مهاجرت مشترکین رایتل و ایرانسل به اپراتور همراه ‌اول

روند مهاجرت مشترکان دو اپراتور ام.تی.ان-ایرانسل و رایتل به اپراتور همراه اول، باعث شد تا این اپراتور با اختلاف قابل‌توجهی بیشترین آمار جذب ترابردپذیری را در میان اپراتورهای تلفن‌همراه به ‌خود اختصاص دهد.

موبنا؛ مریم عباسی – جدیدترین گزارش در حوزه ترابردپذیری نشان می‌دهد همراه اول با جذب 81 هزار و 917 مشترک تنها اپراتوری است که توانسته تا 19 شهریور ماه با حفظ تعداد مشترکان، روند مثبتی در ترابردپذیری داشته باشد.

همان‌طور که جدول ارائه ‌شده قابل‌مشاهده است، همراه اول با جذب 699 هزار و 596 مشترک، در مقابل خروج 617 هزار و 679 مشترک، توانسته به تراز مثبت 81 هزار و 917 مشترک دست یابد.

این آمار در حالی است که دو اپراتور دیگر یعنی ام.تی.ان-ایرانسل و رایتل هر دو با توجه به سطح خدمات پایین‌تر نسبت به همراه اول، با خروج معنادار مشترکین یا به‌عبارت‌دیگر با تراز منفی مواجه شده‌اند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد رایتل با تراز منفی 80 هزار و 425 مشترک، بیشترین تعداد مشترکین را تا اواخر شهریور ماه سال جاری از دست داده است. بر این اساس رایتل 146 هزار و 635 مشترک از دست داده و در مقابل صرفاً 66 هزار و 210 مشترک ورودی داشته است.

رتبه منفی بعدی مربوط به ام.تی.ان-ایرانسل است که این اپراتور نیز با تراز منفی، بازنده طرح ترابردپذیری شماره‌های همراه بوده است؛ به‌طوری‌که تعداد مشترکین وارد شده به این اپراتور 669 هزار و 431 مورد بوده، درحالی‌که بیش از 670 هزار و 925 مشترک از این اپراتور مهاجرت کرده‌اند.

درخصوص تاریخچه ترابردپذیری نیز بد نیست بدانید «ترابردپذیری شماره‌ی همراه» نخستین بار پنج سال پیش در اختیار مشترکان قرار گرفت. این خدمت به مشترکان تلفن همراه امکان می‌دهد بی‌نیاز به تغییر شماره‌ی خود، بین خدمات‌دهندگان تلفن همراه (اپراتورهای موبایل) جابه‌جا شوند. به‌عنوان‌مثال فردی که قبل از این به خاطر پیش‌شماره‌ی ۰۹۱ لزوماً مشترک رایتل بود حالا می‌تواند با حفظ این شماره، به‌دلخواه خود از هر یک از دو اپراتور دیگر (همراه اول و ایرانسل) خدمات بگیرد و مشترک آن‌ها شود. البته این فناوری چیز جدیدی نیست و بیش از ۱۵ سال پیش اولین بار در بریتانیا عملی شده و در حال حاضر در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود. هدف اصلی این طرح بهبود کیفیت تجربه‌ی مشتریان است. در ایران نیز راه‌اندازی آزمایشی ترابردپذیری در دهه‌ی فجر ۱۳۹۴ صورت گرفت. بهره‌برداری تجاری آن نیز ابتدا ۲۷ اردیبهشت ۹۵ تعیین‌شده بود، ولی با تأخیرهایی که خورد نهایتاً در ۳۱ مرداد ۹۵، مصادف با هفته‌ی دولت آغاز شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام