این مقایسه جالب در اندازه سیارک‌ها (+فیلم)

سیارک ها اغلب دارای شکلی نامنظم بوده و دور خورشید گردش می کنند.

موبنا؛ محمدمهدی حیدرپور سیارک ها اجرام فضایی هستند که به طور معمول از مواد معدنی سنگی و فلز تشکیل شده اند. آنها اغلب دارای شکلی نامنظم بوده و دور خورشید گردش می کنند. سیارک ها در یک طبقه بندی کلی به دسته تقسیم می شوند که به شرح زیر است:

– نوع سی (C) یا سیارک های کندریت کربن‌دار بیشتر از سیلیکات ها و خاک رس شکل گرفته اند. آنها رنگ نسبتا تیره ای دارند و رایج‌ترین نوع سیارک ها محسوب می شوند.

– نوع اس (S) یا سیارک های سنگی حاوی سیلیکات ها و همچنین ذرات نیکل-آهن هستند. تقریبا یک پنجم سیارک ها در این دسته قرار دارند.

– نوع ام (M) یا سیارک های فلزی بیشتر از نیکل و آهن شکل گرفته اند. با توجه به محل شکل گیری، ظاهر درخشانشان نشانه های مختلفی از ذوب شدن توسط گرمای خورشید را نشان می دهد.

در ادامه ویدئویی که اندازه نسبی 22 سیارک در آن نشان داده می شود، ارائه شده است. این سیارک ها از نمونه در مقیاس اندازه انسان 2008 TC3 که در سال 2008 در آسمان سودان منفجر شد تا نمونه عظیم و کروی شکل سیاره کوتوله سیریز (سِرِس) که بزرگ‌ترین جسم در کمربند سیارکی بین سیاره های مریخ و مشتری است را شامل می شوند.

 

 

ده سیارک نخست در این ویدئو اجرام فضایی نزدیک به سیاره زمین هستند و برخی از آنها به عنوان بالقوه خطرناک تعیین شده اند. سیارک های دیگر در فاصله بسیار دورتری از سیاره زمین و بیشتر در کمربند سیارک ها قرار دارند.

در دوازدهم اکتبر 2021، رصدخانه جنوبی اروپا نیز ویدئوی جدیدی درباره 42 مورد از بزرگ‌ترین سیارک ها در کمربند اصلی سیارک ها منتشر کرد که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید.

 

 

 منبع: عصرایران

دنبال کنید @ اینستاگرام