آسیب‌پذیری جدید ویندوز، سطح دسترسی مهاجمان را افزایش می‌دهد

آسیب‌پذیری جدید ویندوز، سطح دسترسی مهاجمان را افزایش می‌دهد

آسیب‌پذیری و ضعف امنیتی جدید و قدرتمند، در تمامی نسخه‌های ویندوز، سطح دسترسی مهاجمان را افزایش می‌دهد و سوءاستفاده از آن، دستیابی به امتیازات کاربر با سطح دسترسی بالا را به‌صورت محلی فراهم می‌کند.

موبنا – یک آسیب‌پذیری جدید در سیستم‌عامل ویندوز شناسایی شده که با استفاده ا آن، مهاجمان دارای دسترسی محدود، می‌توانند به‌راحتی در یک دستگاه هک شده، امتیازات و سطح دسترسی خود را افزایش داده و آلودگی را در شبکه توسعه دهند. امتیازات SYSTEM بالاترین حق دسترسی برای کاربران ویندوز است که انجام هر یک از فرامین سیستم‌عامل را ممکن می‌سازد.

یکی از  محققان امنیت سایبری، جزئیات فنی این آسیب‌پذیری جدید را از نوع “روز – صفر” افشا و اثبات کرده است  که نسخ مختلفی از سیستم‌عامل ویندوز از این ضعف امنیتی، تأثیر می‌پذیرند. با وجودی که شرکت مایکروسافت، مجموعه اصلاحیه‌های امنیتی ماه نوامبر ۲۰۲۱ را، روز ۱۸ آبان‌ماه، منتشر کرده، اما محقق یادشده اثبات کرده که این ضعف امنیتی به‌درستی ترمیم نشده است و مجموعه اصلاحیه‌های امنیتی، اقدامی به وصله آن نخواهد کرد، زیرا  به آسیب‌پذیری بسیار مخرب‌تری منجر می‌شود.

پس از افشای ضعف امنیتی جدید و انتشار عمومی نمونه اثبات‌گر، محققان امنیتی سیسکو نیز، در گزارشی از شناسایی  چندین بدافزار خبر داده‌اند که در حال آزمایش آسیب‌پذیری مذکور و نمونه اثبات‌گر منتشرشده در حملات کوچک هستند تا در آینده کارزارهای گسترده‌ای را راه‌اندازی کنند. این امر نشان می‌دهد که مهاجمان چقدر سریع ضعف‌‎های امنیتی و نمونه اثبات‌گری را به کار گرفته‌اند که در دسترس عموم قرار گرفته است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا از راهبران امنیتی زیر ساخت‌های حیاتی خواسته‌اند تا به دلیل پیچیدگی  آسیب‌پذیری جدید در سیستم عامل ویندوز، منتظر انتشار یک وصله امنیتی از سوی مایکروسافت باشند، چون به احتمال قوی، شرکت مایکروسافت این آسیب‌پذیری را در به‌روزرسانی ماه جدید میلادی  برطرف خواهد کرد. اطلاعات و توضیحات فنی این خبر،  در پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت راهبردی افتا منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، آسیب‌پذیری روز صفر به این معناست که تا کنون هیچ راهکاری برای آن ارائه نشده و یا شما صفر روز فرصت پیدا کردن راهکار دارید. یکی از ملاک‌های حمایت از بدافزارها، تعداد بالای روز صفری است که در آن پشتیبانی می‌شوند. اغلب آسیب‌پذیری‌های روز صفر توسط گروه‌های هکر تحت حمایت دولت‌ها یا گروه‌های تروریستی بزرگ کشف می‌شوند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

 منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام