بررسی رفتار کاربران اپلیکیشن‌های ایرانی نشان داد

پیشتازی همراه اول در گزارش سالانه متریکس

همراه اول و سامسونگ در جدیدترین گزارش "متریکس"، به‌عنوان پراستفاده‌ترین برند اپراتور تلفن‌همراه و موبایل در ایران معرفی شدند.

موبنا؛ مریم عباسی – متریکس، یکی از معتبرترین پلتفرم‌های تحلیل موبایل مارکتینگ است و در گزارش سالانه خود آماری از آنالیز رفتار کاربران ایرانی قبل و بعد از نصب اپلیکیشن‌های داخلی در سال ۹۹ منتشر کرده است. آمارهای ارائه شده در بخشی از این گزارش نشان می‌دهد اپراتور همراه‌ اول و سامسونگ دو شرکتی هستند که کاربران ایرانی بیشترین استفاده را از آن‌ها داشته‌اند. همین آمار با گزارش‌هایی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌صورت فصلی منتشر می‌کند نیز منطبق است.

براساس جدیدترین گزارش‌های منتشر شده، همراه اول با در اختیار داشتن بیش از  70 میلیون سیمکارت فعال در رتبه نخست به لحاظ تعداد مشترکین است؛ به‌این‌ترتیب همراه اول بیش از 53 درصد از بازار تلفن‌همراه کشور را در اختیار دارد.

براساس همین گزارش رتبه‌های بعدی نیز به ترتیب مربوط به ام.تی.ان-ایرانسل و رایتل است، به‌طوری‌که اپراتور دوم با 56 میلیون در رتبه بعد از همراه اول قرار می‌گیرد. رایتل نیز با چهار میلیون مشترک، سهم اندکی از بازار ارتباطات سیار کشور را به خود اختصاص داده است.

در حوزه توسعه‌یافتگی سایت‌های فعال شبکه نیز همراه اول رتبه نخست را به خود اختصاص داده است، به‌طوری‌که این اپراتور 16 هزار و 507 سایت نسل چهارم، 18 هزار و 625 سایت نسل سوم و بیش از 28 هزار سایت دوم فعال در سراسر کشور دارد؛ در‌حالی‌که این آمار برای دو اپراتور دیگر به‌مراتب کمتر است.

نکته‌ای که در تحلیل متریکس نیز به آن اشاره شده، بحث توسعه‌‌یافتگی همراه‌اول نسبت به سایر اپراتورهای تلفن‌همراه و جایگاه قدرتمند برند آن حتی در میان شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در کشورمان است. به‌طوری‌که در بخشی از گزارش متریکس که به آمار توزیع کاربران به تفکیک اپراتور‌های تلفن همراه اشاره شده، همراه اول به‌طور معناداری پیشگام است.

در گزارش متریکس نیز مثل گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نشان داده شده که بیش از ۵۲ درصد کاربران از اپراتور همراه اول و ۳۹ درصد کاربران از اپراتور ام.تی.ان-ایرانسل استفاده می‌کنند. آمار کاربران رایتل به کمتر از ۳.۵ درصد رسیده، اما نکته جالب، رشد دیگر اپراتور‌های تازه بازار است که سهمی ۴.۷ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.

توزیع جغرافیایی کاربران هم نشان می‌دهد بیشتر کاربران اپلیکیشن‌های ایرانی با اختلاف زیاد ساکن تهران هستند. پس از تهران، خوزستان، خراسان رضوی، فارس و اصفهان میزبان تعداد بیشتری از کاربران این اپلیکیشن‌ها هستند.

گفتنی است همراه اول بیشترین سطح خدمات رومینگ ملی در میان اپراتورهای فعال تلفن‌همراه کشورمان را هم به خود اختصاص داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد همراه اول در مجموع میزبان بیش از 14 میلیون و 269 هزار تماس از مشترکین اپراتورهای ام‌‌.تی.‌ان‌-ایرانسل و رایتل بوده است. در واقع بیش از 78 درصد از کل رومینگ‌های انجام شده در کشور به میزبانی همراه اول بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دنبال کنید @ اینستاگرام