مرتبط با برگزاری نمایشگاه، پاسخی است که مسئولان نمایشگاه‌ها باید ارائه نمایند. آن چیزی که مشخص است این است که جهت رسیدن به یک سری از استانداردهای بین‌المللی، همفکری نمایشگاه‌های بین‌المللی فعال مانند پاریس، وین، بروکسل، الیپزیک، میالن، والنسیا و کلن، فرانکفورت، در سال ۱۹۲۵ اتحادیه نمایشگاه‌های بین‌المللی (UFI) به وجود آمده که این اتحادیه در راستای بهبود کیفیت برگزاری نمایشگاه‌ها با استانداردهای جدید، برگزاری کارگاه‌های تخصصی حین نمایشگاه، میزهای گفتگو، تدوین مقررات و روش‌های برگزاری نمایشگاه، برگزاری دوره‌های آموزشی، برگزاری نمایشگاه و در نهایت سازمان‌دهی و هماهنگی بین اعضای خود فعالیت می‌کند و این اتحادیه از کمیته‌های مختلفی تشکیل شده و هر یک از اعضای آن‌که کشورهای مختلف عضو هستند با حصول شرایطی می‌توانند به عضویت و ریاست کمیته‌های تخصصی این اتحادیه، انتخاب شوند.

 

برای رسیدن به این استانداردها چه باید کرد؟

طبیعتاً برای رسیدن به این استانداردها راه دشواری را پیش رو نداریم. در بیستمین دوره از برگزاری نمایشگاه تلکام با عنوان تلکام پلاس ما شاهد چنین سبکی از برگزاری نمایشگاه‌ها بودیم و اگر به حافظه تاریخی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مراجعه نماییم، در خبرهای موجود در آرشیو خبرگزاری‌ها، تصاویر زیبایی از همکاری سندیکا و اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران را می‌بینیم که سبک جدیدی از برگزاری نمایشگاه‌ها را رونمایی کردند و برای اولین بار راهبری نمایشگاه تلکام را عهده‌دار و نمایشگاهی در شان خانواده بزرگ فناوری اطلاعات و ارتباطات را تقدیم غرفه داران و بازدیدکنندگان نمودند.

 

امروزه در نمایشگاه‌های خارج از کشور از چه فناوری‌هایی استفاده می‌شود؟

طبیعتاً سبک نمایشگاه‌ها در کشورهای توسعه‌یافته با آنچه ما در نمایشگاه‌هایمان شاهد هستیم کاملاً متفاوت است. امروزه دیگر نمایشگاه‌ها عرصه حضور یک سری از مردم عادی برای گرفتن هدیه و لوازم تبلیغاتی و نمایش باب اسفنجی و کلاه قرمزی نیست. در طول تاریخ بشر، سرعت در تغییر فناوری هیچ موقع سریع‌تر از حال حاضر نبوده است و امروزه می‌بینیم که رشد فناوری در بخش‌های بزرگی از صنایع، از تابع حسابی به تابع هندسی تبدیل شده است. آشکار است که این موضوع در صنعت نمایشگاهی نیز اتفاق افتاده است و نمایشگاه‌ها را از یک پدیده فیزیکی محض به مفهومی وسیع‌تر و در قالب پدیده فیزیکی – مجازی و با فناوری‌های نوین مبتنی بر هوش مصنوعی و VR تبدیل کرده است. در سال‌های اخیر این تغییر در سبک برگزاری نمایشگاه‌ها را در نمایشگاه‌های بین‌المللی ازجمله نمایشگاه WAVE، نمایشگاه بین‌المللی واقعیت افزوده IAAPA، نمایشگاه بین‌المللی NEC، نمایشگاه VRLA، نمایشگاه واقعیت مجازی میامی و نمایشگاه سیلیکون ولِی می‌بینیم. این تغییر نگاه از پلت‌فرم های صرفاً فیزیکی به مجازی، تأکید جدیدی بر لزوم کاربرد روزافزون فناوری‌هایی همچون VR، AR، AI و روباتیک در صنعت نمایشگاهی است.

به‌عنوان سؤال پایانی بفرمایید چه تصویری را برای نمایشگاه تلکام سال آتی متصور هستید؟

برای سال آینده، دنیایی بدون تنش و بیماری در سراسر جهان را برای همه آرزومندم که به دور از هرگونه بیماری و با گسترش فضای کسب‌وکار در سطح جهانی بتوانیم با حضور حداکثری متخصصان و مهمانان خارجی، بتوانیم نمایشگاهی در سطح بین‌المللی را بر پا کنیم. برای سال آینده اطمینان داریم و امیدوار هستیم که با ورود جدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی اصلی این حوزه، نمایشگاهی باکیفیت و کمیت روز دنیا را خواهیم داشت. اگرچه یک سال برای نمایشگاه بعدی فرصت داریم، ولیکن ما باید از الآن شروع کنیم و با تشکیل شورای سیاستگذاری بیست و سومین نمایشگاه تلکام و با حمایت وزارت ارتباطات و با راهبری سندیکا و اتحادیه، بازیگران اصلی صنعت فاوا را در این رویداد بزرگ مشارکت دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام