آغاز فعالیت نخستین اتوبوسی که در جاده و ریل حرکت می‌کند (+عکس)

قرار است یک وسیله نقلیه که قادر به حرکت در جاده و هم ریل است (DMV) از ۲۵ دسامبر فعالیت خود را در ژاپن آغاز کند.

موبنا – به گزارش نیواطلس، سیستمDMV که از ۲۰۰۲ میلادی در حال توسعه است اکنون توسط شرکت Asa Coast Railway مدیریت می‌شود. سیستم مذکور در حقیقت ۳ وسیله نقلیه است که مسافت ۱۲۳ کیلومتر را طی می‌کند.

هر DMV در حقیقت یک اتوبوس بنزینی اصلاح شده است که می‌تواند ۲۳ مسافر را همراه راننده جابه جا کند. این وسیله نقلیه هنگام تردد در جاده مانند بقیه اتوبوس‌ها با تایر حرکت می‌کند. اما با فشردن دکمه‌ای چرخ‌های فولادی مخصوص حرکت روی ریل از زیر اتوبوس به کار گرفته می‌شوند.

 

تایرهای جلویی خودرو به طور کامل بالا می‌روند و از سوی دیگر تایرهای عقبی همچنان در تماس با ریل باقی می‌مانند تا نیروی پیش رانش برای وسیله نقلیه فراهم کنند. در مرحله بعد وسیله نقلیه می‌تواند حداکثر با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت روی ریل حرکت کند. هرچند در عمل سرعت آن ۶۰ کیلومتربرساعت باقی می‌ماند.

Asa Coast Railway در مسیر کنار دریا که برای جابه جایی توریست‌ها ساخته شده، ۲ بار وضعیت حرکت خود را تغییر می‌دهد. کل فرایند تغییر وضعیت وسیله نقلیه فقط ۱۵ ثانیه طول می‌کشد. DMW به دلایل ایمنی از خطوط ریل فعلی و مورد استفاده قطارها استفاده نمی‌کند.

به گفته شرکت Asa Coast Railway قابلیت ترددDMW برای طی بخش اعظم مسیر روی ریل‌ها تا حد زیادی در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کند و از آلایندگی اتوبوس کاهش می‌دهد. همچنین با این روش وسیله نقلیه در صورت بروز زلزله با بلایای طبیعی دیگر که تردد در خطوط راه آهن ممکن نیست قادر به سرویس رسانی خواهد بود.

همچنین این شرکت ادعا می‌کند DMW نخستین اتوبوسی است که روی ریل قطار نیز تردد می‌کند.

 منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام