آینده خانه‌های هوشمند چه شکلی خواهد بود؟

هوشمند شدن خانه‌ها در دهه‌های اخیر با سرعت خوب و استقبال زیادی از طرف مردم جهان همراه بوده است. به‌طوری‌که هرسال امکانات ویژه‌ای به خانه‌های معمولی ما اضافه می‌شود و ما را یک‌قدم به آینده نزدیک‌تر می‌کند.

در حال حاضر خانه‌های هوشمند قابلیت کنترل کردن بسیاری از فعالیت ها از نور لامپ گرفته تا سیستم‌های امنیتی، گرمایشی و سرمایشی را به کاربر می‌دهند. حتی کنترل لوازم‌خانگی مثل یخچال و ماشین لباسشویی از راه دور و از طریق موبایل هم امکان‌پذیر شده است. در این میان شرکت‌های بزرگ دنیا سعی دارند با طراحی و تولید محصولات جدیدتر، خانه‌ها را از آنچه هستند هم هوشمندتر کنند.

به‌طور مثال، غول فناوری کره جنوبی، لوازم‌خانگی خود را با تکیه‌بر اینترنت اشیاء (IoT) و هوش مصنوعی طراحی و روانه بازار می‌کند تا کاربر بتواند از هر جای دنیا فقط با چند کلیک وسایل خانگی هوشمند خود را کنترل کند.

خانه‌ی هوشمند درواقع خانه‌ای است که وسایل و امکانات مختلف موجود در آن امکان اتصال به اینترنت رادارند. به این معنی که شما با موبایل یا هر وسیله‌ای الکترونیکی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد می‌توانید محتوای داخل یخچال را چک کنید، ماشین لباسشویی را خاموش یا جاروبرقی را روشن کنید. ال‌جی تمام این کارها را از طریق اپلیکیشن LG ThinQ خود در اختیار مشتری‌هایش قرار داده است.

اما در کنار این امکانات، سؤال این است که آینده خانه‌های هوشمند چه شکلی خواهد بود؟

 

نقش پررنگ‌تر ربات‌ها در خانه هوشمند

انتظار می‌رود در آینده شاهد حضور پررنگ‌تر ربات‌ها در خانه‌های هوشمند باشیم. بااینکه در حال حاضر هم ربات‌هایی مانند LG CLOi مانند یک دستیار خستگی‌ناپذیر در خدمت اعضای خانواده هستند، اما در آینده فراتر از کارهای کنونی را انجام خواهند داد. انتظار می‌رود ربات‌ها در آینده خانه را تمیز کنند، وسایل اضافه را از روی زمین جمع کنند و حتی از مهمان‌ها با نوشیدنی یا سینی غذا پذیرایی کنند.

البته ربات CLOi ال‌جی در حال حاضر هم تقریباً این کارها را انجام می‌دهد؛ به‌طوری‌که شما می‌توانید از آن بخواهید اجاق‌گاز را روشن کند یا بر اساس محتوای داخل یخچال، پیشنهاد طبخ غذا بدهد. حتی شما می‌توانید از CLOi بخواهید سیستم تهویه مطبوع یا ماشین لباسشویی را برایتان روشن کند.

اما در آینده، ربات‌ها قادر خواهند بود با بررسی و آنالیز دقیق سبک زندگی شما، بهترین خدمات را به شما ارائه دهند. به‌طوری‌که احتمالاً ربات‌های خانگی علاوه بر انجام کارهای خانه، بیشتر از همه نیاز انسان‌ها را درک خواهند کرد.

 

مصرف انرژی کمتر در آینده

خانه‌های هوشمند آینده مصرف انرژی کمتری نیز خواهند داشت. به‌طور مثال، سیستم HVAC ال‌جی با سنسورهای هوشمندی که دارند می‌توانند مصرف انرژی را تا 31 درصد کاهش دهند. همچنین سنسورهای خانه‌های هوشمند می‌توانند گردوغبار آلوده و گازهای مسموم در فضای خانه را تشخیص دهند و حتی میزان نور خورشیدی که وارد فضا می‌شود را نیز اندازه‌گیری کنند. بر اساس این اطلاعات نیز تا حد امکان در مصرف انرژی‌ها صرفه‌جویی کنند تا آسیب کمتری به محیط‌زیست وارد شود.

کنترل پیشرفته نور و روشنایی

آنچه انتظار می‌رود در خانه‌های هوشمند آینده بهینه شوند، عملکرد خودکار سیستم‌های روشنایی است. به این صورت که لامپ‌ها در آینده خودشان تشخیص می‌دهد که کسی در اتاق حضور ندارد و به‌صورت خودکار خاموش می‌شوند. یا کاربر می‌تواند با یک برنامه‌ریزی ساده از طریق موبایل به سیستم‌های روشنایی خانه دستور دهد تا در ساعت پرمصرف، لامپ‌های اضافی را خاموش کند.

حتی امکان کنترل چراغ‌های خانه از طریق موبایل و اینترنت نیز امکان‌پذیر خواهد بود. به این صورت که کاربر از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی، می‌تواند از راه دور چراغ‌های خانه را روشن و خاموش کند.

 

دوربین‌های امنیتی هوشمند

هوش مصنوعی در آینده بشر نقش پررنگی خواهد داشت به‌طوری‌که در حفظ امنیت خانه‌ها نیز به‌وفور استفاده می‌شود. دوربین‌های هوشمند می‌توانند تمام رفت‌وآمدهای اطراف خانه را زیر نظر بگیرند و در صورت نزدیک شدن افراد غریبه به آن‌ها هشدار دهد که آنجا را ترک کنند.

 

کنترل وسایل خانگی با موبایل

کنترل وسایل خانگی با موبایل و از راه دور یکی از جذابیت‌های خانه‌های هوشمند است. تصور اینکه در کنار ساحل نشسته‌اید و می‌توانید قبل از برگشتن به خانه، کولرگازی را روشن کنید تا هوای خانه را پیش از رسیدن شما خنک کند، بسیار لذت‌بخش است چه برسد به واقعیت. یا تصور اینکه می‌توانید از محل کار به جاروبرقی رباتیک خود دستور دهید تمام خانه را جارو بکشد بسیار خوشایند است.

البته این کارها در حال حاضر قابل‌اجرا هستند؛ یعنی به لطف اپلیکیشن   LG ThinQ  و لوازم خانگی هوشمند ال‌جی می‌توان بسیاری از وسایل خانگی را با چند کلیک با موبایل کنترل و استفاده کرد. این اپلیکیشن که گویی از آینده به زمان حال آمده حتی امکان برقراری ارتباط صوتی را هم به شما می‌دهد. به این صورت که قابلیت تشخیص صدا دارد و می‌توانید دستورات خود را با صدای بلند به آن اعلام کنید تا برایتان اجرا کند.

LG ThinQ باوجود تمام ویژگی‌هایی که در حال حاضر دارد در آینده نزدیک از این هم پیشرفته‌تر خواهد شد.

زندگی آسان‌تر در خانه‌های هوشمند آینده

آینده خانه هوشمند به‌جایی می‌رسد که انسان تقریباً هیچ دغدغه‌ای برای کنترل و چک کردن وسایل خانگی خود نخواهد داشت. به‌طوری‌که اپلیکیشن‌ها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء دست در دست هم کمک می‌کنند تا وسایل خانگی به‌قدری هوشمند عمل کنند که به انسان نیاز نباشد.

در آینده، ماشین لباسشویی خودش به شما اعلام می‌کند که لوله‌ی تخلیه آب مسدود شده، یخچال اعلام می‌کند که وقت تمیز کردن فیلتر آب فرارسیده و تلویزیون نیز بر اساس علایق شما برنامه‌های مناسب را به اطلاعتان می‌رساند.

تمامی دستگاه‌های الکترونیک خانه در آینده می‌توانند الگوهای مصرفی شمارا تحلیل و بررسی کنند و بر اساس آن به کاهش مصرف وقت، انرژی و هزینه‌ها کمک کنند.

خانه‌ی هوشمند آینده بیشتر از هرکسی دیگر می‌تواند روتین زندگی شمارا تشخیص دهد؛ و بر این اساس زندگی روزانه را بهبود ببخشد تا بهترین استفاده را از لحظه‌های خود داشته باشید.

 

# # #

شرکت ال‌جی الکترونیکس

ال‌جی الکترونیکس یک مبتکر جهانی در زمینه تکنولوژی و لوازم الکترونیکی مصرفی است که تقریباً در تمام کشورهای جهان حضورداشته و بیش از ۷۵۰۰۰ نیروی کار بین‌المللی دارد. چهار شرکت زیرمجموعه ال‌جی (راهکارهای تهویه مطبوع و لوازم‌خانگی، سرگرمی‌های خانگی، راهکارهای تجهیزات اتومبیل و راهکارهای تجاری) درمجموع طی سال ۲۰۲۰ فروشی بالغ‌بر ۵۶ میلیارد دلار را ممکن ساخته‌اند. ال‌جی یکی از تولید‌کنندگان پیشگام محصولات خانگی و تجاری است که دامنه وسیعی از محصولات همچون تلویزیون‌ها، لوازم‌خانگی، راهکارهای تهویه مطبوع، مانیتورها، ربات‌های سرویس‌دهنده، تجهیزات اتومبیل، برند پریمیوم LG SIGNATURE و برند هوشمند LG ThinQ را عرضه می‌کند که نام‌های آشنایی در سراسر جهان هستند. برای دریافت آخرین اخبار به www.LGnewsroom.com مراجعه نمایید.

روابط عمومی شرکت ال‌جی الکترونیکس در ایران: آقای کاوه مفتخری

شماره تماس: 26205940

ایمیل: kaveh.moftakhari@lge.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام